Jak pozbyć się mchu z trawnika

Jak pozbyć się mchu z trawnika

9 komentarzy

Mech niszczy trawnik nie tylko wizualnie, ale także biologicznie, ograniczając jego prawidłowy rozwój. Ziemia, która nie przeszła odpowiedniego drenażu, zamiast trawnika zaoferuje nam  w skrajnym przypadku pole z mchu.

Jeżeli na naszym trawniku występuje mech to oznacza, że gleba ma słaby drenaż. Niszczymy go preparatami zawierającymi siarczek żelaza lub dichlorofenie. Taki zabieg ograniczy występowanie chwastu, ale nie zlikwiduje go. Może to tylko zrobić prawidłowo przygotowane podłoże.

Zwiększeniu drenażu trawnika służy Aeracja. Polega ona na nakłuciu gleby aeratorem.  Dzięki drenażowi z mchu odchodzi wilgoć co hamuje jego rozrastanie. Rozwojowi chwastu zapobiega, także napowietrzanie trawnika.

Mech rozwija się bardzo dobrze jesienią, służy mu wilgotna pogoda oraz piaszczysta, a zarazem kwaśna ziemia. Dobrze czuje się, także w cieniu i w zbitej ziemi. Poza tym pomaga mu w atakowaniu trawnika, także za niskie koszenie oraz zbyt intensywne podlewanie.

 

Chwast wrasta  w trawę i bardzo ją osłabia. Zabierając jej substancje odżywcze, w tym wodę.

Nie służy mu natomiast gleba próchnicza, która zawiera mikroorganizmy rozkładające substancje organiczne. Pomoże, również zastosowanie nawozu do trawników, który zawiera w sobie elementy zwalczające mech. Nawozimy trawę w momencie, gdy jest sucha, a ziemia wilgotna.  Na przykład nawozem firmy Biopon czy Agrecol.

Mchu pozbywamy się dopiero po jego obumarciu, ponieważ zapobiega to rozsiewaniu się  nasion  po powierzchni całego ogrodu. 

Najłatwiejszym sposobem na ograniczenie występowania mchu w ogrodzie jest wapnowanie, na przykład wapnem magnezowym, które odkwasza glebę, co uniemożliwia rozwój mchu.

Mech na trawniku

Jeżeli nie pomogą naturalne sposoby zwalczania mchu, warto sięgnąć po środki chemiczne, takie jak Mogeton 25 WP.

Podsumowując, żeby trawnik nie miał mchu powinniśmy: wykonać aerację trawnika, zastosować nawóz do trawnika połączony ze środkiem przeciwko chwastowi, sadzić trawy, którym nie przeszkadza zacienione stanowisko oraz regularnie kosić trawnik. Poza tym należy ograniczyć podlewanie, jeżeli to możliwe zwiększyć dopływ światła do trawy, na przykład zmniejszając nieco liczbę drzew w ogrodzie oraz w ostateczności opryskać trawnik środkiem chemicznym.

Agnieszka Krakowiak

czytaj dalej...

9 komentarzy

 1. Dodał: Mirek , Tytuł: Mech w trawie

  Z mchem nie da się walczyć fizycznie zawsze wygra z nami i skutecznie nas zniechęci.Zamiast fitnes grabienie jest super. Nawozić i nawozić aż się odbuduje trawa i go zagłuszy

 2. Dodał: Wojtek K, Tytuł: prosty sposób

  Prosty i tani sposób to zastosowanie saletry wapniowej - liczy się systematyka 2-3 razy w sezonie po 1-2 kg/100m2 co 6-8 tygodni. Minus jest jeden - trawnik będzie wymagał częstszego koszenia. Jest to chyba jedyny rodzaj nawozów na rynku który posiada całkowicie rozpuszczalny w wodzie wapń (nie mylić z wapnem). Z nawozów o dobrej jakości polecam Tropicote powszechnie dostępny w składach ogrodniczych. Na efekty należy poczekać natomiast przy regularnym stosowaniu efekt jest drugotrwały.

 3. Dodał: KAJO, Tytuł: MECH I CHWASTY

  wapno nawozy opryski grabienie dosiewka i tak 2 sezony a na chwasty staraneeeeeee!!!

 4. Dodał: aminata, Tytuł: mech w trawie

  ciezka sprawa z pozbyciem sie mchu najlepiej sukcesywnie go wygrabiac

 5. Dodał: Joanna, Tytuł: nawóz na mech

  U mnie podziałał nawóz Shade Special + oczywiście wapnowanie.

 6. Dodał: zuzanna, Tytuł: pielengnacja trawnika

  ta pielengniacja trawnika nic nie pomaga tylko muj trawnik stałsię brzydki i jeszcze więcej mchu tam tylko piszą jakieś bzdety a to nie prawta toszto gry majej gurki sąlepsze nisz pielęgnacja trawnika kto tak uważa łapka w gurę bo ja tak uważam i mnie nie obrażajcie ok bo to nie pomaga

 7. Dodał: Krystian, Tytuł: walka z mchem

  Moja walka z mchem odniosła pozytywny skutek po zastosowaniu takiego nawozu trawniki anty-mech o wysokiej zawartości żelaza. Kiedy mech zbrązowiał wygrabiłem go i w pustym miejscu obsiałem nową trawą wykorzystując regenerator do trawników i problem z głowy.

 8. Dodał: kazimierz, Tytuł: trudny do usuniecia

  Trudny do zwalczania.Mam areator stosuje wapno i środki antimech a on nadal rosnie.Oczywiście lubi miejsca zacienione

 9. Dodał: Ola z Podkarpacia, Tytuł: czy pomoże jesienna wertykulacja?

  Proszę o informację, czy na mech, który pojawił się na moim trawniku po tegorocznych, obfitych opadach, pomoże wertykulacja, którą zamierzam wykonać we wrześniu?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: