Złotokapy uprawa, pielęgnacja i odmiany

Złotokapy uprawa, pielęgnacja i odmiany

1 komentarzy

Złotokapy to niezwykle oryginalne rośliny, których główną ozdobą są setki kwiatostanów, złożonych z tysięcy kwiatów, które pokrywają całą roślinę, nadając jej złotego koloru. Szczególnie przepięknie prezentują się w parkach, przy dużych alejach, ale zachwyt wzbudzają także pojedynczo rosnące, spore okazy w naszych ogrodach. Dzięki im niezwykłym właściwościom, możemy stosować je do uatrakcyjnienia naszej działki na różne sposoby, wykorzystując np. w tym celu pergole ogrodowe, lub kompozycje z innych gatunków roślin, które wspaniale będą kontrastowały z żółcią złotokapów.

Dorasta nawet do sześciu, siedmiu metrów wysokości, chociaż w ogrodach nie jest trzymany aż do takich rozmiarów. Przeważnie formuje się go na trzymetrowe, gęste drzewo. Liście zielone i drobne, pojawiają się wiosną, a na zimę opadają. Wspaniale kontrastują ze złotymi, drobnymi (do 2cm długości) kwiatami, które zebrane są w podłużne kwiatostany. Jedna z zalet złotokapów jest ich bardzo szybki oraz bujny wzrost, dzięki czemu z roku na rok możemy cieszyć się coraz większą ilością kwiatów. Pomimo, iż wykorzystywana jest czasami do celów leczniczych, roślina ta zawiera w sobie trujące związki.

 

 

Młode sadzonki złotokapów możemy uzyskiwać na dwa sposoby. Pierwszy i bardziej pracochłonny to wysiew z nasion. Wysiewamy je do inspektów, lecz dopiero najwcześniej w piątym roku od wysiania możemy spodziewać się pierwszego kwitnienia. Drugim sposobem rozmnażania tej rośliny jest pozyskanie młodych sadzonek z dorosłej rośliny matecznej. Pobieramy je wczesną wiosną i przez pierwszy okres trzymamy wsadzone w ziemię w pojemnikach. Na stałe miejsce wysadzamy dopiero po czterech – sześciu tygodniach. Roślina ta potrzebuje dość długiego czasu na ukorzenienie się, nawet, jeżeli zastosujemy specjalny ukorzeniacz.

 

Złotokapy - kwiaty

Złotokapy - kwiaty

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Hanna, Tytuł: Podziękowanie

    Dziękuję i kocham

Dodaj swój komentarz

Zobacz także