Uprawa jeżyn owoce w ogrodzie

Uprawa jeżyn owoce w ogrodzie

1 komentarzy

Owoce jeżyn mają lekko gorzkawy smak, są osoby, które twierdzą, że jest on cierpki. Jednak w upalne lato, żaden owoc nie gasi tak szybko pragnienia jak jeżyna.

Jeżyny to krzewy samopylne. Owoce ich są czarnego koloru i mają wielkość około dwóch centymetrów.  Są bardzo smaczne i soczyste. Nadają się na przetwory.

Krzewy mają bardzo ostre kolce, dlatego należy bardzo uważać przy zbieraniu owoców.  Można jednak uniknąć poranionych rąk i zasadzić odmiany bezkolcowe, takie jak: Thornless Evergreen, Merton Thornless czy Oregon Thornless.

Jeżyny dobrze rosną w żyznej, wilgotnej glebie. Mogą one w krótkim czasie opanować cały ogród, nie nadają się więc na małe powierzchnie. Łatwo się rozmnażają, gdyż każdy pęd przygięty do ziemi wypuszcza ze swojego końca korzeń.

Przed posadzeniem krzewu warto ziemię głęboko przekopać i zasilić obornikiem oraz kompostem. Młode krzewy roślin sadzimy wczesną wiosną, albo jesienią w odległości około dwóch metrów od siebie.

Jeżyny dobrze rosną na podpórce, za którą może im posłużyć na przykład płot ogrodzenia. Krzewy są dobrym i „smacznym” żywopłotem oddzielającym nas od sąsiadów.

W przypadku suchego lata podlewamy krzewy regularnie.  Generalnie zanim owoce dojrzeją, należy jeżyny mocno podlewać,  zapewni  nam to  duże i smaczne owoce.

Na jesieni wycinamy suche pędy oraz pędy boczne, żeby ograniczyć rozwój rośliny. Przycinanie zwiększa plony.

Uprawa jeżyn

Uprawa jeżyn

 

Uprawa jeżyn

Uprawa jeżyn

 

Uprawa jeżyny

Uprawa jeżyny

Odmiany jeżyn polecane do uprawy:

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Ewa77, Tytuł: Gdzies jest błąd

    Tutaj pisze: Orkan jest odporna na mróz i daje duże plony. Natomiast w poprzednim artykule jest: Odmiana Orkan nie jest odporna na silny mróz, dlatego jesienią należy ją koniecznie okryć. Kto źle napisał?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: