Kwiaty jesienne w ogrodzie

Kwiaty jesienne w ogrodzie

3 komentarzy

Jesienne kwiaty w ogrodzie są zapowiedzią nieuchronnie zbliżającej się zimy. Jednocześnie rośliny kwitnące jesienią w połączeniu z występującymi w tym okresie jesiennymi liśćmi drzew i krzewów sprawią, że nasz ogród stanie się wyjątkowy i niezwykle barwny.

Jesień to okres, w którym dzień staje się już krótki a za oknem robi się z dnia na dzień coraz zimniej. Kwiaty kwitnące jesienią dostarczają nam setek odcieni czerwieni, żółci, brązów. Najwięcej jest kwiatów, których kolor upodabnia się do jesiennych liści. Przegląd jesiennych kwiatów ogrodowych zaczynamy od bylin. Na szczególną uwagę zasługują tu astry i chryzantemy, które przez niektórych ogrodników nazywane są królowymi jesiennych rabat. Rośliny te okres kwitnięcia rozpoczynają już pod koniec sierpnia a ich kwiaty utrzymują się do pierwszych jesiennych przymrozków. Ciekawą propozycją na jesienne rabaty są dalie.

W sklepach ogrodniczych można spotkać te rośliny w setkach odmian różniących się między sobą wysokością, wielkością i barwą kwiatów a przede wszystkim kształtem kwiatostanu. Należy jednak pamiętać, aby bulwy dali (w niektórych regionach dalie nazywane są georginiami) należy wykopać na zimę, gdyż większość odmian nie jest odporna na temperatury ujemne. Innymi ciekawymi bylinami są dzielżan jesienny, liatra kłosowa oraz urokliwe rudbekie. Rośliny te osiągają dość duże wysokości i doskonale prezentują się z kompozycjach kwiatowych z innymi kwitnącymi jesienią bylinami oraz niskimi krzewami i pnączami, których liście kontrastują z ich kwiatami. Na niższe rabaty oraz do ogrodów skalnych polecamy kwitnące w tym czasie wrzosy oraz rozchodniki. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie bylin z wieloletnimi trawami ozdobnymi. Duże kępy traw podkreślą urok i kolor kwiatów, jednocześnie dodając naszemu ogrodowi charakterystycznej jesiennej powagi.

 

 

Rośliny jednoroczne i dwuletnie

W tej grupie do wyboru mamy szeroką gamę aksamitek. Gatunek ten charakteryzuje się długim i mocnym kwitnieniem. W sprzedaży dostępne jest kilkadziesiąt różnych odmian, z których możemy w prosty sposób tworzyć niskie jesienne kompozycję. Na uwagę załogują również kosmosy i kleome, które dobrze uzupełniają rabaty bylinowe. Jesień to okres kwitnięcia bratków, które dostępne są praktycznie w każdym kolorze. Na balkonach i tarasach nie może zabraknąć pelargonii, begonii, petunii oraz zwisających lwich paszczy. Miłośnicy tych roślin tak dobierają rośliny aby kwitły od wczesnej wiosny do pierwszych przymrozków. Rośliny te bez problemu można przezimować w miejscach o dodatniej temperaturze i dostępie do światła.

Kwiaty jesienne

Złota polska jesień najbardziej dostrzegalna jest w naszym ogrodzie na liściach drzew i krzewów. Warto posadzić kilka roślin, których liście wybarwiają się jesienią na ciekawe i oryginalne kolory. Na uwagę zasługuje berberys, dereń, sumak octowiec, irga oraz cała grupa trzmielin. Istnieją odmiany trzmielin, które mają ciekawe kolory liści od wczesnej wiosny do jesieni, przechodząc od jasnych kolorów zielonych, przez żółć do czerwieni i brązów. Doskonałym uzupełnieniem drzew i krzewów są pnącza oraz paprocie. Te ostatnie nawet po przejściu w stan spoczynku, pozostawiają dumne brązowe pióropusze, które są ozdobą ogrodów. Na ogrodzeniach, płotach czy ścianach warto uprawiać winobluszcze i winorośla, które jesienią wprowadzą do naszego ogrodu mnóstwo ognistej barwy.

Jesień to okres, w którym ogród wypełniony jest pięknymi barwami. Projektując ogród warto pomyśleć nad uprawą roślin tworzących w tym mało słonecznym i szarym okresie, kolorowe, niezapomniane i magiczne kompozycje. Dodatkowo jesienią kwitną kwiaty wabiące motyle, których obecność w tym okresie jest czymś wyjątkowym. Podczas ciepłych i słonecznych jesieni powtórnie zaczynają kwitnąć wiosenne pigwowce, róże i złotokapy. Pamiętajmy, że jesień w ogrodzie może być najpiękniejszą porą roku.

Zapoznaj się z naszą ofertą na nasiona kwiatów – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Ania, Tytuł: Jesien

    Jest ladna

  2. Dodał: Kasia, Tytuł: fajne rymki do figlii!

    to znów Kasia ta co napisała o babuni ja uwielbiam kwiatki a powiedzieć wam śmieszny rym Groszek to mały czyścioszek :D Xd heh mam jeszcze kwiatki rabatki oraz dość bałaganie idziemy na spanie heh takie wymyślone rymki :D dozoba beybe jeszcze tu wrócee !!!!!!!!!!!!!

  3. Dodał: Kasia, Tytuł: moja babunia

    moja babcia uwielbia kwiatki rabatki/Róże/Maki/a najbardziej jesienne ja też lubię jesienne ale chyba najbardziej latowe wiosenne może być

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Jesień