Podlewanie ogrodu

Podlewanie ogrodu

Skomentuj artykuł

Chcąc posiadać zadbany ogród, pełen zdrowo wyglądających roślin, należy szczególną uwagę poświęcić podlewaniu. Woda to niezbędny składnik, który decyduje o prawidłowym wzroście i rozwoju roślin. Niedobór wody jest przyczyną osłabienia roślin przez co stają się bardziej podatne na choroby i szkodniki. Słabiej kwitną i tracą na swej dekoracyjności. Mają ograniczone możliwości absorpcji składników mineralnych dostarczanych im w postaci nawozów. Długotrwałe niedobory wody mogą prowadzić do obumierania zielonych mieszkańców ogrodu. Podejmując się stworzenia ogrodu pamiętajmy, że w początkowym okresie podlewanie jest jeszcze bardziej kluczowe i nie powinno być odkładane na później, gdyż jego brak może przekreślić to, nad czym tak ciężko pracowaliśmy.
   

Nie ma sztywnych reguł pod względem ilości oraz częstotliwości podlewania ogrodu. Każdy w oparciu o czynniki klimatyczno glebowe oraz poziom zapotrzebowania roślin powinien określić to indywidualnie. Największe zapotrzebowanie na wodę występuje zaraz po posadzeniu oraz w okresie intensywnego wzrostu roślin, zawiązywania kwiatów i owoców. Błędne jest codzienne podlewanie całego ogrodu dużą ilością wody. Rośliny uprawiane w ogrodzie różnią się wymaganiami i zapotrzebowaniem w wilgoć. Starsze okazy wytwarzają rozbudowany system korzeniowy sięgający daleko w głąb podłoża, tak więc mają możliwość pobierania wody z głębszych warstw podłoża. Nim rośliny się dobrze ukorzenią musi minąć około dwóch lat. Po tym okresie zaczynają intensywniej rosnąć. Większe zapotrzebowanie na wodę będą wykazywać rośliny lubiące wilgoć, jak również te o płytkim systemie korzeniowym jak np. różaneczniki. Podobnie jest z roślinami o dużych i miękkich liściach. Szczególną uwagę należy zwrócić na trawnik, który bardzo ciężko utrzymać w ciągłej, soczystej zieleni. Młode trawniki są bardzo narażone na przesuszenie w przeciwieństwie do wieloletnich trawników tworzących zwartą darń, która bardziej utrzymuje wilgoć. Nawet jeśli trawnik zżółknie wraz z nadejściem opadów deszczu na nowo się zazieleni. Rośliny mające swoje korzenie w ciepłych i suchych krajach w zasadzie nie wymagają podlewania, chyba, że przy wyjątkowej, przedłużającej się suszy. Szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny uprawiane w pojemnikach. Są one bardziej narażone na przesychanie, gdyż w zasadzie nie mają możliwości samodzielnego zaspakajania swoich potrzeb na tej płaszczyźnie. Mała objętość pojemników, wysoka temperatura sprawiają, że podłoże bardzo szybko pozbawiane jest wilgoci. Trzeba każdego dnia kontrolować wilgotność podłoża. W słoneczne i ciepłe dni rośliny podlewamy dwukrotnie. Młode siewki roślin ozdobnych i warzyw również wymagają intensywniejszego podlewania. Rośliny zimozielone jako, że na zimę nie tracą liści muszą mieć zapasy wody na przetrwanie tego okresu. Późną jesienią, kiedy opady są niewielkie należy również je podlewać, aby uzupełnić braki wody.
   

Aby oszczędzić zużycie wody, należy starać się m.in. ograniczyć parowanie wody z podłoża. Dobrym sposobem jest ściółkowanie, które przeprowadzamy już wczesną wiosną, kiedy ziemia jest jeszcze dobrze nasiąknięta po okresie jesienno zimowym. W rośli ściółki sprawdzi się zmielona kora, kompost, wióry, czy też ścięta trawa, uprzednio przesuszona. Wokół roślin, które lubią wilgoć można sadzić rośliny o dużych liściach, które okryją podłoże, przed słonecznym skwarem. Wietrzna wystawa, również ma negatywny wpływ na wilgotność podłoża, które wysycha w wyniku osuszającego wiatru. Dobrze jest zabezpieczyć ogród przed wiatrem np. zielonym żywopłotem, ale również wszelkimi ogrodzeniami itd. Urządzając ogród na piaszczystym, suchym podłożu, powinniśmy wybierać rośliny, które poradzą sobie na takim stanowisku.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: