Nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika

Skomentuj artykuł

Często spotykam się z opinią, że dominacja trawnika w ogrodzie jest alternatywą dla tych, którzy chcą mieć ogród, ale nie koniecznie chcą się nim za wiele zajmować. W mojej ocenie, takie komentarze są błędne, gdyż wcale nie jest prawdą, że ogród pełen zróżnicowanej roślinności musi być o wiele bardziej zajmujący, aniżeli ten z dominacją trawnika. Ci którzy posiadają trawniki wiedzą ile trzeba włożyć pracy, aby ten kawałek zielonego dywanu zachwycał soczystą zielenią. Przygotowanie podłoża, siew i dalsza pielęgnacja są czynnościami bardzo zajmującymi. Jeżeli nie będzie zaangażowania w pielęgnację trawnika nigdy nie uzyskamy zadowalających efektów. A któż by nie chciał posiadać trawnika tak idealnego jak w słynnych ogrodach angielskich.
   

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który przybliży nas do posiadania pięknego trawnika jest nawożenie. Już na samym początku zakładania murawy, zwróćmy uwagę na jakość podłoża, bo od niego również zależy późniejszy wygląd trawnika oraz ilość stosowanych nawozów. Przy glebach zbyt piaszczystych, suchych i jałowych strukturę podłoża możemy poprawić dodając nawozu organicznego np. rozłożonego obornika czy kompostu. Wzbogacą one podłoże w makro- i mikroelementy oraz próchnicę. Sprawią, że stanie się bardziej zwięzła. Będzie lepiej chłonąć wodę, jak również zatrzymywać składniki mineralne.
   

Ilość stosowanych nawozów jest zależna od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:


- rodzaj podłoża ( im żyźniejsze, bardziej próchnicze, tym mniejsza ilość stosowanego nawozu);

- rodzaj nawozu ( wyróżniamy nawozy organiczne m.in. kompost oraz obornik; nawozy mineralne jednoskładnikowe np. potasowe, fosforowe, azotowe i wieloskładnikowe. Nawozy mineralne występują w formie granulowanej i płynnej stosowanej również do nawożenia dolistnego. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się nawozy wolnodziałające, a więc takie, których składniki uwalniają się zależnie od temperatury i poziomu wilgotności. Jest to możliwe dzięki pokryciu granulek specjalną żywicą, która w zależności od panującej aury stopniowo uwalnia składniki mineralne);

- warunki klimatyczne.
   

Różnorodność nawozów sprawia, że poznanie podstawowych składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin, jest kluczowa, aby trafnie nawozić trawnik. Azot jest niezbędnym składnikiem odpowiadającym m.in. za bujny wzrost trawy. Podstawowy w początkowym okresie wegetacji, kiedy trzeba pobudzić trawę do wzrostu. Wspomaga również krzewienie, a jego brak powoduje żółknięcie i pogorszenie wyglądu trawnika. Należy uważać na przenawożenie azotem, gdyż może ono doprowadzić po chwilowej poprawie do poważnych strat i zniszczenia trawnika. Potas jest składnikiem, który zdecydowanie poprawia rozwój roślin, wpływa na dobre krzewienie trawy  oraz sprawia, że rośliny są bardziej odporne na suszę oraz mrozy. Fosfor odpowiada m.in. za rozwój korzeni co zdecydowanie podnosi odporność traw na niekorzystne warunki.
   

Założony trawnik nawozimy wiosną zaraz po pierwszym koszeniu. W tym początkowym okresie zwracamy uwagę przede wszystkim na nawozy azotowe, gdyż to od nich zależy czy trawnik będzie soczysto zielony (oczywiście przy zapewnieniu odpowiedniej wilgoci). Do nawożenia możemy wykorzystać saletrę amonową w ilości około 1,5 kg na 100 m2, którą możemy rozsypać ręcznie bądź wykorzystując narzędzie do ręcznego czy też mechanicznego siewu. Zastosowanie takiego sprzętu sprawi, że nawóz zostanie rozprowadzony równomiernie. Nie będzie problemu z niejednolitą zielenią murawy, której przyczyną najczęściej jest zróżnicowanie dawkowania nawozu w poszczególnych częściach ogrodu. Chcąc równomiernie rozsiać nawóz ręcznie, warto podzielić powierzchnię trawnika na kilka części. Tak samo czynimy z dawką nawozu. Na mniejszym obszarze łatwiej nam będzie go rozdysponować. Nawóz rozsiewamy w dwóch krzyżujących się kierunkach. Nawożenie wczesną wiosną jest bardzo ważne, ponieważ ma na celu regenerację  trawnika po okresie zimowym. Potrzebuje on wówczas bardzo zasobnego podłoża, aby mógł przyśpieszyć wzrost i wytworzyć dużo masy zielonej. Dodatkowo w tym okresie, kiedy jeszcze wilgoci jest dużo, trawa ma możliwość intensywnego rozkrzewiania się. W okresie upalnych i suchych dni, jakie zaczynają dominować już w maju rozkrzewianie przestaje być tak intensywne.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także