Nawozy organiczne

Nawozy organiczne

1 komentarzy

Nawozy organiczne używane są głównie w przydomowych ogrodach oraz w przypadku obornika, także na polach.

Korzystamy z nich dlatego, że są przede wszystkim najzdrowsze, najtańsze, poza tymi kupowanymi w sklepach  i trudno nimi przenawozić rośliny.

Poza tym kompost tworzymy praktycznie sami gromadząc w przystosowanym do tego miejscu w ogrodzie odpady z  roślin i resztki jedzenia. W przypadku obornika czy gnojówki, też nie mamy na ogół problemu z dostępem do tego typu surowców, wystarczy, że nasza działka usytuowana jest poza miastem.

Czym są nawozy organiczne

Nawozy organiczne to nawozy naturalne, powstałe bez użycia jakichkolwiek sztucznych środków. Używamy ich, żeby dokarmić ziemię we wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju roślin oraz żeby poprawić jej właściwości.

Zalety stosowania nawozów

W przypadku stosowania nawozów organicznych można mówić prawie o samych zaletach. Głównie dotyczy to  ulepszania właściwości ziemi, poprawy jej struktury czyli przede wszystkim stworzenia korzystniejszych warunków dla życia mikroorganizmów zamieszkujących glebę co przyczyni się do lepszego funkcjonowania ziemi a co się z tym wiąże, także rosnących w niej roślin.

Nawozy organiczne przyczyniają się, także do zmniejszenia zakwaszenia gleb oraz zapobiegają utracie próchnicy z ziemi i pomagają zachować jej stały, odpowiedni stan.

Poza tym nawozy organiczne naprawiają większość negatywnych skutków  stosowania nawozów mineralnych.

Rodzaje nawozów organicznych

W skład nawozów organicznych wchodzą przede wszystkim: kompost, obornik, gnojówka, gnojowica, nawozy zielone oraz kora, a także torf i nawóz kurzy.  Poza tym do nawozów organicznych zalicza się, także słomę i nawóz gołębi.

Kompost

W większości ogrodów znajduje się kompostownik, w którym zbiera się, głównie  zielsko, pozostałości z jedzenia oraz innych składników, z których tworzy się kompost. Ważne żeby nie było w kompoście chwastów, dlatego, że jeżeli będą one w  nim, to przy nawożeniu ziemi rozprzestrzenią się  po całej działce.

Kompostownik powinien być usytuowany  w suchym miejscu, w którym jest cień. Odpady, które umieszczamy w kompostowniku należy przesypywać ziemią.  Nawozem  stają się one mniej więcej po upływie roku. Podczas procesu przeradzania się odpadów  w kompost należy je  przynajmniej raz przekopać  łopatą.   Kompost nadaje się do użycia, gdy jest w jednorodnej  formie.

Jedną z zalet  kompostu jest to, że  ziemia  po nawiezieniu zawiera więcej próchnicy.  Próchnica przyczynia się do lepszego chłonięcia wody przez glebę, spulchnia ją oraz powoduje, że ziemia staje się bardziej przewiewna.

Obornik

Obornik jest nawozem organicznym, który składa się z odchodów zwierząt i ściółki. Na skutek procesów, które zachodzą podczas przechowywania obornika przekształca się on w jednolitą formę.
Przechowywanie obornika wiąże się z utratą zawartego w nim potasu oraz azotu.

Gdy jest on już dobrze przefermentowany, możemy nim nawozić warzywa, raczej nie stosuje się go do kwiatów ogrodowych. Obornik wpływa korzystnie na właściwości fizyczne ziemi.

Nawóz może być w formie przefermentowanej, świeżej, kompostowanej oraz słomiastej.

Najkorzystniej na rośliny ogrodowe wpływa obornik przekompostowany. Poza tym, że po prostu nie śmierdzi, to łatwo można go przekopać z ziemią.

Obornik należy przechowywać w miejscach, które mają wybetonowane dno, chodzi o  to, aby podczas fermentacji nie przedostawał się on do ziemi, gdyż na tym etapie może to mieć na nią niekorzystny wpływ.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Klaudia, Tytuł: Zalety nawozów organicznych?

    Zastanawiam się jaka jest różnica w tyle różnych nawozach organicznych?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także