Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 42

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Sumak octowiec – Rhus typhina

Sumak octowiec – Rhus typhina

16 komentarzy

Opis:

Sumak w naturalnych warunkach występuje w Ameryce Północnej. Do Europy został przywieziony i zaklimatyzowany. Jest krzewem szybko rosnącym. Osiąga wysokość do 4-5m, ale wieku 4-5lat może osiągnąć nawet 2,5m. Liście ma dużej wielkości o pierzastej budowie. Występują sezonowo. Jesienią mają pomarańczowoczerwone zabarwienie i prezentują się wtedy wyjątkowo ładnie. Gałęzie są grube i pokryte bardzo drobnymi włoskami o czerwonobrązowym kolorze. Kwiaty są zbite w kępy i zielonego koloru. Na przełomie sierpnia i września pojawiają się pierwsze owoce, mające bordową barwę i lekko gąbczasto-porowatą budowę.

Uprawa:

Lubi miejsca dobrze nasłonecznione oraz pulchne i przepuszczalne gleby. Sumak potrafi przetrwać suszę, a także nadmiar wilgoci. Nie przeszkadza mu zanieczyszczone powietrze. Tworzy w swoim otoczeniu wiele swoich kęp i dość szybko się rozrasta. Pielęgnacja sumaków nie należy do trudnych. Co jakiś czas trzeba wyrywać nowe rośliny, aby nie były zbyt gęste i nie rozrosły się w okolicy za bardzo. Oczywiście robimy to tylko wtedy, kiedy nie chcemy rozmnożyć sumaka.

Zastosowanie:

Sadzi się go w miejscach nie zagospodarowanych. Wypełnia się nim nieużytki. A, także hoduje się go, aby nadać egzotyczny klimat. Można go sadzić przy drogach oraz w ogródkach.

Kwitnienie:

Sumak octowiec kwitnie w czerwcu.

Zimowanie:

Sumak nie wymaga przygotowania do zimy. Dobrze znosi mrozy.

Uwagi:

Alergicy powinni uważać przy kontakcie z rośliną na uczulenia.

  • Nawozy organiczne
    Nawozy organiczne

        Nawozy organiczne używane są głównie w przydomowych ogrodach oraz w przypadku obornika, także na polach. Korzystamy z nich dlatego, że są przede wszystkim najzdrowsze, najtańsze, poza tymi kupowanymi w sklepach  i trudno nimi przenawozić rośliny.

    Przeczytaj więcej...
  • Metalowe ogrodzenia do ogrodu
    Metalowe ogrodzenia do ogrodu

        Metalowe ogrodzenia to jedne z najpopularniejszych konstrukcji wykorzystywanych do wyznaczania i zabezpieczenia ogrodu jak i całej posesji. Ogrodzenie jest jednym z najbardziej istotnych elementów wpisujących się w kształtowanie przestrzeni. Znane człowieko

    Przeczytaj więcej...
  • Modrzew w ogrodzie
    Modrzew w ogrodzie

        Jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów, zaliczanych do drzew iglastych jest modrzew (Larix). Wyjątkowość gatunków zaliczanych do tego rodzaju nie wynika wyłącznie z faktu, iż gubią igły na zimę, ale przede wszystkim z ładnego pokroju, ciek

    Przeczytaj więcej...

16 komentarzy

  1. Dodał: Arek, Tytuł: Ładne drzewko

    Posiadam dwa takie sumaki rosną szybko i mają ładne liści na wiosnę i lato zielone a jesienią ładnie się przebarwiają na kolorowo. Drzewko ładnie się prezentuje wygląda jak palma.

  2. Dodał: Aneta, Tytuł: Sumak, który nie zmienia koloru liści

    Mamy zasadzone kilka sumaków, ale nie zmieniają koloru liści jesienią. Cały czas są zielone. Czy to jakaś odmiana, czy coś jest z nimi nie tak? Dodam, że są piękne i duże i rosną już od kilku lat.

  3. Dodał: Kasia, Tytuł: a ja mam problem

    Witam jestem nowa, mam problem ze swoim drzewkiem bowiem rośnie marnie, ledwo wypuszcz liscie i zaraz je gubi. Czy przyczyną tego stanu moze być kwaśna ziemia, cały mój ogród to sam kwas, ziemia piaszczysta, kwaśna na której rosna tylko sosny samosiejki. Masakra jakaś, ile ja się namęczę za nim coś wyhoduję !

  4. Dodał: Marcelina, Tytuł: uczulenie na SUMAK OCTOWIEC

    Mam najwidoczniej uczulenie na 'SUMAK OCTOWIEC ' oparlam sie raz o to i cala twarz mialam czerwona , swedzialo i piekło , czy ktos wie jak temu zaradzic ?

  5. Dodał: krzysiek k.Złotów, Tytuł: sumak w stylu japońskim

    Zanim sumak mi się przyjął musiałem zrobić dwa podejśćia.Za pierwszym razem próba ta mi nie wyszła.Teraz po kilku już latach mam dwa pięknego pokroju drzewka którym trochę pomagam w formowaniu.Formuje je na styl japoński.

  6. Dodał: rzyga1, Tytuł: do agi j-o sumaku

    przyjmie sie i sie podniesie.ta roslina to jest gadzina(tak sie mowi na wsi).

  7. Dodał: EwaCz, Tytuł: proszę o poradę

    Mój pięcioletni sumak kwitnie w czerwcu ale nie zawiązuje bordowych kolb,kiaty opadaje,pozostaje lidyżki

  8. Dodał: Aga J, Tytuł: co z sumakiem?

    Posadziłam 60 cm sumaka i obawiam się że chyba się nie przyjmie ponieważ po 2 dniach cały czas jest "ochlapnięty".Czy komuś mimo wszystko się przyjął ?

  9. Dodał: halina15, Tytuł:

    Bardzo ladne drzewko jesienia ale jest problem zodrostami ktorych moze byc bardzowiele

  10. Dodał: Lorrie, Tytuł: Sumak

    Mam sumaczka, na wiosnę posadziłam same kłącza a eraz już sięga mi na wysokość piersi :) Ma tak delikatne gałęzie pokryte takim jedwabnym meszkiem :)

  11. Dodał: Ewa, Tytuł: sumak

    Na mojej działce 3arowej mam dwa 7 letnie sumaki Są przepiękne Pod ich koroną wypoczywam To prawda że wypuszczają mnóstwo młodych roślinek które ja poprostu ścinam kosiarką jak tnę trawę lub wyrywam co jakiś czas No i był problem i nie ma problemu Kocham te drzewka za ich piękno Są jak wyrzezbione

  12. Dodał: Ola, Tytuł: Mój sumak!!!

    Mój sumak ma już dość dużo lat jest on bardzo ładny daje on dużo cienia ma piękne pałkowe owoce lecz słyszałam że to jest w pewnym sensie chwast i on od korzeni puszcza nowe drzewka ma korzenie osadzone blisko powierzchni ziemi jeżeli je przetniesz to on nie uschnie jest przystosowany do każdej temperatury i jest coraz częściej spotykany.

  13. Dodał: ammy, Tytuł: sumak

    najlepiej go sie pozbyc opryskując RANDAPEM

  14. Dodał: bernadet, Tytuł: sumak

    wprowadziłam go na działkę i się panoszy a mimo to go lubię za jego kolor w jesieni ,

  15. Dodał: irex, Tytuł: SUMAK

    dla mnie jest to niszczyciel rozwalił mi kostkę ,do sąsiada przeszedł 3 m wszystko wywaliłam , postaraj się wywalić dokladnie korzenia inaczej sie odrodzi będzie bieda

  16. Dodał: Tenia, Tytuł: sumak

    Posadziłam go 10 lat temu, teraz tak się rozpanoszył, wypuszcza mnóstwo młodych pędów. Nie wiem jak się go pozbyć?

Dodaj swój komentarz

Captcha