Pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika

Skomentuj artykuł

Trawnik, który będzie zachwycał gęstością i zielenią na wzór angielskich ogrodów możemy uzyskać wyłącznie poprzez ciągłą i systematyczną pielęgnację. Często się spotykam z opiniami, że po założeniu trawnika wygląda on przepięknie, ale z czasem traci na swej wizualnej wartości.
   

Z zabiegów pielęgnacyjnych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i utrzymania estetyki trawnika należy wymienić:


  •  strzyżenie;

  •  nawożenie;

  •  podlewanie;

  •  areacja;

  •  przycinanie brzegów;

  •  niwelowanie zagłębień;

  •  dosiewanie trawy;

  •  walka z chwastami.

   

Strzyżenie należy do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych warunkujących dobre krzewienie się trawy i uzyskanie zwartej murawy. Gęsty trawnik wygląda zdrowo i estetycznie, a poza tym sprawia, że ekspansywność chwastów jest ograniczona. Część z nich nie potrafi się rozkrzewić, a nie dopuszczenie do wytworzenia nasion z czasem je eliminuje. Poza tym wytworzone nasiona mają ograniczoną zdolność do kiełkowania na zwartym trawniku. Trawnik tniemy przez cały okres wegetacyjny. Częstotliwość jest uzależniona m.in. od warunków atmosferycznych i poziomu nawożenia. Strzyżenie powinno odbywać się co najmniej raz w tygodniu, a w okresie silnego wzrostu trawy nawet trzy razy w tygodniu. Cięcie ograniczamy w letnie, bardzo upalne dni, kiedy wzrost trawy zostaje ograniczony. Zasada nie ma zastosowania przy systematycznym nawadnianiu murawy. Trawy o szerokich liściach nie wymagają takiego nasilenia strzyżenia jak w przypadku traw wąskolistnych. Wysokość cięcia nie powinna być drastyczna, tak więc staramy się nie ścinać więcej niż jedną trzecią źdźbła. Trawniki charakteryzujące się delikatną trawą mogą być cięte na wysokość nawet 3 cm, natomiast murawy z traw sztywnych, bardziej trwałych powinny być cięte  na wysokość około 5 cm. Oczywiście wysokość cięcia także jest uzależniona od pór roku. Wiosną, kiedy trawa charakteryzuje się bujnym wzrostem możemy ciąć niżej. W okresie upalnego lata, gdy przy wysokiej temperaturze wzrost jest ograniczony należy wysokość cięcia podnieść o około 3 cm. Jesienią znów możemy nieco zmniejszyć, ale przy ostatnim cięciu wykonujemy je trochę wyżej ze względu na lepsze przezimowanie trawnika. Odnośnie pokosu to należy go zbierać, aby nie powstał tzw. filc, mający negatywny wpływ na trawnik. Uzyskaną trawę po wysuszeniu możemy kompostować bądź ściółkować rabaty. Koszenie najlepiej wykonywać w suche dni, dzięki czemu będzie o wiele lżejsze i bardziej efektywne. Skoszoną trawę można pozostawić, aby stanowiła swego rodzaju nawóz. W mojej ocenie takie rozwiązanie ma wady i zalety. Stosujemy je raczej w okresie letnim, przy suchej aurze i częstym koszeniu. Przy rzadszym strzyżeniu może dojść do podwyższonego rozwoju grzybów.
   

BIOPON nawóz do trawników z mchem. Efekt równomiernie zielonego i gęstego trawnika bez mchu

BIOPON nawóz do trawników z mchem. Efekt równomiernie zielonego i gęstego trawnika bez mchu

Kolejnym bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika jest nawożenie. Jest ono uzależnione od wielu czynników m.in. rodzaju podłoża, zastosowanego nawozu oraz panujących warunków klimatycznych. Przy żyźniejszym, bardziej próchniczym podłożu należy stosować mniejsze dawki nawozu. Starajmy się stosować przede wszystkim nawozy organiczne. Nawozy mineralne powinny stanowić uzupełnienie. Dobrze sprawdzają się nawozy wolnodziałające, których rozkład jest uzależniony od panujących warunków atmosferycznych. Aby skutecznie nawozić trawnik, należy poznać podstawowe składniki mineralne niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik