Podlewanie roślin doniczkowych podczas urlopu

Podlewanie roślin doniczkowych podczas urlopu

3 komentarzy

Rośliny doniczkowe wymagają regularnego dostarczania im odpowiedniej porcji wilgoci. Bez niej szybko stracą swą doskonałą formę, której mogą już niestety nie odzyskać. Co zrobić, by w czasie naszej nieobecności otrzymały niezbędną im do życia wodę? Powszechnie praktykowanym zwyczajem jest zostawienie kluczy zaprzyjaźnionej sąsiadce, lub znajomej, która podleje kwiaty zgodnie z naszą instrukcją. Można sobie poradzić także w inny sposób. Pomogą nam w tym nowoczesne akcesoria, a także pomysłowość.


Urlopowe wspomaganie


Warto przed wyjazdem stworzyć naszym kwiatom swoisty mikroklimat. Powstanie on wtedy, kiedy ustawimy nasze zielone skarby koło siebie. Parująca woda z liści sprawi, że kwiaty nie będą tak dotkliwie odczuwały braku wilgoci, ponieważ gleba w doniczce będzie wolniej wysychała. Nie zostawiajmy też roślin na słońcu na cały okres nieobecności. Najbezpieczniej w tym czasie będzie im w półcieniu.

Dość ciekawym wynalazkiem, w który można się zaopatrzyć w sklepie ogrodniczym, jest automatyczna konewka. Sprzęt ten uruchamia się codziennie o tej samej porze i może dostarczyć wodę nawet 36 roślinom. Skuteczne są także domowe sposoby nawadniania urlopowego. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

 

Grunt to pomysł

Kwiaty w doniczkach można nawadniać na kilka sposobów. Metody te nie wymagają jakiegoś specjalnego sprzętu. Możemy wykorzystać to, co mamy w domu pod ręką, by stworzyć całkiem efektywny system.

Jedną z metod jest prysznic przed wyjazdem, któremu poddajemy nasze rośliny. Robimy to w wannie, dzięki czemu wygodnie możemy zmoczyć nie tylko podłoże, ale także liście. Właściwie rośliny pozostać w tym miejscu, aż do naszego powrotu. Nie zostawiajmy ich tam jednak, jeżeli w łazience nie ma okna.

 

Podlewanie roślin doniczkowych

Podlewanie roślin doniczkowych

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: agnieszka, Tytuł: automatycznie

    A ja tam jestem za automatycznym podlewaniem - nigdy nie udało mi się tak dobrze wymierzyć ilości wody jak robi to system. Sama korzytsam z Tropf Blumata i świetnie się to sprawdza. :)

  2. Dodał: Mysia, Tytuł: Hydrobox super sprawa

    witam ja już mam problem z głowy, pod każdy kwiatek doniczkowy zamontowałam HYDROBOX, zakupiony na Allegro przestrzenny krążek z hydrożelem, stosuję od 3 miesiecy i działa, podlewam kwiatki co 2 tygodnie bardzo obficie, nadmiar wody przejmuje krążek i oddaje roślinie w ciągu 2 tygodni.

  3. Dodał: janblu, Tytuł: usprawnienie podlewania

    mam na działce burgmansje potrzebuje dużo wody,jest w donicy,wlewanie większej ilości wody z konewki jest niekorzystne i pracochłonne,ja wykorzystuje 6ciolitrowy pojemnik z wody mineralnej do której wlewam wodę zakręcam nakrętkę z nawierconymi otworami o średnicy 2 mm i odwracam do góry dnem i zabezpieczam butle przed wywróceniem ja przywiązuję sznurkiem do pnia rośliny.Z takie butli woda wsiąka ok półtorej godziny do podłoża w tym czasie robię inne czynności .Po tym czasie zakładam ponownie "kroplówkę"

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: