Chryzantema. Jak pielęgnować chryzantemy aby pięknie zakwitły?

Chryzantema. Jak pielęgnować chryzantemy aby pięknie zakwitły?

4 komentarzy

 

 

Chryzantema. Jak pielęgnować chryzantemy aby pięknie zakwitły?

 

Chryzantema ( Złocień – Chrysanthemum ) dorasta do dwóch metrów wysokości. Kwiaty różnokolorowe, z wyjątkiem niebieskich. Kwiaty pojedyncze, pełne oraz półpełne różnej wielkości.  Okres kwitnienia przypada na okres od sierpnia nawet do końca listopada.

Chryzantemy uprawia się na rabatach, na kwiat cięty, w donicach lub na murkach.

Złocień jest rośliną bardzo wymagającą dużej ilości substancji odżywczych, lubi glebę żyzną, piaszczysto gliniastą, o pH w pobliżu 7-8.

 

Jak uprawiać chryzantemę aby pięknie kwitła?

 

Opiekę zaczynamy już na początku października, zanim wysadzimy rośliny, które maja przezimować w gruncie należy glebę podnawozić obornikiem lub innym nawozem organicznym. W sklepach ogrodniczych dostępnę są specjalne nawozy. Optymalny rozstaw roślin to 35-45 cm.

 

Marzec. Pobieramy sadzonki długości 6-8 cm i umieszczamy w lekkim podłożu, w skrzyneczce ustawionej w szklarni lub inspekcie. Następnie w kwietniu należy przepikować ukorzenione sadzonki do doniczek o niewielkiej średnicy. Po dwóch tygodniach od przesadzenia należy uszczknąć młode rośliny za 4-5 liściem.

 

Czerwiec. Młode rośliny sadzimy do gruntu w rzędach 35-35cm. W Polowie lipca i sierpnia powtórnie przycinamy wierzchołki roślin. Na początku października można przesadzić w miejsce docelowe w gruncie lub do doniczek.

 

Chryzantemy
Chryzantemy

Kwiaty kwitnące w Wszystkich Świętych

 

Aby otrzymać rośliny o dużych kwiatach na Wszystkich Świętych należy pobrać sadzonki z rośliny matecznej po 15 kwietnia. Około 20 maja przesadzamy ukorzenione rośliny do doniczek i uszczknąć za 5 liściem. Posadzić na rozsadniku. Jak tylko pojawią się pąki boczne w pachwinach liści trzeba je usunąć. W Polowie czerwca powinien być widoczny pierwszy pąk zwany pąkiem wierzchołkowym. Przy końcu czerwca przesadzić do doniczek 15-18 cm do mieszaniny ziemi próchniczej, piasku i ziemi liściowej. Począwszy od 10 października, w rejonach gdzie mogą wystąpić przymrozki, umieścić rośliny w pomieszczeniu oszklonym, osłoniętym przed mrozem.

Chryzantemy na kwiaty cięte

 

W lutym-marcu należy pobrać sadzonki z zimujących roślin matecznych, aby z nich uzyskać złocienie o długich pędach doskonale nadających się na kwiat cięty. Po 5-6 tygodniach przesadzić ukorzenione rośliny. Pierwszy raz uszczknąć rośliny przy końcu kwietnia. W maju posadzić rośliny do gruntu na rabacie co 30-40 cm. Znowu uszczknąć je w polowie czerwca. Podczas wzrostu roślin usuwać wszystkie boczne pąki. Chryzantemy zakwitną pod koniec października lub na początku listopada. Aby uzyskać większą liczbę kwiatów, ale mniejszych, nie można usuwać pędów bocznych umieszczonych bezpośrednio pod pakiem wierzchołkowym.

Zapoznaj się z naszą ofertą na nasiona kwiatów – KLIKNIJ TUTAJ

 

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: dorota, Tytuł: chryzantema jednokwiatowa

  proszę o informację co zrobić aby moje kwiaty zakwitły na 1 listopada bo nie zanosi sie na to czym przyspieszyć kwitnienie

 2. Dodał: zenek, Tytuł: pytanie

  mam pytaniejak pielegnowac chryzantemy w domu w doniczce.

 3. Dodał: KrecaO, Tytuł: chryzantemy ogrodowe

  Jak z nimi postepowac,by kwitly nastepnego roku po posadzeniu.W pierwszym roku mialy duzo kwiatow,ale nie wiedzialam,czy i kiedy nalezy je przycinac.

 4. Dodał: Aneta, Tytuł: Pytanie o chryzantemach.

  Mam chryzantemy i na zimę dałam je do piwnicy, by nie zmarzły, kiedy mogę wyciągnąć je na słońce. Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie