Sadzenie truskawek

Sadzenie truskawek

1 komentarzy

Sadzenie truskawek jest  dla  mnie jednym  z przyjemniejszych zajęć, dlatego, że jest to szybka, łatwa praca, która  w krótkim czasie przynosi  pożądany efekt. Rzadko zdarza się, żeby przy niewielkiej opiece posadzone sadzonki się nie przyjęły.

Truskawki dość szybko rosną, łatwo się rozrastają i tworzą liczne rozłogi.

Stanowisko, podłoże i nawożenie ….

Truskawki sadzimy na miejscu słonecznym.  Wybieramy ziemię zasobną w próchnicę oraz
 składniki pokarmowe.  W przypadku, gdy gleba jest bardzo mało zasobna w wapno, wapnujemy ją na jesieni.
 

Przed posadzeniem truskawek warto nawieźć ziemię kompostem lub obornikiem.

Sadzenie truskawek …..

Owoce rozmnażamy odcinając od dorosłych bylin rozłogi, które w sierpniu sadzimy nie za głęboko w nowym miejscu.  Po posadzeniu truskawki,  nad powierzchnią ziemi powinno się znajdować miejsce zetknięcia łodyg, z którego roślina wypuszcza nowe liście. Jeżeli będzie ono przysypane ziemią to truskawka będzie gorzej rosła.
 

Rośliny sadzimy  na wiosnę w odległości około pięćdziesięciu centymetrów od siebie. Sadzenie można przedłużyć na okres lata.

Staramy się nie sadzić truskawek po truskawkach, malinach, pomidorach, ogórkach czy ziemniakach. Natomiast warto sadzić je po: cebuli, selerze, marchwi czy fasoli.

Sadzonki truskawek  możemy pozyskać sami odcinając liczne rozłogi od rośliny matecznej.

Jeżeli jednak chcemy, aby truskawki były wolne od wszelkich chorób i szkodników o co trudno do końca zadbać w przypadku sadzonek z własnej uprawy to powinniśmy zakupić je w firmach zajmujących się produkcją sadzonek. Poza tym sadzonki zakupione w ten  sposób to same najdorodniejsze okazy, nie ma tam roślin słabych z uszkodzonymi liśćmi czy za mało wykształconymi korzonkami.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: wp222, Tytuł: Letko czy na pewno?

    Lekka? Raczej bym nie powiedział. No chyba, że ktoś używa środki chemiczne.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce