Hiacynty w domu

Hiacynty w domu

14 komentarzy

Hiacynty to jedne z najpiękniejszych kwiatów wiosennych, jakie spotykamy w naszych ogrodach. Jednak nie każdy wie, iż te same rośliny, w łatwy sposób możemy przygotować i doprowadzić do kwitnienia w naszych domach. Dzięki temu możemy zaskoczyć wszystkich gości, przepięknymi kwiatami hiacyntów na naszym parapecie, które w ozdobnej donicy lub pojemniku, prezentują się jeszcze lepiej, niż na naszej wiosennej rabacie. Dodatkowo, takie cebulki możemy doprowadzić do kwitnienia jeszcze zimą, kiedy o kwiatach w ogrodzie można jeszcze tylko pomarzyć. Jak tego dokonać dowiemy się w tym artykule.

Proces doprowadzenia kwiatów cebulkowych do kwitnienia w warunkach domowych, w pojemnikach, nosi nazwę pędzenia cebulek. Z roku na rok czynność ta staje się coraz bardziej popularna, szczególnie wśród mieszkańców bloków, którzy nie mogą pochwalić się własnymi ogródkami, a również pragnęliby wnieść trochę wiosny w swoje życie. W wielkim skrócie, polega to na schłodzeniu cebul, a następnie wyniesieniu ich do wyższej temperatury, gdzie zaczną kwitnąć. Dzięki umieszczeniu cebulki w niższej temperaturze, przechodzi ona takie same procesy, jak podczas zimy, natomiast wyniesienie jej i zasadzenie w pojemniku, po okresie spoczynku, pobudza rośliną do wzrostu i kwitnienia.

 

 

 

Zajmijmy się zatem przygotowaniem cebulek. Jeżeli chcemy mieć kwitnące hiacynty w styczniu-lutym, cały proces musimy rozpocząć już na przełomie września i października. Wtedy właśnie wybieramy najzdrowsze, niepoobijane i dość duże cebulki, które umieszczamy w ciemnym i chłodnym miejscu. Temperatura nie powinna wzrastać powyżej 9-10 stopni, i jednocześnie nie powinna być niższa, niż 6 stopni. Najodpowiedniejszym miejscem jest piwnica, gdzie oprócz odpowiedniej temperatury, z reguły panuje również sprzyjająca wilgotność powietrza. Z tak przechowywanych cebulek, już po około 10 tygodniach powoli powinny zacząć pojawiać się malutkie, białe korzonki. To jest właśnie okres, kiedy powinniśmy przystępować do sadzenia naszych kwiatów.

 

Hiacynty w domu
czytaj dalej...

14 komentarzy

  1. Dodał: Jan, Tytuł: Hiacynt

    moje hiacynty w tym roku stanely, nie wiem co sie im stało

  2. Dodał: Janka, Tytuł: bardzo długie i ciężkie kwiaty

    moje hiacynty w tym roku oszalały, wyrosły na 30 cm, pięknie okwitły ale są tak ciężkie, że się gną i musiałam je podeprzeć o patyczki bo leżałyby na ziemi! dodam że mam je w doniczkach po 3 cebulki. Kwitną pięknie na różowo ;) pozdrawiam wszystkich miłośników hiacyntów!

  3. Dodał: leszek, Tytuł: hiacynt liliowy

    ja w maju wyrzuciłem doniczkę, go na dwór, stał sobie z boku budynku, miałem go wyrzucić, ale zapomniałem, aż tu nagle sprzątając teren, patrzę a on zielony i rośnie, jest 15 listopad 2013 kwiatki kolor lilia, zaniosłem do domu na okno słoneczne, temperatura mieszkania 13-15 stopni niezamieszkane, aż do 15 grudnia pięknie kwitł Pozdrawiam

  4. Dodał: malgorzata, Tytuł: po przekwitnieciu

    dostalam hiacynta ladnie mi urosl ile razy mam podlewac cebulki po przekwitnieciu liscie mam zielone?kwiaty hiacynta mi juz zwiedly

  5. Dodał: Olka, Tytuł: to się nie przyda do pracy domowej

    to się nie przyda do pracy domowej. Mam 12 lat. Pani zadała nam coś o wybranej roślinie doniczkowej. HELLP. :-)

  6. Dodał: LILA, Tytuł: HIACYNT DLACZEGO LEZY?

    KUPILAM PIEKNEGO HIACYNTA ALE WSTAJE RANO A ON JEST CALKOWICIE POCHYLONY CO ROBIC?

  7. Dodał: Julia, Tytuł: Mam hiacyta od wczoraj jak go podlewać

    Mam pięknego hiacynta i niechce aby zwiąd, niewiem ile razy wtyggodniugo podlewać

  8. Dodał: Magdalena, Tytuł: Hiacynty zero procesow zimowych a wyrosły

    W tamtym roku kupiłam kilkanascie cebulek hiacynta , kilka posadziłam na działce a 2 zasadziłam do doniczki w zime juz mi zakwitły , pieknie pachniały. Opisywana tu proces "zimowy" ja dopiero teraz sie dowiaduje ale nic nie robiłam wsadziłam do doniczki na parapecie w kuchni czekały do wiosny a tu ku mojemu zaskoczeniu zaczeły rosnac w zime :)

  9. Dodał: Marta, Tytuł: skok łodyżki

    Witam. Mam takie pytanie, otóż mam hiacynty i pięknie mi kwitną, ale niestety ich łodyżka ma zaledwie 5 cm wysokości, cała pokryta kwiatami i chowa się w zielonych niewiele dłuższych liściach, malutkich liściach. Co mam zrobić by zakwitł na dłuższej łodyżce jak np. kupuje się w sklepie. O odpowiedź bym prosiła na adres: wicia.92@wp.pl Z góry dziękuję i pozdrawiam

  10. Dodał: Renia, Tytuł: podlewanie

    Tyle co wiem o podlewaniu kwiatów po przekwitnięciu to nie należy podlewać albo bardzo sporadycznie,odczekać aż cebulka pochłonie składniki,które znajdują się w liściach. Liście żółkną,taka cebulka jest gotowa do odpoczynku przed powtórnym cieszeniem nas swoim kwiatkiem. Mam na myśli tulipany,narcyze,hiacynty.Storczyki podlewam systematycznie,przez cały rok,po przekwitnięciu same liście,postawione na parapecie okna, cieszę się pięknym kwiatkiem każdego roku.

  11. Dodał: Sylwia, Tytuł: po przekwiknięciu

    Czy ktoś wie ile trzeba podlewać cebulki po przekwitnięciu (mają jeszcze zielone liście?) Czy wystawiać na słońce?

  12. Dodał: Grażyna , Tytuł: Tytuł;przechowanie

    Mój kwiat kwitł tylko tydzień po tygodniu już kwiaty zaczęły schnąć ,był bardzo ładny. Postaram się go przechować .

  13. Dodał: Ania, Tytuł: oczekiwanie

    właśnie nie wiem czy robię błąd nakrywając wystający czubek cebuli stożkiem z papieru i odkrywając na kilka godzin w dzień.Podobno pobudza to zgromadzenie "sił witalnych" w cebuli przed wzrostem części zielonej.Czy to prawda ?

  14. Dodał: Renia, Tytuł: super proste prowadzenie

    Bardzo dziękuję za łatwy sposób opiekowania się hiacyntami,lubię,kocham kwiaty ale nigdy nie umiem się nimi opiekować.Nie wiem jaki nawóz,ile,kiedy podawać kwiatkom,niejeden zniszczyłam,pozostał,smutek i żal. Może teraz zrobię dobrze. Kochani posadziłam cebulki tulipanów,żonkili w doniczkach w ogródku. Czy mogę je przenieść teraz do domu żeby wcześniej zakwitły?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: