Sadzonki truskawek

Sadzonki truskawek

Skomentuj artykuł

Pochodząca od poziomki truskawka jest jedną z najbardziej popularnych roślin zielnych uprawianych w naszych ogrodach i na działkach. Dostarcza nam smacznych i zdrowych owoców. Soczyste owoce zawierają dużo witaminy C, antocyjany, pektyny, kwasy organiczne oraz sole mineralne.

Bylina wymaga stanowiska słonecznego, żyznego, próchnicznego oraz dostatecznie wilgotnego podłoża. Zapewnienie dostatecznej wilgoci jest bardzo ważne przede wszystkim w momencie dojrzewania owoców oraz zawiązywania pąków kwiatowych.

Truskawki na jednym stanowisku mogą być uprawiane do trzech- czterech lat, po czym należy założyć nową plantację w innym miejscu. Sadzonki możemy pozyskać ze starej plantacji, a najlepiej pozyskać nowe w sprawdzonych punktach sprzedaży, które gwarantują wysoką jakość sadzonek. 

Najlepszy okres na sadzenie truskawek przypada latem- przełom lipca i sierpnia. Tak wczesne sadzenie pozwoli na uzyskanie obfitszego plonu w roku następnym.

Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, najlepiej wzbogacić je dobrze przerobionym kompostem bądź zastosować nawóz zielony.


Sadzonki z własnej uprawy

Sadzonki bez problemu możemy pozyskać z własnej grządki. Truskawka to bylina rozmnażająca się poprzez nadziemne rozłogi na których tworzą się  rośliny potomne, po czym ukorzeniają. Aby ułatwić ukorzenienie się przyszłym sadzonkom, rozłogi przytwierdzamy do podłoża, a sadzonki obsypujemy ziemią. Gdy sadzonka dobrze sie ukorzeni, odcinamy rozłogi i wykopujemy sadzonkę. Im bardziej rozbudowany system korzeniowy tym sadzonka bardziej wartościowa, łatwiej się przyjmie na nowym zagonie oraz lepiej plonuje.

Przy tworzeniu nowych zagonów z wykorzystaniem własnych sadzonek, należy wiedzieć, że w przypadku obecności szkodników oraz chorób, zostaną one przeniesione na nowe stanowisko wraz z młodymi sadzonkami. 

Sadzononki

Zakup sadzonek

Aby uzyskać najbardziej wartościowe sadzonki, wolne od chorób oraz szkodników, należy pozyskać je z takich punktów sprzedaży, które mają dobrą opinię i oferują wysokiej jakości materiał szkółkarski.

W sprzedaży możemy się spotkać z kilkoma typami sadzonek. Zaliczymy do nich:

   Sadzonki zielone
    Sadzonki w doniczkach
    Sadzonki tzw. frigo


czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także