Lilie ogrodowe uprawa i pielęgnacja

Lilie ogrodowe uprawa i pielęgnacja

28 komentarzy

Lilie to jedna z najpiękniejszych roślin cebulowych, jakie możemy podziwiać w naszych ogrodach. Ich niesamowita różnorodność barw, kształtu oraz budowy kwiatu i kwiatostanu, sprawiają, iż wyróżniamy ogromną ilość odmian tego okazu. Cieszą one się ogromną popularnością wśród wszystkich ogrodników. Dosyć często możemy także usłyszeć o kolekcjonerach tych roślin, którzy oprócz uprawy i pielęgnacji, zajmują się również hodowlą i selekcjonowaniem nowych odmian. Wszystko to dzięki pięknu, jakie emanują lilie. Jeżeli chcemy je mieć w swoim ogrodzie, musimy zapoznać się z podstawowymi warunkami uprawy oraz zasadami pielęgnacji. Poniżej dokładnie opisujemy, jak obchodzić się z liliami.

Sadzenie

Przy wyborze cebulek lilii do sadzenia, musimy kierować się przede wszystkim ich wyglądem. Nie mogą one być miękkie, nadgnite lub poobijane, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo całkowitego zepsucia się lub ataku różnych chorób. Jeżeli mamy kupione już cebule, musimy wybrać odpowiednie stanowisko. Przede wszystkim musi to być miejsce słoneczne i ciepłe. Dobrze, gdy jest osłonięte od gwałtownych porywów wiatru. Gleba, w jakiej najlepiej się czują to ziemia żyzna i próchnicza, o pH kwaśnym, około 5,5. Powinna być również przepuszczalna, w tym miejscu nie może stać woda.

Termin sadzenia zależny jest od odmiany. Lilie, które zimują w ziemi, sadzimy na przełomie września i października. Pozostałe gatunki wsadzamy na wiosnę. Głębokość sadzenia powinna wynosić około 10 – 15 cm, w zależności od wielkości cebul (większe cebulki wkładamy głębiej). Wyjątkiem jest tutaj lilia biała, którą wsadzamy na głębokość 5 – 10 cm. Odstępy pomiędzy każdym okazem wynosić powinny około 15 – 20 cm.

Nawożenie oraz podlewanie

Lilie są roślinami, które dobrze się czują, gdy są regularnie nawożone oraz podlewane. Stosujemy nawóz wieloskładnikowy. Woda powinna być dostarczana w takich ilościach, by ziemia nie była nadto przemoczona, a jednocześnie, aby nie była zbyt sucha. Dlatego przy uprawie tych kwiatów ważne są drenaż oraz ściółkowanie (korą ogrodową z kompostu, albo torfem).

 

Lilie ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

Lilie ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

Zimowanie

Gatunki lilii, które na zimę pozostawiamy w ziemi, dobrze radzą sobie z panującymi u nas mrozami. Ważne jest tylko, aby sadzić je w takim okresie, by przed nadejściem niskich temperatur zdążyły się ukorzenić. Wykopujemy je tylko co kilka lat. Pozostałe odmiany raczej powinno wyciągać się po przekwitnięciu i przyschnięciu rośliny co roku. Cebulki przechowujemy w ciemnym, niezbyt ciepłym i nie za wilgotnym pomieszczeniu. Dobre do tego celu są piwnice, gdzie nie występuje za duża wilgotność.

Lilie ogrodowe

czytaj dalej...

28 komentarzy

 1. Dodał: Zenon, Tytuł: lilie

  Poco ta strona żadnych odpowiedzi ========

 2. Dodał: elżbieta, Tytuł: lilie ogrodowe, kolorowe

  mam pytanie ,czy lilie jak wzeszły to cebulki rozdzieliłam,nie uszkadzając ich.czy dobrze zrobiłam? miałam piękne lilie,pachnące i wysokie.jakiego nawozu mam użyć?żeby nie zniszczyć tak ślicznych kwiatów.

 3. Dodał: dana, Tytuł: lilie-sadzenie i pielegnacja

  lilie po przekwitnieciu moga zostac w tym samym miejscu na zime-sa odporne na nasze warunki natmosferyczne

 4. Dodał: andrzej, Tytuł: lilie wykopywanie.

  I wy chcecie zasłużyć na miano kanciarzy. Po co otwieracie stronę z komentarzami jak n a nie nie odpowiadacie?

 5. Dodał: andrzej, Tytuł: lilie - wykopywanie

  Czy białe lilie trzeba wykopywać na zimę? Jakie odmiany lilii sadzimy na wiosnę.

 6. Dodał: dana, Tytuł: lilie- cięcie

  kiedy przycinamy przekwitłe pędy a kiedy pozostałe

 7. Dodał: WIESIA, Tytuł: LILIE

  BARDZO KOCHAM LILIE ROZNE DUZO PIENIEDZY NANICH WYDAJE MOJE LILIE SA BYLE JAKIE KRUTKIE I MALO CO KWITNA JAKA JEST PRZECZYNA POZDRAWIAM

 8. Dodał: e, Tytuł: lilie

  ..........Pięknie

 9. Dodał: zofia, Tytuł: lilie na zimę

  posadziłam lilie na zimę, wyrosły bardzo duże. czy przezimują.

 10. Dodał: Kazia , Tytuł: lilia pomarańczowa

  kilka lat temu dostałam od znajomej kilka tych właśnie czarnych kuleczek , posadziłam , czekałam cierpliwie i dzisiaj mam kilkanaście Lilii Tygrysiej Pomarańczowej ( mam bardzo dużo różnych lilii). Co roku zbieram te czarne kuleczki i wysadzam w oznaczonych miejscach , trzy lata trzeba cierpliwie czekać na piękną lilię z tej maleńkiej cebulki .

 11. Dodał: Kwiat, Tytuł: tyle pytań i żadnej odpowiedzi?

  Co jest? Proszę o odpowiedzi dla osób powyżej, niektóre są sprzed roku, są tu ogrodnicy dbający także o ludzi??

 12. Dodał: Patrycja, Tytuł: co z łodygami

  kupiłam lilie w doniczce, już przekwitły. zaczynają opadać liście i brązowieć łodygi. nie wiem czy mam je obciąć jak całe zbrązowieją? i czy muszę je wyciągać z ziemi i przesuszać czy mogę zostawić je w doniczce? zakwitną za rok czy je po prostu wyrzucić?

 13. Dodał: Andrew, Tytuł: Brązowe łodygi - lilie

  Brązowe łodygi u lilii to naturalny proces ich drewnienia. Wszystko jest w porządku. Moje lilie zimują w gruncie lub w donicach i nic im się nie dzieje.

 14. Dodał: Aleksandra, Tytuł: lilie ogrodowe

  Podobnie jak u p. Ireny ( wpis wyżej), liście wzdłuż całych łodyg zbrązowiały i jakby gniły. Kwiaty nie zostały dotknięte tą zarazą. Jak profilaktycznie uchronić się w przyszłym roku przed tą chorobą?

 15. Dodał: Ania, Tytuł: lilia pomarańczowa

  czy lilia pomarańczowa może zimować? i jak przechować te małe cebulki (czarne kuleczki na łodydze kwiata, bo podobno z nich można wyhodować lilie.

 16. Dodał: Irena, Tytuł: lile ogrodowe, biale i kolorowe

  pięknie wyrosły, pojawiły się pąki, a teraz wszystko, łącznie z łodygami jest brązowe, wygląda jak zgniłe, co im jest?

 17. Dodał: Marta, Tytuł: lilie ... Pilne !

  Mam pytanie ... jak walczyć z poskrzypkiem liliowym . Zjada moje piękne lilie i nie wiem ja sobie z nim poradzić ;(

 18. Dodał: Daniela, Tytuł: Przechowanie lili zima.

  Mam problem z przechowaniem przez zime poniewaz nie mam piwnicy w komorce za zimno.Dalie,lilie,begonie przechowuje w sypialni gdzie wylaczam ogrzewanie.Nie widze innego sposobu.

 19. Dodał: Kamila, Tytuł: lilie,białe i rózoew

  wykopać ,przesuszyć i wsadzić w nowe miejsce ....ja zrobiłam to w ciągu tygodnia od wykopania .....

 20. Dodał: Beata, Tytuł: lilie,białe i rózoew

  kupiłam lilie białe i jasno różowe tej wiosny wsadziłam do ogródka przepieknie kwitły w lipcu ostatnie odmiany przekwitły w połowie sierpnia Nie wiem czy powinnam je wykopać przesuszyć i zasadzić tez na wiosne czy zostawić na zimę .

 21. Dodał: STACHNA, Tytuł: lilie .roznych kolorow

  Wykopalam juz cebulki lili czy sadzic je jesienia czy wiosna prosze o odpowiedz pozdrawia

 22. Dodał: Zdzisia, Tytuł: lilie.różnych kolorów

  Ja mam wsadzone lilie w ziemię co jak sie okazało wiosną zalewa je woda i tak stoją aż woda zejdzie. Lilie są dorodni piękne. Tej jesieni chcę wyjąć z gruntu, przesuszyć i wsadzić w inne miejsce. Nie wiem tylko kiedy maożna je wsadzić po wysuszeniu. Proszę o podpowiedź. Z góry dziekuje

 23. Dodał: weronika , Tytuł: liliana_lilia

  Ja także posadziłam różne lilie i chyba wykopie wszystkie i za rok znowu posadzę.

 24. Dodał: Renia, Tytuł: lilia-biała-bordo pręciki.

  Ja wyhodowałam na balkonie w doniczce o śr.23cm,wys.15cm.ziemia ogrodnicza-uniwersalna z marketu.wsadziłam 3 cebulki wiosną.wyrosły piękne.wysokie84cm.każda lilia ma 7wielkich kwiatów.Cudnie kwitną.zapach średnio intensywny.pięknie zdobią balkon i widok z pokoju.Nie wiem jak długi jest okres kwitnienia?

 25. Dodał: Ela1, Tytuł: lilie różnobarwne

  a ja posadziłam na wiosne wiele kolorów .... a teraz nie wiem, które trzeba wykopać przed zimą?

 26. Dodał: Mirek, Tytuł: Biała lilia

  Odmian lilii o białych kwiatach jest wiele. przetrzymują zimę w gruncie, ale nie zaszkodzi je na zimę okryć. A najlepiej na jesieni podlać je Previcurem a potem Amistarem.

 27. Dodał: Dorota, Tytuł: Biala lilia .

  Mam biala lilie...Jest przepiekna .! Lecz mam pytanie .. Czy jest ona w stanie zimowac .? Pardzo dziekuje za odpowiedzi . :)

 28. Dodał: Janinka, Tytuł: Hortensja ogrodowa

  To nieprawda,że biała hortensja nie przebarwi się na niebiesko.ja swoje hortensje podsypuję gliną i nie muszę kupować zakwaszaczy.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie