Proste w uprawie kwiaty balkonowe

Proste w uprawie kwiaty balkonowe

2 komentarzy

Nie każdy miłośnik kwiatów ma to szczęście, by posiadać ogród przydomowy. Pięknymi kwiatami możemy także ozdobić nasz balkon. Jeśli wybierzemy rośliny proste w uprawie, a zarazem pięknie kwitnące, zapewnimy sobie piękny balkon przez całe lato. Przede wszystkim muszą to być jednak gatunki, które dobrze się czują, rosnąc w pojemnikach i skrzynkach, a także te długo kwitnące.

Piękne i mało wymagające

Istnieje sporo gatunków kwiatów, wprost idealnych na balkon. Dobieramy je w zależności od tego, jakie warunki panują na naszym balkonie. Warto, więc zadać sobie pytania: Czy balkon jest słoneczny, czy raczej usytuowany w cieniu? Czy jest na nim wietrznie, czy spokojnie? Jeżeli już to ustalimy, możemy zacząć wybierać gatunki roślin.

Chyba najbardziej popularną rośliną balkonową, jest pelargonia. Oczywiście można wybierać spośród wielu jej odmian. Roślina ta ma wiele zalet. Jest bardzo prosta w uprawie, poradzi sobie z tym nawet amator. Pelargonia potrzebuje dużo światła, najlepiej się czuje w miejscu, gdzie promienie słońca docierają do niej bezpośrednio. Nadaje się, więc bardzo dobrze na mocno nasłoneczniona balkony. Wymaga dość obfitego podlewania, ponieważ nie lubi suchej ziemi w skrzynce, warto, wobec tego, zadbać o dostarczanie jej odpowiedniej dawki wilgoci. Największym jej walorem są oczywiście kwiaty. Pelargonia kwitnie bardzo obficie, a poszczególne odmiany cieszą nas różnorodnością kolorów. Na balkon możemy wybrać pelargonie w odcieniach czerwieni, różu, fioletu. Są również pelargonie białe. Kwiaty nie tylko wspaniale wyglądają, ale też bardzo przyjemnie pachną.

Kolejną rośliną idealną na balkon jest begonia. Walory ozdobne posiadają zarówno kwiaty, jak i liście tej rośliny. Kwiaty begonii przybierają barwy czerwieni, różu, bieli, pomarańczy, a nawet złota, liście zaś oczarowują niezwykłym, sercowatym kształtem. Kwiatami możemy cieszyć się przez całe lato, nawet aż do października. Nasz balkon pięknie ozdobi szczególnie begonia o zwisających pędach, ale inne odmiany też doskonale nadają się na balkon. Roślina lubi miejsca lekko zacienione, więc balkon niezbyt mocno nasłoneczniony będzie dla niej optymalnym miejscem. Jej podstawowym wymaganiem jest żyzna i stale wilgotna gleba, nie należy, więc o tym zapominać podczas pielęgnacji begonii.

 

 

Surfinie


Do obficie kwitnących roślin, doskonałych na balkon, zalicza się także surfinia. Jej kwiaty zachwycają wieloma barwami. Mogą być czerwone, białe, różowe, a także przybierać różne odcienie fioletu. Surfinia należy do kwiatów lubiących słońce, więc wspaniale nadaje się na balkon mocno nasłoneczniony. Będzie wdzięczna za dość obfite podlewanie oraz nawożenie specjalnym nawozem, który można nabyć w sklepie ogrodniczym. Dzięki takiemu traktowaniu, możemy się spodziewać kwitnienia już od wiosny, aż do jesieni. Roślina jest podatna na choroby grzybowe, więc należy zwracać baczną uwagę, na najmniejsze nawet objawy i skutecznie działać, z zastosowaniem preparatów na grzyby.


Nieco mniej znanym gatunkiem, jest piękna werbena. Na balkon nadają się nie tylko odmiany zwisające, choć te wyglądają wyjątkowo efektownie w skrzynkach zawieszonych na balkonie. Roślina preferuje żyzna ziemię i obfite podlewanie. Kwitnie wspaniale przez całe lato i zdobi balkon różnokolorowymi kwiatami, szczególnie, jeżeli pojemnik umieścimy na dobrze nasłonecznionym miejscu i będziemy hojnie nawozić naszą piękność specjalnymi odżywkami, przeznaczonymi dla tego gatunku.

Proste w uprawie kwiaty balkonowe
Proste w uprawie kwiaty balkonowe

Na naszym balkonie mogą zagościć także lobelie, fuksje, powojniki, a nawet róże, a także wiele innych gatunków. Wszystko zależy od naszych osobistych upodobań, oraz warunków panujących na balkonie, czy tarasie.

Zapoznaj się z naszą ofertą na nasiona kwiatów balkonowych – KLIKNIJ TUTAJ

Autor Marta Niegierewicz

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: antonina1, Tytuł: pelargonia

    Czytałam,że pelargonia bluszczolistna jest kwiatkiem na półcień, czy to prawda? Drugie pytanie maja petunia nie rozwijają jej się kwiatki tylko brązowieją i odpadają. Co robię żle.

  2. Dodał: Tośka, Tytuł: kampanula.

    Może ktoś mi pomoże, zakupiłam kwiatek-kampanula,jego wymagania glebowe.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: