Azalie w ogrodzie

Azalie w ogrodzie

4 komentarzy

Azalie to jedne z najpiękniej kwitnących krzewów w naszych ogrodach. Któż przechadzając się wiosną nie zwrócił uwagi na ich piękne, duże kwiatostany, a także niezwykły, intensywny zapach. Wyróżniamy kilkaset odmian, które cieszą nas swą różnorodnością kolorów, wielkością kwiatów, czy nawet wielkością całego krzewu. Wszystkie jednak łączy piękną, które sprawia, iż ogrody, w których kwitną azalie, stają się miejscami niezwykłymi, czarującymi, pozwalającymi na fizyczny oraz psychiczny odpoczynek.

Jednak, aby cieszyć się tymi cudownymi kwiatami, należy zapewnić im niezbędne minimum. Roślina ta nie jest trudna w uprawie, a biorąc pod uwagę ilość pracy, jaką trzeba w nią włożyć w stosunku do ilości kwiatów, jakimi nas obdaruje, to można z pewnością powiedzieć, że jest to jedna z „najbardziej opłacalnych” roślin spotykanych w naszych ogrodach. Stanowisko, na jakim je uprawiamy powinno być słoneczne lub tylko nieznacznie osłonięte, najlepiej bezwietrzne, o kwaśnej glebie. Nawozimy, ale nieznacznie, gdyż azalie są wrażliwe na zbyt duże ilości pokarmu. Po przekwitnięciu, ścinamy całe kwiatostany. Nie wymaga przycinania, poza usunięciem uschłych części. Jest mrozoodporna, przetrwa każdą zimę w naszym klimacie.

Azalie ogrodowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Dlatego też cały czas powstają nowe jej odmiany, które różnią się wieloma szczegółami. Jeżeli chodzi o kolor kwiatów, to spotykamy przede wszystkim azalie różowe, czerwone, żółte, białe, a czasem także pomarańczowe i wiele mieszańców tych kolorów. Wybierając się do sklepu ogrodniczego, albo do szkółki, z pewnością każdy znajdzie gatunek, który mu się najbardziej podoba i najlepiej pasuje do reszty naszego ogrodu.

Jeżeli jesteśmy fanami dużych kwiatów lub przeogromnych kwiatostanów, to na naszej działce nie może zabraknąć azalii wielkokwiatowej. W zależności od odmiany, może mieć kwiaty w różnym kształcie, czy kolorze, płatki mogą być zarówno szerokie, jak również wąskie i spiczasto zakończone. Łączy je jednak jedna cecha. Kwiaty są zawsze duże, zebrane w duże kule kwiatostanowe, lub luźno porozrzucane na całym krzewie. Okres kwitnienia to przełom maja oraz czerwca. W tym czasie, przez około trzy – cztery tygodnie, nieprzerwanie możemy cieszyć się wspaniałymi okazami kwiatów. Oprócz wielkości ich kwiatów, wyróżnia je również wielkość całej rośliny. Przeważnie są to sporych rozmiarów krzewy, które najpiękniej prezentują się w dużych ogrodach i na otwartych przestrzeniach. Najpopularniejsze odmiany azalii wielkokwiatowych to: ‘Chanel’, ‘Freya’, ‘Klondyke’, ‘Tunis’, ‘Sonia’, ‘Starus’, ‘Cannon’s Double’, ‘Golden Sunset’.

Azalie w ogrodzie

Azalie w ogrodzie

Jeżeli w naszym ogrodzie nie mamy wystarczającej ilości miejsca na uprawę azalii wielkokwiatowej, możemy sobie pozwolić na azalię japońską. Jej wysokość wynosi około półtora metra, lecz roślina ta rośnie bardziej na boki niż w górę. Kwiaty nie są już tak zwarte, ale za to nadrabiają niezwykłymi barwami, od stonowanych bieli, po jaskrawe odcienie różu i fioletu. Azalia japońska ma trochę wyższe wymagania co do uprawy. Powinna być sadzona w miejscach wilgotnych o żyznej, próchniczej, lekko glebie, osłoniętych od mocnych porywów wiatru, a jednocześnie słonecznych. Jest mrozoodporna, liście przeważnie opadają na zimę, lecz nie u wszystkich odmian. Najpopularniejsze odmiany azalii japońskiej to: ‘George Arends’, ‘Kermesina’, ‘Rosinetta’, ‘Rubinstern’.

Jak widać azalia to roślina, która przy odpowiedniej uprawie oraz minimalnym wysiłku włożonym w pielęgnację, potrafi odwdzięczyć się przepięknymi, czarującymi kwiatami. Ilość odmian, jakie znamy w dzisiejszych czasach, pozwala na stworzenie azaliowego ogrodu, w którym spacerując w połowie maja, będziemy mieli wrażenie, że przenosimy się do kolorowej, bajkowej i niezwykle pachnącej krainy.

 

Azalie w ogrodzie

 

Azalie w ogrodzie
czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: jaca, Tytuł: azalie i rododendrony

  nie może być pięknego ogrodu bez azalii i rododendronów,choć mam niezbyt wielki ogród to jak na razie mam po 10 szt jednych i drugich i nie mogę się oprzeć aby co roku nie dosadzić nowego krzewu...są niesamowite polecam do każdego ogrodu

 2. Dodał: mariolwp, Tytuł: Azalia na pniu

  Kupiłam azalię na pniu w doniczce - moje pytanie jest następujące - CZY MOŻNA POSADZIĆ TAKĄ AZALIĘ W OGRODZIE I CZY JEST ONA MROZOODPORNA?

 3. Dodał: Jusy, Tytuł: pora na sadzenie

  A jaka pora roku jest dobra na sadzenie azalii? Zastanawiam się nad tym czy jesienią w październiku mogę ją posadzić, czy zdąrzy się ukorzenić przed zimą?

 4. Dodał: DORIS, Tytuł: AZALIA JAPONSKA

  SUPER ROSLINA MAM I BARDZO SOBIE JA CENIE MA PIEKNE UBARWIENIE I INTENSYWNY MOCNY ZAPACH CZUC Z DALEKA

Dodaj swój komentarz

Zobacz także