Skuteczne odśnieżanie chodnika

Skuteczne odśnieżanie chodnika

2 komentarzy

Zima to czas, kiedy w wyniku opadów śniegu mamy sporo problemów nie tylko z komunikacją, ale także z odśnieżaniem chodnika. Warto pomyśleć jak skutecznie odśnieżać, aby nie zajmowało nam to zbyt wiele czasu oraz nie pochłaniało zbyt wiele naszej energii.

Co to jest chodnik ?
   

Chodnik to nic innego jak pas utwardzonej nawierzchni, wydzielony w celu bezpiecznego poruszania się pieszych. Może być utwardzony płytami betonowymi, kostką betonową oraz brukiem.

Odśnieżanie chodnika a prawo
   

W okresie zimowym, w przypadku opadów śniegu, gołoledzi, istnieje konieczność nie tylko jego odśnieżenia, ale także zapewnienia bezpieczeństwa pieszym, poprzez utrzymanie go w należytym porządku. Zgodnie z artykułem 5 Ustawy z dnia 13 września 1996 roku,  obowiązek ten spoczywa także na właścicielach posesji, przylegającej do chodnika.


Obowiązki właściciela nieruchomości przylegającej do chodnika, zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 r. Rozdział 3, Art. 5, Ust. 1, Pkt 4

„uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych”


Kiedy nie mamy obowiązku odśnieżania chodnika

• w przypadku, kiedy chodnik nie przylega bezpośrednio do posesji, której jesteśmy właścicielem;

• w przypadku, kiedy na chodniku znajduje się płatny postój;

• w przypadku, kiedy chodnik stanowi parking

W przypadku uszkodzenia ciała przez pieszego, korzystającego z chodnika, w wyniku nie uprzątniętej nawierzchni ze śniegu i lodu, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Czym odśnieżać ?

Tradycyjne metody
   

Tradycyjną metodą odśnieżania chodników jest zastosowanie łopaty do śniegu. Przydadzą się także: szczotka, szufelka i inne narzędzia mogące ułatwić nam nie tylko odśnieżanie, ale także często kruszenie zlodowaciałego śniegu. Przy zakupie łopaty zwracajmy uwagę na tworzywo, jakość wykonania oraz wygodę stosowania. Za dobrej jakości łopatę do odśnieżania zapłacimy około 100 zł. Najlepiej odśnieżać w nocy i z samego rana, kiedy jeszcze śnieg nie został ubity przez pieszych. W przypadku obfitych opadów, nie obędzie się bez kilkakrotnego wyjścia i usunięcia śniegu.

Odśnieżanie chodnika

 

Odśnieżanie chodnika   

Warto wiedzieć, że usunięty śnieg nie może:

• utrudniać ruchu pieszym i pojazdom

• tamować spływu wody do studzienek kanalizacyjnych

• ograniczać widoczności.

W przypadku obfitych opadów najlepiej usuwać śnieg, poprzez wywiezienie go w inne miejsce.
   

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Marian, Tytuł: odśnieżarka Stiga

    Odkąd mam odśnieżarkę Stiga to z odśnieżaniem nie mam problemów. Niezłą mamy frajdę z synem, no i wiadomo że szybciej idzie, niż tradycyjną łopatą.

  2. Dodał: Śnieżynka, Tytuł: odśnieżanie

    Prawda jest taka ,że odśnieżarka przydaje się tylko kiedy śnieg jest sypki w przypadku mokrego zostaje nam łopata ale to przeżytek. Jeśli chodnik ma być dobrze odśnieżony zostaje bardzo drogi specjalistyczny sprzęt ( jak mamy pieniądze) w innym przypadku zostaje jednak łopata

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: