Nawożenie kwiatów i roślin doniczkowych krok po kroku

Nawożenie kwiatów i roślin doniczkowych krok po kroku

9 komentarzy

Rośliny pobierają  wszelkie substancje odżywcze z gleby, dlatego trzeba ją wzbogacać w niezbędne składniki pokarmowe. Robi się to poprzez nawożenie. W przypadku roślin oraz kwiatów doniczkowych jest to o tyle ważne, że mają one niezbyt dużą ilość gleby. Substancje odżywcze szybko ulegają więc wyczerpaniu. Dzięki czynności, jaką jest nawożenie, możemy liczyć na odpowiedni wzrost oraz rozwój rośliny. W przypadku niedoboru składników odżywczych, rośliny będą słabe a kwitnienie oraz wzrost nie tak bujne, jak być powinny.

Jaki nawóz?

Naszym roślinom potrzebne są zarówno makroelementy, jak i mikroelementy. Wśród tych składników najważniejsze to: azot, potas, żelazo czy fosfor. Te poszczególne składniki, rośliny pobierają w różnych ilościach, ale wszystkie są bardzo istotne.

Roślinom doniczkowym możemy  dostarczać substancji odżywczych poprzez stosowanie nawozu organicznego. Najwygodniejszy będzie chyba obornik granulowany. Można go stosować jako zawiesinę, po rozpuszczeniu w wodzie, albo posypowo. Nawóz organiczny, taki jak obornik oraz inne (kompost, gnojówki, nawozy zielone) ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ekologiczny. Poza tym wzbogaca ziemię w próchnicę i oczywiście dostarcza roślinom wszelkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.

Wiele osób wybiera także nawożenie mineralne. Jest ono polecane z wielu względów. Mieszanki mineralne są wygodne. Charakteryzują się szybkim działaniem. Można zakupić gotowy produkt do różnych rodzajów roślin, tak więc nawożenie nimi jest łatwe i wygodne. Jedyne o czym trzeba pamiętać to aby stosować się dokładnie do przepisu na opakowaniu. W sprzedaży możemy spotkać nawozy płynne, w proszku lub granulkach a także w formie pałeczek czy tabletek. Wszystkie one są wygodne do stosowania w doniczkach. Możemy też wybrać dokładnie to, czego potrzebujemy, albowiem w sklepie ogrodniczym znajdziemy odpowiednie zestawienie składników odżywczych dla roślin kwitnących, tych o ozdobnych liściach, dla palm i dracen, paproci, kaktusów i innych. Tak więc mamy bardzo ułatwione zadanie.

Zapoznaj się z naszą ofertą na nawozy do roślin i kwiatów – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

9 komentarzy

 1. Dodał: Karol, Tytuł: pałeczki nawozowe

  te pałeczki są bardzo wygodne, używam już 3 sezon polecam jak najbardziej https://sklep.swiatkwiatow.pl/paleczki-nawozowe-dla-roslin-kwitnacych-pelargonie-begonie-i-bratki-zielony-dom-30-szt..html

 2. Dodał: Katarzyna, Tytuł: kwiaty doniczkowqe

  Mam kwiaty doniczkowe ale nie chcą mi rosnąc podlewam nawozami a one są jakby musialy a nie chciały.Są bardzo mikre albo umierają mówią,że jak przechodzi żył wodna to kwiaty nie chcą rosnąć.

 3. Dodał: Kasia, Tytuł: nawóz-do-paproci

  Przeczytałam wasze rady odnośnie nawozu do paproci. Wypróbowałam i pomogło! Znów mam ładne, zielone paprotki. Dzięki:)

 4. Dodał: Tereska, Tytuł: paprocie.moje

  Ja też do paproci używam pokona, dzieki niemu moje paprocie odżyły, bo zaczęły mi już nieładnie żółknąć i obsychać.

 5. Dodał: Gabrysia, Tytuł: młode liście i nawożenie

  Staraj się nie lać wody na na młode liście przy podlewaniu. Samo zraszanie im z pewnością nie zaszkodzi. Ja stosuję nawóz systematycznie, raz na tydzień.

 6. Dodał: Katrin, Tytuł: Ile nawozu?

  Widziałam, że teściowa zrasza całe kwiaty wodą, to nie można po młodych liściach pryskać czy tylko uważać przy podlewaniu? Jestem kompletnie zielona w tej kwestii. A i jeszcze jedno, jak często ten nawóz który mi poleciłaś mam dawkować paprotce?

 7. Dodał: Gabrysia, Tytuł: nawóz do paproci

  Moim zdaniem do paproci dobrze sprawdza się nawóz pokon. Sprzedawca w sklepie mi go polecił i jestem z niego bardzo zadowolona. Musisz pamiętać także o obfitym podlewaniu tych kwiatów i starać się nie lać wody na młode liście.

 8. Dodał: Katrin, Tytuł: jaki nawóz?

  Szukam właśnie dobrego nawozu do roślin. Czy ktoś mógłby mi polecić coś sprawdzonego? Zakupiłam kilka pięknych paproci i dracenę do swojego nowo urządzonego mieszkania, ale nie mam doświadczenia w pielęgnacji roślin i potrzebuję wskazówki, co do wyboru nawozu dla nich.

 9. Dodał: beata, Tytuł: poinsecja czyli gwiazda betlejemska

  mam tą gwiazdę już od jakiegoś czasu i było dobrze ,a teraz żółkną jej liście czy ma za gorąco ,czy za sucho pomóżcie.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także