Chodnik w ogrodzie

Chodnik w ogrodzie

2 komentarzy

Kamień naturalny

Piękno naturalnego kamienia jest ponadczasowe,  tak więc decydując się na chodnik z elementów kamiennych, zyskamy nie tylko bardzo estetyczną nawierzchnię, ale także trwałe rozwiązanie, które sprawdzi się w zmiennej stylistyce od nowoczesnej po rustykalną.
Do budowy chodnika można wykorzystać kamienne płyty w formie  łupanej bądź ciętej, kostki, kamienia brukarskiego, a także otoczaki.
Chodniki z kamienia są trwałe i estetyczne, choć należy pamiętać, że zależnie od rodzaju kamienia z jego twardością może być różnie. Z pewnością do bardzo trwałych, odpornych na ścieranie kamieni zaliczymy granit oraz sjenit, a do mniej trwałych piaskowiec, wapień i inne.

Chodnik w ogrodzie

Chodnik w ogrodzie

Kostki betonowe

Oferta kostek betonowych jest bardzo zróżnicowana, a do tego jej ceny są bardzo konkurencyjne. Efektem tego jest fakt, że kostka betonowa jest  jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów brukarskich. Można ją nabyć w wielu wzorach. Zróżnicowana także pod względem wielkości i barwy. Dzięki tej zmienności może być wykorzystana zarówno do budowy chodnika, jak również nawierzchni narażonych na większe obciążenia.  Poza tym  należy do materiałów bardziej odpornych na mróz, a także ścieranie, choć mniej trwała od kamienia naturalnego czy też klinkieru.
Beton jest mieszaniną cementu, wody, żwiru, piasku itp. a różnorodność betonowych kostek pozwala na realizację bardzo zróżnicowanych projektów.

Klinkier

Cegła klinkierowa z pewnością należy do bardzo trwałych rozwiązań. Może nie występuje w wielu wzorach, ale z pewnością jej trwałość, odporność na blaknięcie, ścieranie sprawia, że jest to dobre i estetyczne rozwiązanie, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Warto dodać, że kostka klinkierowa jest wykonana z gliny wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze, tak więc to materiał naturalny, w ładnych odcieniach brązu, czerwieni, pomarańczy, żółci.

Budowa chodnika w ogrodzie na przykładzie kostki brukowej -  ogólna charakterystyka

Budowę powinna poprzedzić analiza podłoża. Zależnie od jego rodzaju należy określić grubość warstwy nośnej. Przed zakupieniem kostki brukowej należy określić przebieg chodnika oraz jego powierzchnię. Nawierzchnia powinna być ułożona pod lekkim skosem- około 1 cm/m, co pozwoli na swobodne spłynięcie wody. Ważne jest także określenie wysokości całego założenia, czyli grubości poszczególnych warstw.

Schemat chodnika w ogrodzie

Schemat- Przekrój poprzeczny ułożonej nawierzchni

Etapy układania kostki brukowej

Korytowanie

Określenie przebiegu chodnika, jego oznaczenie za pomocą sznurka oraz palików, to początek prac związanych z budową chodnika w ogrodzie. Następnie należy wybrać odpowiednią ilość podłoża, najczęściej zaczynamy od usunięcia  darni, a potem przystępujemy do kopania. Uwzględniając warstwowość tworzonej nawierzchni, poziom nawierzchni, a także rodzaj podłoża określamy konkretne wartości. Głębokość wykopu może przekroczyć nawet 20 cm w przypadku mniej stabilnego podłoża czy też ze względu narażenia chodnika na większe obciążenie. Wiedza na temat grubości konkretnych warstw jest ważna, gdyż pozwala określić górną granicę chodnika, co jest konieczne przy uwzględnieniu poziomu nawierzchni.

Chodnik w ogrodzie

Chodnik w ogrodzie

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Dorota, Tytuł: Ścieżka z łupka

    Mój mąż kilka lat temu zrobił dwie ścieżki z łupka i szczerze mówiąc jest to doskonały materiał. Ścieżki nawet mokre nie są śliskie a więc jest bezpiecznie. Jedna ze ścieżek ułożona jest ażurowo, bezpośrednio na trawniku tak, że kosiarką nie ma problemu po niej jeździć. Trawa przy kamieniach bujnie rośnie bo pod kamieniami zawsze jest wilgoć. Jedyną wadą jest to, że mąż musi co dwa lata wycinać nadmiar trawy, która ma tendencje wrastania na kamienie. Ale to nie wielki kłopot. Polecam ten rodzaj kamienia.

  2. Dodał: Dusia, Tytuł: kamień w ogrodzie

    W ogrodzie warto pokusić się o chodnik który będzie odprowadzał wodę. Najlepsze do tego są ażurowe płyty, przez które przesiąka woda czy przerasta trawa. Z takich płyt najbardziej podoba mi sie Kamień Sjeneński. Ma bardzo naturalny wygląd.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: