Nawożenie truskawek

Nawożenie truskawek

1 komentarzy

Truskawka należy do tych roślin, które najczęściej możemy spotkać na działce. Jej popularność wynika przede wszystkim z bardzo smacznych owoców i wysokiej ich użyteczności. Nie należą one do roślin niewymagających, wręcz przeciwnie. Żyzne i próchnicze podłoże, duża wilgotność, słoneczna i ciepła aura, to podstawa, aby pokryły się mnóstwem owoców. Na jednym stanowisku mogą rosnąć i owocować przez kilka lat. Po trzech- czterech latach należy zmienić miejsce ich uprawy, pamiętając, aby nowe stanowisko nie było rok wcześniej wykorzystane na uprawę np. ziemniaków. Truskawki doskonale rosną m.in. po marchwi, fasoli, czy roślinach kapustnych.
   

Nawożenie należy do tych zabiegów, bez których nie ma mowy o udanym plonowaniu. Zdecydowanie polecam nawożenie organiczne, bardziej bezpieczne i zdrowsze.
   

W uprawie roślin decydujące znaczenie mają azot – N, fosfor- P, potas- K. Azot odpowiada przede wszystkim za wzrost masy zielonej. Fosfor za rozwój zdrowego systemu korzeniowego, bardzo istotny zwłaszcza u młodych roślin. Potas jest pierwiastkiem decydującym o kwitnieniu i owocowaniu. Mniejsze zapotrzebowanie jest na wapń- Ca, siarkę- S i magnez- Mg.
   

BIOPON nawóz do truskawek. Sprzyja zdrowemu owocowaniu poziomek i truskawek

BIOPON nawóz do truskawek. Sprzyja zdrowemu owocowaniu poziomek i truskawek

Zanim założymy swoją plantację truskawek należy dokładnie przygotować podłoże, które zależnie od jakości powinno być wzbogacone odpowiednią ilością składników odżywczych. Niewielu ma możliwość sadzenia roślin w żyznej i bardzo zasobnej glebie. Pamiętajmy, że truskawka wywodzi się od roślin, które porastały żyzne i zasobne lasy. Poza tym miejsce winno być dokładnie odchwaszczone i dobrze nawiezione obornikiem lub kompostem. Przy braku takiego nawozu wczesną wiosną można wysiać nawóz zielony (np. rośliny motylkowe), który w okresie letnim ścinamy, rozdrabniamy i przekopujemy.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: karolina, Tytuł: nawozenie truskawek

    chciałabym aby moje truskawki były takie piekne jak panstwa sa;-). jaki nawoz uzywanie do truskawek sa piekne rosna jak piana.pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także