Chodnik w ogrodzie

Chodnik w ogrodzie

2 komentarzy

W dobrze zaprojektowanym ogrodzie oprócz roślin, nie powinno zabraknąć także innych elementów, zaliczanych do małej architektury. W zależności od potrzeb i możliwości w naszych ogrodach znajdują się m.in. altany, kamienne grille, domki narzędziowe, miejsca wypoczynku czy też punkty widokowe. Poza swoją użytecznością, powinny cechować się również estetyką i stanowić spójną całość z resztą ogrodu.

W przypadku gdy ogród jest często odwiedzany, nawet przez nas samych, ciągłe udeptywanie np. trawy doprowadza do jej zanikania, pojawienia się chwastów i pogorszenia estetyki miejsca, co rzutuje na całościowy odbiór miejsca. Innym minusem jest fakt, że  w przypadku deszczu, a także zaraz po opadach, nie mamy za bardzo możliwości przejścia przez ogród suchą stopą.

Nie uwzględniając w projekcie ciągów komunikacyjnych, skazujemy się na powstawanie wydeptanych typowych ścieżek, które nie spełnią w pełni swojej roli, jak zaplanowane ciągi komunikacyjne.

Pod pojęciem chodnik, rozumie się utwardzony pas terenu, służący do bezproblemowego poruszania się pieszych.  Taki chodnik jest dobrym rozwiązaniem w ogrodzie i nie musi kojarzyć się z szarymi płytami betonowymi. Obecnie przy tworzeniu chodnika mamy do wyboru wiele materiałów utwardzających nawierzchnię, tak więc ogród może wiele zyskać na tym rozwiązaniu.



Planowanie – kilka uwag

Jak już zostało wspomniane, w ogrodzie czy też w szerszym ujęciu na posesji, mamy wiele kluczowych miejsc, do których powinien być zapewniony łatwy dostęp. Bezproblemowa komunikacja to podstawa  m.in. na linii furtka wejściowa – drzwi wejściowe domu, a także dom – ogród- patio.
Poza kluczowymi ciągami komunikacyjnymi, uwzględnić należy inne tzw. poboczne. Są one również istotne, ponieważ dzięki nim, mamy możliwość łatwego dostępu do miejsc także ważnych czy to ze względu na użytkowy charakter ( składzik na narzędzia) , czy też estetykę- ciekawy widok, rozwiązanie np. oczko wodne.

Przy planowaniu nawierzchni, należy uwzględnić m.in. ukształtowanie terenu, rodzaj podłoża, a także samą szerokość chodnika. Główne ciągi komunikacyjne powinny być na tyle szerokie, aby poruszanie pieszych było swobodne, bez zbędnych ograniczeń. Szerokość powinna wynieść około 100- 120 (150) cm, natomiast mniej uczęszczane ciągi o mniejszym znaczeniu, mogą być trochę węższe, zależnie od potrzeb.

Chodnik w ogrodzie

Chodnik w ogrodzie

Chodnik najlepiej wykonać z takiego materiału, który będzie spójny ze stylistyką ogrodu, a nawet uzupełnieniem ogrodowej stylistyki.

Tworząc ciągi komunikacyjne w ogrodzie, nie przesadzajmy z ich ilością. Ogrody ze zbyt dużą powierzchnią ścieżek wyglądają nienaturalnie. W takie przestrzenie wkrada się chaos, takie miejsca nie są pozytywnie odbierane przez obserwujących.

Chodnik powinien być trwały, a więc wykonany z żywotnych materiałów,  ułożonych na stabilnym podłożu, gwarantującym sprawną komunikację, niezależnie od pory roku, odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Unikamy nadmiernych nierówności nawierzchni. Ułatwi to poruszanie się po chodniku, a także jego utrzymanie  w  okresie zimowym  (odśnieżanie).
Bardzo istotna jest także estetyka. Można ją poprawić poprzez odpowiednie towarzystwo roślin, które złagodzą krawędzie, a także ożywią całość założenia.

Chodnik w ogrodzie

Chodnik w ogrodzie

Materiał do budowy chodnika

Wybór materiałów do budowy chodnika jest bardzo zróżnicowany, dzięki czemu bez problemu można go wpasować w stylistykę tworzonego bądź też istniejącego już ogrodu.

Przykładowe materiały, które warto wykorzystać przy budowie chodnika

Płyty chodnikowe

Obecnie rzadziej stosowany materiał. Należy podkreślić, że czasy szarych płyt chodnikowych już dawno minęły i w sprzedaży można nabyć różne wzory płyt o wysokich walorach estetycznych. Występują one w bogatej palecie kolorystycznej (grafit, brąz, czerwień, oliwka), a także gładkie czy też płukane. Świetnie odnajdują się w stylistyce nowoczesnej, można je łączyć także z innymi materiałami np. kostką brukową, co jeszcze bardziej podnosi ich uniwersalność.
Zalety płyt chodnikowych – zróżnicowanie pod względem barwy, faktury, rozmiarów, wielofunkcyjność, mrozoodporność, wystarczająca trwałość, antypoślizgowość, niewygórowane koszty.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Dorota, Tytuł: Ścieżka z łupka

    Mój mąż kilka lat temu zrobił dwie ścieżki z łupka i szczerze mówiąc jest to doskonały materiał. Ścieżki nawet mokre nie są śliskie a więc jest bezpiecznie. Jedna ze ścieżek ułożona jest ażurowo, bezpośrednio na trawniku tak, że kosiarką nie ma problemu po niej jeździć. Trawa przy kamieniach bujnie rośnie bo pod kamieniami zawsze jest wilgoć. Jedyną wadą jest to, że mąż musi co dwa lata wycinać nadmiar trawy, która ma tendencje wrastania na kamienie. Ale to nie wielki kłopot. Polecam ten rodzaj kamienia.

  2. Dodał: Dusia, Tytuł: kamień w ogrodzie

    W ogrodzie warto pokusić się o chodnik który będzie odprowadzał wodę. Najlepsze do tego są ażurowe płyty, przez które przesiąka woda czy przerasta trawa. Z takich płyt najbardziej podoba mi sie Kamień Sjeneński. Ma bardzo naturalny wygląd.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: