Płoty i ogrodzenia do ogrodu

Płoty i ogrodzenia do ogrodu

3 komentarzy

W naszym kraju, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych ciężko sobie wyobrazić posesję, która nie jest ogrodzona jakimkolwiek ogrodzeniem. W Wielkiej Brytanii obowiązuje zasada „mój dom- moja twierdza”- podobnie jest u nas. Ciężko nam funkcjonować bez wyznaczenia granicy za którą gromadzimy dobra, tworzymy własny azyl. W większości tworzone są stabilne i trwałe ogrodzenia, które chronią przed nieograniczonym dostępem osób trzecich na naszą posesję.
   

Ogrodzenia towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. W początkowym okresie zwracano uwagę wyłącznie na funkcje ochronne. Wraz z rozwojem cywilizacji zaczęto zwracać uwagę na płaszczyznę estetyczną danego ogrodzenia. Wielkie mury zastąpiono delikatniejszymi, ale także trwałymi rozwiązaniami. Obecnie mamy szerokie możliwości w zakresie doboru wymarzonego ogrodzenia. Dla części osób barierą mogą być finanse, gdyż za najbardziej reprezentatywne ogrodzenia trzeba słono zapłacić. Przy wyborze tego typu konstrukcji najczęściej kierujemy się możliwościami finansowymi, trwałością, estetyką oraz spójnością z całością posesji. Harmonia w całościowym odbiorze posesji jest kluczowa i niezbędna, dlatego przed wyborem konkretnego rozwiązania należy dobrze zastanowić się i przemyśleć powyższą kwestię. Mamy możliwość ukazania posesji przechodniom, ale także możemy wybrać takie ogrodzenie, które osłoni nas przed wzrokiem osób trzecich. Przy niewielkich powierzchniach zastosowanie wysokich oraz litych ogrodzeń będzie zbyt przytłaczające oraz sprawi, że nie będziemy w stanie stworzyć odpowiednich warunków do rozwoju roślin. Ogrodzenie daje nam możliwość odgrodzenia się od mało estetycznych widoków kolidujących z obrazem zielonego azylu jaki z pewnością wielu chce urzeczywistnić na swojej działce. Dość często można spotkać się z różnicowaniem ogrodzenia na jednej posesji. Często część frontowa wykonana jest z pięknych metalowych przęseł osadzonych na klinkierowym bądź kamiennym cokole, przytwierdzonych do słupków. Pozostałe ogrodzenie (boczne i tylnie) wykonuje się często z siatki bądź prefabrykatów.

   

 

Nim dokonamy wyboru ogrodzenia powinniśmy zapoznać się z jego rodzajami. Wyróżniamy:

- ogrodzenia drewniane;

- ogrodzenia metalowe;

- ogrodzenia z kamienia;

- ogrodzenia z cegły;

- ogrodzenia z prefabrykatów;

- żywopłoty.
   
   

Uniwersalnym ogrodzeniem dobrze harmonizującym z zabudową miejską i wiejską z pewnością jest ogrodzenie drewniane. Ogrodzenia drewniane są bardzo popularne i mogą mieć formę płotów oraz trejaży, które oplecione pięknymi klematisami bądź innymi pnączami tworzą zwartą ścianę, skutecznie chroniącą naszą prywatność. Takie kwietne ściany w pełni kwitnienia prezentują się zjawiskowo. Płoty drewniane są najczęściej spotykanym rozwiązaniem biorąc pod uwagę ogrodzenia drewniane. Są one bardzo zróżnicowane i doskonale nadają się do wyznaczenia granicy działki, a w niższej formie także to wyznaczenia kwater w ogrodzie. Płoty sztachetowe to dominujące rozwiązanie, aczkolwiek mamy możliwość wykorzystania płotów litych, płotów z desek poziomych oraz tych wykonanych z łat i żerdek. Nietrwałą, ale za to bardzo rustykalną formą będzie płot wykonany z drewna brzozowego.  To bardzo oryginalne rozwiązanie wymagające konsekwencji w aranżacji ogrodu. Bardzo często możemy spotkać się z ogrodzeniem , będącym połączeniem zróżnicowanych materiałów. Drewno, kamień oraz cegła będą dobrym połączeniem, funkcjonalnym oraz estetycznym. W punktach sprzedaży możemy nabyć zróżnicowane rodzaje płotów o różnych wymiarach, zależnie od potrzeb. W przypadku tradycyjnych płotów ze sztachet, przybitych do rygla zapłacimy około kilkudziesięciu złotych. Pamiętajmy, że  ich szerokość jest zróżnicowana, ale przy większych formach ich szerokość wynosi przeważnie 180 cm. Za lite płoty o wysokości 180 cm i takiej samej szerokości zapłacimy około 100 zł i więcej. Przy samodzielnym wykonaniu należy zwrócić uwagę na prawidłowe określenie wymiarów, posadowienie słupków oraz montaż segmentów. Przy określaniu wymiarów należy koniecznie uwzględnić szczeliny montażowe. Słupki mogą być ze zróżnicowanego materiału. W przypadku drewnianych konieczne jest mocne i trwałe mocowanie. Przy ogrodzeniach niewielkich wystarczy wkopanie słupków w podłoże. Należy dokładnie zakonserwować materiał, aby wydłużyć trwałość ogrodzenia.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Adrian, Tytuł: ogordzenia Kowalstwo

    Ogrodzenia stalowe rzeczywiście dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć, by prezentowały się dobrze przez dłuższy czas. Ja mam ogrodzenie wykonane przez firmę i jestem zadowolony z jego jakości.

  2. Dodał: Krzysiekk, Tytuł: malowanie ogrodzenia

    Metalowe ogrodzenie i bramę odnawiałem metodą proszkową, konkretnie odmalowywał je Farba trzyma się dobrze, położona jest równomiernie, to chyba najlepsza metoda.

  3. Dodał: mikera, Tytuł: vidaron

    drewniany płot odnawiałem impregnatem ochronnym vidaron, który jest wydjany

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: