Pelargonie angielskie, bluszczolistne i zwisające - najciekawsze odmiany

Pelargonie angielskie, bluszczolistne i zwisające - najciekawsze odmiany

2 komentarzy

Pelargonie od wielu lat są jednymi z najbardziej popularnych roślin balkonowych. Ich zróżnicowanie gatunkowe sprawia, że znalazły również zastosowanie w dekoracji naszych mieszkań. Przez dziesiątki lat doczekaliśmy się wielu pięknych odmian, które nie tylko zyskały na dekoracyjności, ale także stały się bardziej odporne na choroby oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Wszystkie mieszańce dostępne w sprzedaży pochodzą od form występujących przede wszystkim w Afryce Południowej.
   

Pelargonie bluszczolistne (Pelargonium x hederifolium, P. peltatum) należą do form o zwisających i płożących się pędach. Nazwa wzięła się od kształtu liści, które przypominają liście bluszczu. Kwiatostany składają się z wielu kwiatów zebranych w baldachy. Długość pędów zależnie od odmiany waha się w granicach od 25 do nawet ponad metra długości. Pelargonie wielkokwiatowe, zwane angielskimi są formami uprawianymi w domu, a w okresie letnim również na tarasie czy też balkonie. Charakteryzują się wzniesionymi pędami u nasady zdrewniałymi oraz ząbkowanymi liśćmi. Ich kwiaty charakteryzują się dużymi rozmiarami- osiągają około 6- 8 cm średnicy. Płatki korony urozmaicone są dodatkowo smugami i plamkami.
   

Obecnie w sprzedaży możemy nabyć bardzo zróżnicowane odmiany pelargonii. Nie jesteśmy w stanie w tym krótkim opracowaniu uwzględnić wszystkich odmian, dlatego autor ograniczy się do kilkunastu ciekawszych odmian pelargonii bluszczolistnych oraz angielskich.
   

Wśród pelargonii bluszczolistnych warto zwrócić uwagę nie tylko na nowe odmiany tych roślin, ale także sięgnąć wstecz i poznać odmiany wyhodowane nawet w XIX w. Jedną z takich odmian jest ‘Gallilee’. Odmiana angielska, której pędy przy sprzyjających warunkach mogą osiągać ponad metr długości. ‘Gallilee’ charakteryzuje się obfitym kwitnieniem oraz półpełnymi kwiatami w barwie różowej. W drugiej połowie XX w. w Smolicach została wyhodowana odmiana osiągająca niewielkie rozmiary o bardzo zwartym pokroju. Kwitnie obficie, a jej kwiaty mają barwę lila różową. Warto zaznaczyć, że przekwitające kwiaty u tej odmiany mają również wiele dekoracyjności. Ciekawą propozycją odmian pelargonii bluszczolistnych jest grupa Ville.  Należące do tej grupy odmiany charakteryzują się kaskadową, silnie rosnącą formą. Do piękniejszych odmian tej grupy należy ‘Ville de Dresden’ o pojedynczych kwiatach w barwie białej z oczkiem. Wiśniowe kwiaty z białym oczkiem są charakterystyczne dla odmiany ‘Ville de Paris Brillant’. Kolejną kaskadową pięknością wartą uwzględnienia jest ‘Ville de Paris Rot’  o pięknych czerwono wybarwionych kwiatach. Średniowczesną odmianą o jasnoliliowych kwiatach jest odmiana ‘Decora Lila’. Odmiana zwarta, bardzo dobrze krzewiąca się, dodatkowo charakteryzująca się jaśniejszymi pędami.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: elzbieta, Tytuł: pelargonie ang.bluszcz.zwisajace

    czy sa pelarg.angiel.bluszcz. w kolorze bialo rozowym jesli tak jak zamowic z dostawa do domu czy mozna telefonicznie.sa bardzo piekne pozdrawiam elzbieta

  2. Dodał: stokrotka, Tytuł: jakie ładne

    śliczne te pelargonie, ja mam czerwone na balkonie w technorattanowej doniczce, sami zobaczcie:) teraz całość jest prawdziwą ozdobą balkonu:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: