Ogrodzenia drewniane do ogrodu

Ogrodzenia drewniane do ogrodu

Skomentuj artykuł

Ogrodzenie jest jednym z bardziej istotnych elementów, wpisujących się w całościowy odbiór ogrodu jak i całej posesji. Znane człowiekowi od tysięcy lat !
W początkowym okresie pełniło głównie funkcje ochronne, a więc miało zabezpieczyć człowieka przed atakiem dzikich zwierząt. Współcześnie jego rola ogranicza się głównie do wyznaczenia granic działki, zabezpieczenia posiadłości- ogrodu przed światem zewnętrznym, a więc możliwość stworzenia intymnego miejsca- azylu, tak niezbędnego do pełnego odpoczynku. Ogrodzenie umożliwia oddzielenie się oraz zamaskowanie miejsc szczególnie nieatrakcyjnych, znajdujących się w najbliższym otoczeniu ogrodu. Szczelne ogrodzenie zapewni w ogrodzie więcej intymności oraz ochroni przed wiatrem. Nie zapominajmy także o estetyce, która ma olbrzymie znaczenie przy całościowym ujęciu działki siedliskowej. W Polsce ogrodzenie bardzo często ma charakter reprezentacyjny i stanowi swego rodzaju wizytówkę gospodarza posesji. Ogrodzenie powinno być dostosowane do panującego stylu zarówno ogrodu jak i budynku mieszkalnego oraz budynków gospodarczych.  Całościowo- założenie powinno charakteryzować się harmonią, która zapewni spokojny i relaksujący odbiór.
   

Nim zajmę się omówieniem drewnianych ogrodzeń, chciałbym dokonać podziału ogrodzeń ze względu na materiał z jakich zostały wykonane. Tak więc najpopularniejsze ogrodzenie wykonane są z:

- drewna;

- metalu;

- kamienia;

- prefabrykatów.

Prefabrykanty uwzględnione w podziale, to materiały gotowe do montażu, oferowane przez konkretne firmy. Tego typu ogrodzenia wykonane są np. z betonu oraz  tworzyw sztucznych.
   

Powracając do ogrodzeń drewnianych, należy zaznaczyć, że są to jedne z najczęstszych rozwiązań stosowanych przy pionowym ograniczaniu granic posesji czy też ogrodu. Mogą charakteryzować się wysokim poziomem estetyzmu bądź też stanowić rustykalny element ogrodu. Odpowiedni dobór materiałów oraz ciekawy pomysł z pewnością sprawi, że ogrodzenie będzie przyciągać uwagę. Do ogrodzeń drewnianych zaliczymy  płoty oraz trejaże i pergole. Zapewne płot jest dla wszystkich dobrze znaną konstrukcją ogrodową, w przeciwieństwie do trejażu, który dla wielu nie jest znanym pojęciem. Trejaż to nic innego jak wysoka ażurowa konstrukcja ogrodowa, sprawdzająca się przede wszystkim przy uprawie pnączy, dla których stanowi podporę. Pergola także spełnia rolę podpory najczęściej dla pnączy, ale w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianego trejażu składa się z dwóch rzędów podpór, a więc posiada wnętrze ograniczone np. kratą.
   

Płot drewniany

Płoty drewniane  są jednymi z najpopularniejszych form ograniczania posesji oraz podziału wewnętrznych powierzchni na zróżnicowane kwatery. Płot drewniany może mieć formę szczelną bądź przejrzystą wykonaną np. z desek, łat oraz żerdek. Najczęściej spotykamy płoty sztachetowe, złożone z pionowych sztachet. Płoty z szerokich desek poziomych wpisują się w krajobraz wiejski, tak jak formy o krzyżujących się elementach tzw. płoty myśliwskie. Formy lite sprawdzą się w przypadku konieczności osłonięcia nieestetycznych elementów oraz odgraniczenia się np. od posesji sąsiada w celu większego poczucia intymności. Poza tym warto wspomnieć o palisadach, płotach z bambusa, wiklinowych oraz leszczynowych plecionkach wpisujących się w rustykalne kompozycje. Bardzo często możemy spotkać się z ogrodzeniem , gdzie połączono różne materiały. Doskonałym połączeniem jest drewno i kamień. Ciekawie prezentuje się drewniane ogrodzenie ze sztachet oraz słupków  i cokołu wykonanych z cegieł bądź kamienia polnego.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: