Torf ogrodowy

Torf ogrodowy

4 komentarzy

Torf ogrodowy ma bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie oraz uprawie roślin ozdobnych. Niektóre gatunki nawet wymagają, aby ich podłoże zawierało przynajmniej określoną ilość domieszki torfu, a często do prawidłowego wzrostu wystarczy im tylko ta substancja pochodzenia organicznego. Z racji na szerokie zastosowanie, powinien być znany każdemu, nawet początkującemu ogrodnikowi, dlatego właśnie dzisiaj zajmiemy się nim dokładniej i postaramy się przybliżyć, czym tak naprawdę jest torf.

Torf należy do grupy skał osadowych, pomimo tego, iż skały wcale nie przypomina. Jest pochodzenia organicznego i powstaje na skutek niepełnego rozkładu w dolnych warstwach ziemi szczątek roślinnych. Właściwości, jakie wykazuje torf, uzależnione są od torfowiska, na którym powstał. Wyróżniamy trzy podstawowe typy torfowisk: wysokie, niskie oraz przejściowe. Torfowiska wysokie powstają przede wszystkim w miejscach, gdzie zbiera się woda uboga w składniki mineralne (np. z opadów) i brakuje jej odpływu, a woda jest ciągle zakwaszana. Torfowiska niskie odnajdujemy w miejscach, gdzie jest stały przepływ wody bogatej w składniki mineralne i natlenionej (doliny rzek, tereny regularnie zalewane). Ostatni rodzaj torfowiska, czyli tak zwane torfowiska przejściowe, gdzie odnaleźć można cechy zarówno niskich, jak i wysokich. Sam torf jest bogaty w składniki organiczne, ale ma bardzo kwaśny odczyn (na poziomie pH 4-5).

 

 

Do czego wykorzystywany jest torf?

Wyróżniamy kilka różnych celów, w których wykorzystywany jest torf. Przede wszystkim do wyrobów nawozów torfowych, które charakteryzują się dużą zdolnością sorpcyjną, kwasowym odczynem oraz sprawiają, iż gleby lekkie stają się bardziej zwięzłe, a ciężkie natomiast bardziej przewiewniejsze oraz pulchniejsze. Drugi sposób wykorzystania jest podobny do pierwszego, czyli produkcja ziemi ogrodniczej, spotykanej w każdym sklepie ogrodniczym, a w okresie wiosennym, bardzo często również w supermarketach. Kolejnym, już mniej znanym sposobem wykorzystania torfu, jest produkcja doniczek torfowych, które są niezastąpione przy uprawie roślin na rozsady. Torf jest również wykorzystywany do produkcji filtrów torfowych, dzięki którym możemy zmiękczyć wodę w oczkach wodnych.

Ziemia ogrodowa
Ziemia ogrodowa - torf ogrodniczy

Ostatnie wykorzystanie nie jest związane już z ogrodnictwem, lecz z medycyną. Znane są przede wszystkich kąpiele oraz preparaty torfowe, które pozytywnie wpływają na leczenie niektórych chorób.

Torf ogrodowy

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Krzysiek, Tytuł: cywilizacja

    Wydobywanie torfu w dzisiejszych czasach przy juz i tam maksymalnie zdegradowanym srodowisku naturalnym to skandal. W krajach o wysokich poziomie cywilizacyjnym wrecz panuje moda na NIE KORZYSTANIE z wszystkiego co zawiera w swoim skladzie torf.Pozostaje jedynie "pogratulowac" ideii tego artykulu...

  2. Dodał: aaaa, Tytuł: Torf ogrodowy

    w przypadku artykułu odnośnie zasodowości torfu pragnę zauważyć, iż ph na poziomie 4 -5 świadczy o jego kwasowości !!!

  3. Dodał: Arek, Tytuł: Inne zastosowania

    Sa jeszcze inne zastosowania torfu: jako opal oraz jako skladnik Whisky.

  4. Dodał: papa, Tytuł: Zasadowy odczy 4-5 pH

    Dzięki za oświecenie. Nie doczytałem do końca. Chyba muszę wrócić do szkoły

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: