Jak uprawiamy poziomki i truskawki w ogrodzie?

Jak uprawiamy poziomki i truskawki w ogrodzie?

13 komentarzy

Poziomki oraz truskawki to przepyszne owoce, które najczęściej jesteśmy zmuszeni kupować. Nie musi jednak tak być. Nawet jeżeli nie mamy dużej działki, na której moglibyśmy zasadzić takie owocowe krzaczki, możemy znaleźć dla nich miejsce na rabacie kwiatowej w naszym ogródku. Dobrze wkomponowane, prezentują się równie dobrze jak niejedna roślina ozdobna, szczególnie w czasie kwitnienia, kiedy obsypują się białymi lub różowymi kwiatuszkami, a później czerwonymi owocami. Nie dość, że są to rośliny oryginalne w kwiatowych kompozycjach, to możemy się także cieszyć smacznymi i słodkimi truskawkami lub poziomkami.

Jeżeli chodzi o uprawę truskawek, to najlepiej jest zacząć od kupienia sadzonek. Co prawda można je uprawiać z nasion, lecz na polskim rynku łatwiej jest dostać gotową sadzonkę, poza tym niedoświadczony ogrodnik będzie miał dużo mniej problemów z opieką nad wyrośniętą już roślinką. Sadzimy je jesienią, najlepiej we wrześniu. Pamiętajmy, aby nie czynić tego, gdy zbliżają się już przymrozki, gdyż roślina nie zdąży przygotować się do zimy. Odpowiednie stanowisko powinno być nasłonecznione, o glebie próchniczej, żyznej, lekko kwaśnej lub obojętnej, dość przewiewnej. Przed posadzeniem, ziemię możemy wymieszać z odrobiną nawozu fosforowego i potasowego. W pierwszym roku od posadzenia, truskawki jeszcze nie kwitną i nie owocują. Przez pierwszy okres, zanim wykształcą się korzenie, wymagają zwiększonej uwagi. Jest to czas, kiedy roślina przygotowuje się do mrozów, dlatego regularnie pozbywamy się chwastów z otoczenia. Dodatkowo możemy zasilić odrobiną nawozu azotowego. Dobrym rozwiązaniem jest również ściółkowanie truskawek słomą lub specjalną włókniną.

Po przebytej zimie, jeżeli truskawki nie przemarzły i nie zapadły na jakąś chorobę, czekamy już praktycznie na owoce. Jeżeli nie możemy doczekać się już owoców, możemy stworzyć niski tunel foliowy, który przyśpieszy kwitnienie i owocowanie krzaczków. Jeśli natomiast owocowanie nie jest tak obfite, jakbyśmy tego chcieli, możemy zastosować nawóz interwencyjny do truskawek.

 

Uprawa truskawek

Uprawa truskawek

O ile sadzonki truskawek jest dostać bardzo łatwo, o tyle z poziomkami nie jest już tak łatwo. Jednak nie ma co się załamywać, gdyż uprawa ich z nasion nie powinna sprawić żadnego kłopotu, nawet niedoświadczonym ogrodnikom. Odmianą szczególnie polecaną jest poziomka wielkoowocowa. Charakteryzuje się ona zwartym pokrojem, dużą ilością słodkich owoców, a także tym, że nie tworzy rozłogów, co na rabatach kwiatowych jest bardzo ważne.

Poziomki

czytaj dalej...

13 komentarzy

 1. Dodał: Ola, Tytuł: Poziomka

  Ja trafiłam na fajną poziomkę. Dużo już przeżyła w ogrodzie ale kwitnie od gdzieś maja-czerwca do października wydając mnóstwo smacznych i dużych owoców. Mam poziomki czerwone i białe obie odmiany są słodkie. Mam też truskawki ale słabo rosną. Jeszcze mam inną odmianę truskawek czy poziomek która świetnie się rozmnaża ,ale ma tylko kwiaty. Nie ma owoców.

 2. Dodał: Paulina, Tytuł: truskawki w tunelu

  Ja dostałam kilka sadzonek truskawek od sąsiadki, następne kilka kupiłam na targu. Wszystkie posadziłam w tunelu. Oczywiście oba gatunki posadziłam osobno, żeby mieć porównanie, które są lepsze. Dwa lata temu( wtedy je zasadziłam) zbiór był niewielki, ale własne smakują lepiej niż targowe czy sklepowe. Natomiast w poprzednim roku zbiory były dużo lepsze. Miałam truskawek na tyle dużo, że część zamroziłam na zimę. Okazało się że truskawki z rozsad z targu są dużo lepsze, większe i smaczniejsze. Postanowiłam wykopać te od sąsiadki bo szkoda było miejsca na nie marnować. Owoców było mniej o połowę, nie było też porównania w smaku.

 3. Dodał: Rozalia, Tytuł: truskawki nie kwitną

  Drugi rok po posadzeniu truskawek nie zakwitły,ale za to się bardzo rozrosły,i mam masę wąsów z młodymi krzaczkami.Co zrobić żeby w przyszłym roku zakwitły.

 4. Dodał: Maria, Tytuł: truskawki nie owocują

  moje truskawki pieknie kwitły ale nie mają owocu, co to może być ?

 5. Dodał: Genia, Tytuł: truskawki .!!!

  Moje truskawki też mnie zawiodły ,duże liście słabe łodygi z małymi pęczkami rozsady które wyglądają nie ciekawie do tego nie trzymają się drabinki ,nie kwitną i nie ma owoców . A miały być takie piękne

 6. Dodał: Gosia, Tytuł: truskawki fragoo

  Pani Rnato tez dalam sie nabrac na piekne zdjecia.Mam ful lisci i zero kwiatow.

 7. Dodał: Maria, Tytuł: truskawki:

  Krysiu uważam, że twoje truskawki przemarzły tak jak moje co prawda w tym roku posadzone, ale już kwitły. Niestety między 15 a 20 maja były przymrozki w nocy i po kwiatkach.No ale przecież truskawki kwitną przez całe lato więc może się jeszcze doczekamy. Poziomki za to wytrzymały i pięknie owocują, a też w tym roku posadzone.

 8. Dodał: krystyna, Tytuł: co jest moim truskawkom?

  a może ktoś wie co może być powodem, że moje truskawki kwitły jak szalone a nie mają owoców? Tak wyglądają jakby owoce zamarły ... a tak się cieszyłam:( Posadziłam je w ubiegłym, roku a tej wiosny pięknie się rozrosły i obficie kwitły, ale owoców ZERO

 9. Dodał: kaja, Tytuł: truskawki-pilne

  M_gorzatko czy znasz nazwę odmiany truskawek które tak zachwalasz, albo chociaż opisz jakie mają cechy charakterystyczne lub w jakim miejscu kupowałaś sadzonki. Moje truskawki po trzech latach muszę wykopać i wyrzucić bo co z tego że krzaczki piękne i cudnie kwitną jak nie zawiązują owoców, więc strata czasu i miejsca w ogrodzie.

 10. Dodał: M_gorzatka, Tytuł: truskawki....

  Moje truskawki rozrastają się jak szalone. Dwa lata temu kupiłam 5 sadzonek. Rok później z tych 5-ciu sadzonek zrobiłam kolejnych 15 rozsad. W tym roku przesadziłam truskawki na geowłókninę robiąc rozsady - mam ich w tej chwili 80 krzaczków! Obecnie kwitną i cieszą nasze oczy a już niebawem i nasze podniebienie. Trafiłam na jakąś wspaniałą odmianę, bardzo plenną o bardzo smacznych owocach już w tym samym roku, w którym je posadziłam.

 11. Dodał: Renata, Tytuł: truskawki ..1,5 m ....

  Heheheheh, dałam się oszukać, jaka ze mnie naiwna istotka,tak muszę o sobie powiedzieć i przestrzec wszystkich,którzy myślą żeby kupić tę wysoką truskawkę. Zakupione truskawki ładnie wyglądały w ofercie. Nic z nich nie ma nie było i chyba nie będzie. Szkoda mojego czasu i pieniędzy.

 12. Dodał: antonina1, Tytuł: truskawki.....

  He,he, takie truskawki już kwitną,na pewno będziesz cieszyła się smacznymi owocami,gratuluję wyboru.

 13. Dodał: Renata, Tytuł: truskawki----

  Zakupiłam sadzonki truskawki w m-cu sierpniu teraz mamy kwiecień roku następnego czy będę cieszyła się słodkimi owocami w tym roku? To są truskawki ,którę otrzymują wys. do 1,5 metra. Pozdrawiam. Proszę o odpowiedz meilem -- reniadz@vp.pl

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce

Koniecznie zobacz: