Wrzosy w ogrodzie - uprawa i pielęgnacja wrzosów

Wrzosy w ogrodzie - uprawa i pielęgnacja wrzosów

4 komentarzy

Kwitnące wrzosy to oznaka zbliżającej się jesieni. Ich kolorystyka rozjaśnia grządki kwiatowe, które o tej porze roku tracą swój urok. Jaskrawe kolory kwiatów, które widzimy jesienią w ogrodzie nastrajają nas pozytywnie w chłodne dni. Pojedyncze wrzosy wyglądają nieciekawie, natomiast nawet małe wrzosowisko jest imponujące.

Najlepiej zakładać wrzosowisko na początku września, kiedy wrzosy są w pełnym rozkwicie. Widząc na jaki kolor kwitną, będzie nam łatwiej skomponować je w ciekawą wielo kolorystyczną całość, żeby nie stworzyć jednobarwnej plamy.

Wrzosy, aby dobrze rosły potrzebują stanowiska ubogiego w substancje odżywcze o  kwaśnym  torfowym  podłożu. Do gruntu sadzimy kwiaty tak samo głęboko jak były one wsadzone do doniczek, w odstępie około piętnastu centymetrów od siebie. Pomoże to kwiatom prawidłowo się rozrastać. Rośliny dobrze czują się na słońcu, osłonięte od wiatru, ponieważ płytko się ukorzeniają trzeba uważać, aby przy podlewaniu ich nie zalać. Po posadzeniu warto obsypać wrzos na około mieloną korą. Pomoże to roślinie przetrwać zimę i ciepłe lato, ogrzeje korzenie oraz pomoże utrzymać odpowiednio wilgotne podłoże.

 

Niektórzy okrywają na zimę kwiaty, jednak ostatnio ta pora roku jest dość łagodna, więc moim zdaniem nie ma takiej potrzeby. W zimniejszych regionach Polski można je ewentualnie okryć gałązkami świerku.

Wrzosy należy co roku przycinać.  Robimy to na przełomie marca i kwietnia, zabieg ten pobudza wzrost oraz kwitnienie roślin.  Przekwitłe zeszłoroczne kwiaty zawsze usuwamy.

Wrzosy dobrze prezentują  się w towarzystwie różaneczników, azalii oraz jałowców. Gdy posadzimy na wrzosowisku wrzosiec krwisty, to nawet zimą będziemy mogli patrzeć na jego piękne kwiaty.

Wrzosowisko

 Wrzosy w ogrodzie

 Jednak Wrzośce to nie są te same rośliny co Wrzosy. Nie należą do tej samej rodziny, pomimo tego, że są bardzo do siebie podobne.

 

Wrzos ma kwiaty przypominające kielichy. Natomiast kwiaty Wrzośca są podobne do beczułek. Rośliny te są łatwiejsze w uprawie i nie potrzebują  podłoża o tak kwaśnym odczynie jak Wrzosy. 

Przy czym są mniej wytrzymałe na niedogodności pogodowe.
Rośliny kwitną  przeważnie w okresie od sierpnia do października w kolorach: czerwonym, różowym, fioletowym i białym

Wrzosy w ogrodzie

 

Do posadzenia w ogrodzie doskonale nadają się odmiany:

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: Marzena, Tytuł: wrzosy

  wrzosy to piękne rosliny'zwlaszcza teraz,kiedy pierwszy mroz powazyl kwiaty

 2. Dodał: Anna, Tytuł: Wrzos w ogrodzie

  Gdzieś czytałam, że bardzo pomaga przyjęciu się nowych, zakupionych roślinek dodanie troszkę ziemi z naturalnego wrzosowiska. Zapewne w tej ziemi przyniesiemy pożyteczne bakterie i grzyby, które tworzą odpowiednie środowisko dla naszych krzewinek.

 3. Dodał: monika, Tytuł: wrzosy!

  monika to jest piekne!

 4. Dodał: Monika , Tytuł: Nalezy okrywac

  Wrzosy warto okrywac, zima jako pora roku jest ostatnio zazwyczaj sroga. Sama utracilam cale wrzosowisko. Okrywajmy i chronmy wrzosy przed wysuszajacym wiatrem.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: