Rudbekie w ogrodzie

Rudbekie w ogrodzie

10 komentarzy

Jednymi z najpiękniejszych kwiatów uprawianych w naszych ogrodach niewątpliwie są rudbekie. Rośliny te zaczynają swój kwiatowy spektakl w połowie lata i pozostają z nami aż do pierwszych przymrozków. Złociste kwiaty dostarczają słońca do każdego, nawet bardzo małego ogródka. Dodatkowo bardzo długo utrzymują się w wazonie dekorując nasze mieszkanie lub dom.

Rudbekie przywędrowały do polski z obszarów ameryki Północnej. Nazwa rudbekia została nadana przez Lineusza na pamiątkę jego nauczyciela Olafa Rudecka. Rośliny te są niezwykle proste w uprawie. Nie mają specjalnych wymagań, a odpowiednio prowadzone odwdzięczą nam się za trud setkami kwiatów. Wyróżniamy ok. 35 gatunków, w skład których wchodzą rośliny jednoroczne i dwuletnie oraz byliny.  W zależności od gatunku, rośliny te mogą dorastać od 30 centymetrów do 2 metrów wysokości.

Rudbekie jednoroczne.

Najbardziej znaną rudbekią jednoroczną jest rudbekia owłosiona. W naturalnym środowisku porasta prerie w Ameryce północnej. Kwiaty dwukolorowe składają się z złocisto-żółtych płatków oraz kontrastujących z nimi ciemnych „główek”. Wygląd sprawił, że przez mieszkańców ameryki nazywana jest czarnooką Zuzanną – Black-eyed Susan. W Polsce spotykane są odmiany o kwiatach w kolorze żółtym, pomarańczowym oraz rdzawym. Gatunek ten kwitnie od lata do połowy października. Lubi miejsca jasne z dużą ilością światła słonecznego, gleba powinna być dobrze przepuszczalna, lekko wilgotna i żyzna.

Rudbekia owłosiona dobrze znosi letnie upały, susze i z łatwością przetrwa chwilowy brak wilgoci w glebie. Tak jak większość roślin jednorocznych, gatunek ten rozmnażamy przez wysiew nasion. Nasiona wysiewamy wiosną po ustąpieniu wiosennych przymrozków. W większości ogrodów rośliny same się rozsiewają z sezonu na sezon i nie wymagają naszej interwencji.  Wysiewając nasiona w szklarni lub inspekcie w połowie lutego możemy przyśpieszyć ich kwitnienie. Pierwsze kwiaty powinny pojawić się już pod koniec czerwca.

Rudbekia ogrodowa

Byliny

Wśród roślin wieloletnich najbardziej znane i cenione są rudbekia błyskotliwa, naga oraz lśniąca. Rudbekie błyskotliwe osiągają wysokość do 70 centymetrów, a ich pędy i liście pokryte są drobnymi włoskami. Gatunek ten zaczyna kwitnąć pod koniec lipca i kwitnie do połowy listopada. Cechą charakterystyczną są duże kwiaty. Jedną z najwyższych odmian rudbekii jest rudbekia naga. Osiąga wysokość do dwóch metrów i jak sama jej nazwa głosi, ma pędy pozbawione charakterystycznych włosków. Odmiana ta słynie z dużej ilości kwiatów, które pojawiają się już w lipcu i pozostają do października. Doskonała roślina do obsadzania miejsc pod płotami, ścianami, jedna z najpopularniejszych odmian w ogrodach w stylu wiejskim. Kolejną ciekawą odmianą jest rudbekia lśniąca. Odmiany uprawiane w Polsce powstały ze skrzyżowania dziko rosnącej w Ameryce północnej rudbekii lśniącej z rudbekią nagą. Odmiana ta charakteryzuje się silnymi pędami i porośniętych włoskami błyszczącymi liśćmi. Osiąga wysokość do 2 metrów i kwitnie od lipca do września.

Rudbekia w ogrodzie

czytaj dalej...

10 komentarzy

 1. Dodał: alina, Tytuł: rudbekia w pelnym rozkwicie

  wlasnie kupilam rudbekie o zoltych wielkich (srednica 10-13cm)kwiatach ciemno-rozowych (ma kwiaty troszke mniejsze) i czerwonych (takze duze kwiaty). Srodki kwiatow tej zoltej sa c.brazowe duze (2-3cm)i gladkie.

 2. Dodał: baszka, Tytuł: ślicznotki

  Mam kilka odmian rudbeki, wszystkie przepięknie kwitną i wnoszą radość do ogrodu, naprawdę są niekłopotliwe w uprawie. Miałam też w zeszłym roku czerwoną rudbekię..., niestety owady zapyliły ją na rdzawożółto, ale jest nadal przepiękna o wielgachnych kwiatach

 3. Dodał: Jola, Tytuł: Piękne rudbekie

  Jestem pod ich urokiem. Mam dwa gatunki.Widok ich kwiatów poprawia mi nastrój.

 4. Dodał: martak, Tytuł: czarodziejki

  Ja też kocham rudbekie za samo to że są i pokazują jak piękna jest nasza polska ziemia.Zawsze ich nasiona rozsiewam gdzie mogę i dzielę się z koleżankami.

 5. Dodał: beata, Tytuł: czerwona nowość

  w tym roku kupilam piękną czerwoną rudbeki , widziałam cały jej łan wygląda prześlicznie ........zobaczymy jak u mnie wyrośnie

 6. Dodał: Haniab, Tytuł: OGRODOWE SŁONECZKA

  Kocham rudbekie i od lat czekam, aż zakwitną. W moim małym ogródku przy domu szeregowym mam wiele różnych, pięknych kwiatów. Ale nic nie przebije rudbekii - dokładnie takich, jak na zdjęciach powyżej. Niekłopotliwa w uprawie, wdzięczna roślina. OGRODOWE SŁONECZKA!!! :-)

 7. Dodał: krecaO, Tytuł: choroby rudbekii

  Może ktos wie,jak zwalczyc brunatnienie lisci w rudbekiach?

 8. Dodał: EwaB, Tytuł: NASIONKA RUDBEKI

  A moze by ktos zebral dla mnie nasionka ze swojego ogrodu i podzielil sie, chyba koncza juz kwitnienie?

 9. Dodał: niezapominajka, Tytuł: kwiaty pokskie- moja OJCZYZNA

  piękne kwiaty , trzeba szybko robić foty bo jak mróz przyjdze to już koniec - trzeba czekać aż rok

 10. Dodał: Anna, Tytuł: Rudbekie w ogrodzie

  To wszystko prawda , rudbekie są bardzo wdzięcznymi kwiatami, u mnie od iluś już lat same rozsiewają się i rosną gdzie chcą,można o nie nie dbać a one i tak pięknie zakwitną.Pozdrawiam!!!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie