Przechowywanie i wykopywanie cebul kwiatowych

Przechowywanie i wykopywanie cebul kwiatowych

3 komentarzy

Każdy miłośnik kwiatów posiada w swoim ogrodzie cebulki kwiatów kwitnących wiosną. Tulipany, hiacynty, krokusy czy narcyzy na stałe zagościły w naszych ogrodach. Odpowiednie wykopywanie i przechowywanie cebulek kwiatowych korzystnie wpływa na ich wzrost a także powoduje intensywniejsze kwitnienie w przyszłym sezonie. Warto poświęcić chwilę i zapoznać się z podstawowymi zasadami postępowania z wiosennymi cebulami kwiatowymi.

Dlaczego warto wykopywać wiosenne cebule?

Wykopywanie cebulek kwiatowych ważne jest z wielu przyczyn. Podstawowym powodem jest zabezpieczenie roślin przed wpływem nadmiernie nagrzewającej się gleby oraz dużej wilgotności w okresie letnim. Połączenie obu czynników powoduje ryzyko infekcji chorób cebulek, z których najgroźniejsza jest fuzarioza. Fuzarioza szczególnie chętnie atakuje cebulki hiacyntów, które w związku z tym powinniśmy wykopywać corocznie. Kolejnym powodem wykopywania wiosennych cebul jest nadmierna ilość cebulek przybyszowych tworzących się przy cebulce macierzystej. Cebulka wraz z młodymi cebulkami przybyszowymi nie będzie miała wystarczających warunków  do wzrostu. W następnym sezonie roślina wypuści gęstą rozetę liściową co znacząco wpłynie na gorsze kwitnienie. Cecha ta szczególnie ważna jest przy uprawie tulipanów, które to najlepiej wykopywać corocznie lub co dwa lata. Wyjątek stanowią odmiany o małych rozmiarach (tulipany botaniczne, krokusy, przebiśniegi, cebulice i śnieżniki), które to wykopujemy co trzy lata.

 

 

Kiedy wykopywać cebulki?

Dobór optymalnego terminu wykopywania cebul to kluczowa sprawa w prawidłowym przechowywaniu cebulek. Zbyt wczesne jak również zbyt późne wykopanie powodować może późniejsze problemu w uprawie kwiatów. Najprostszym sposobem sprawdzenia jest wykopanie kilku cebulek na próbę. Jeśli cebulki zaczynają nabierać typowego dla danego gatunku zabarwienie, możemy przystąpić do zbioru. Przy wykopywaniu nie należy kierować się widoczną na powierzchni rozetą liściową. Podczas chłodnej i dość wilgotnej wiosny liście pozostają dłużej zielone a cebulki mogą być już gotowe do zbioru. Łatwiej jest wykopywać rośliny gdy widać jeszcze resztki niezaschniętej rozety liściowej. Mamy wówczas pewność że nie uszkodzimy mechanicznie cebulek.

 

Przechowywanie i wykopywanie cebul kwiatowych

Przechowywanie i wykopywanie cebul kwiatowych

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: GosiaMM, Tytuł: byliny

    Mam pytanie, otrzymałam byliny w woreczkach z ziemią, jak i w jakich warunkach mam je przechowywać nim trafią do gruntu

  2. Dodał: Monika, Tytuł: cebulki tulipanów po ścięciu

    Mam pytanie. Dostałam dużo cebulek tulipanów. Niestety pochodzą one ze szklarni i wszystkie zostały nisko ścięte. Co mam z nimi zrobić by przetrwały.

  3. Dodał: gregor 63, Tytuł: biedronki pożyteczne

    jak złapać biedronkę w dużym mieście tak ale na wsi ....

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie