Piękny balkon w Pelargoniach, dlaczego warto nadal uprawiać te kwiaty?

Piękny balkon w Pelargoniach, dlaczego warto nadal uprawiać te kwiaty?

3 komentarzy

Nie wiele jest roślin, które uprawiane są przez pokolenia. Jedną z nich jest Pelargonia. Pamiętam jej piękne kwiaty, które zdobiły parapety okienne w domu mojej  babci.  Teraz zagościły, również na moich parapetach.

Uważam, że warto nadal zajmować się tymi roślinami, ponieważ bardzo ładnie wyglądają na balkonie czy tarasie, zdobiąc go.  Poza tym są najłatwiejsze w uprawie, potrafi ą wytrzymać  wiele zaniedbań z naszej strony.  Przeżyją suszę, zalanie, upał oraz zimno.  Są idealną rośliną dla początkujących ogrodników.

Do Pelargonii zalicza się dwieście trzydzieści gatunków. Słowo Pelargonia pochodzi od greckiego słowa Pelargos, czyli bocian. Wynika to z tego, że owoce rośliny przypominają swym kształtem dziób bociana.

Wyróżniamy wśród tego gatunku następujące grupy,  Pelargonie:  Rabatowe, Wielokwiatowe,  Zwisające oraz rośliny o pachnących liściach.  Kwiaty kwitną głównie na czerwono, biało i różowo.  Pelargonie Rabatowe pochodzą  z rejonu Morza Śródziemnego, gdzie rosną  w pełnym słońcu i na dość ubogiej glebie.  Odmiana ta cieszy się dużym powodzeniem w naszym kraju.  Kwiaty chętnie są  wykorzystywane do obsadzania skrzynek balkonowych. Pomimo tego, że Pelargonie Wielokwiatowe i Zwisające prezentują się lepiej w skrzynkach balkonowych, nie udaje im się wyprzeć z naszych domów śródziemnomorskich kuzynek. Odnośnie Pelargonii o pachnących liściach, to charakteryzują się one niepozornymi kwiatkami, jednak ich liście wydzielają bardzo ładny zapach.

Uprawa

Stanowisko – widne i słoneczne. Latem temperatura nie wyższa niż 24 stopnie, zimą do 15 stopni.

Podlewanie – latem podlewamy 2-3 razy w tygodniu, zimą tylko wtedy, gdy kwiat ma bardzo suche podłoże. W lecie raz na dwa tygodnie nawozimy nawozem dla Pelargonii.

Podłoże – ziemia uniwersalna.

Pielęgnacja – liście Pelargonii, gdy są zakurzone przecieramy szmatką, nie nabłyszczamy. Przekwitłe kwiaty odłamujemy ręcznie od łodygi, tak samo jak suche liście. Usuwanie przekwitniętych kwiatów sprzyja obfitszemu i dłuższemu kwitnieniu rośliny. Kwiaty lepiej kwitną, gdy mają przyciasną doniczkę.

Rozmnażanie – możemy wysiewać rośliny z nasion, kiełkują w temperaturze około 18 stopni. Jednak najłatwiej rozmnożyć Pelargonię z sadzonek. Pobieramy je wczesną wiosną lub późnym latem. Sadzonka powinna posiadać trzy listki i być bez pąka kwiatowego. Łatwo ukorzenia się w wodzie. Nie potrzeba ukorzeniacza.  

Pelargonie

Wady w uprawie

Jeżeli roślina ma dużo zdrowych liści a słabo kwitnie, to znaczy, że została przenawożona. Należy zaprzestać tej czynności, dać roślinie odpocząć. Potem stosujemy nawóz uboższy, szczególnie w azot.

Gdy roślina ma za mało światła to jej pędy są cienkie i słabo ulistnione, wtedy przestawiamy ją  w jasne i słoneczne miejsce.

Jeżeli roślina ma wiele zniekształconych ulistnionych pędów w dolnej części to znaczy, że ma chorobę bakteryjną. Jest ona nieuleczalna. Wyrzucamy taką roślinę.

Gdy dolne liście są żółte z brązowymi plamami to oznacza, że ziemia jest za sucha. Należy wtedy częściej podlewać roślinę i zwiększyć przepływ powietrza. Polecam wystawienie latem roślin na balkon lub taras, taki pobyt na świeżym powietrzu znacznie polepszy ich wygląd.

Gdy na Pelargonii pojawią się „białe muszki”, fruwające wokół rośliny, gdy się jej dotknie, to oznacza, że roślinę zaatakował mączlik szklarniowy. Należy wtedy opryskać roślinę odpowiednim preparatem chemicznym. Można również zastosować ekologiczne sposoby, na przykład opryskać za pomocą zraszacza roślinę wodą z mydłem, (owady uduszą się).  Można też zastosować inny sposób, opryskać wodą, w której uprzednio przez około dwa dni „moczył” się czosnek i pokrzywy.

Jeżeli  łodygi, bądź liście czerwienieją to oznacza, że nocą kwiaty znajdują się w zbyt niskiej temperaturze. Trzeba je przestawić w cieplejsze miejsce.

Zakup rośliny

Kupujemy Pelargonię, która ma zdrowe zielone liście, bez oznak chorób, a większość jej pąków jest zamkniętych. Pelargonia szybko zakwitnie w domu i będzie dłużej cieszyć nas swym pięknem. Polecam zakup małych roślin, dużą przyjemność sprawia patrzenie jak w krótkim czasie stają się dużymi pięknie kwitnącymi kwiatami. Nie kupujemy, także roślin, które mają bardzo suchą ziemię w doniczce lub wypadają z niej.

Pelargonia osiąga wielkość około czterdziestu centymetrów i jest rośliną długowieczną.

Agnieszka Krakowiak

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Weronika, Tytuł: Diant-Pol

    Faktycznie pelargonie kupione w firmie Diant-Pol są rewelacyjne, ale nie tylko pelargonie surfinie są również wspaniałe polecam tą firmę znają się na........ kwiatach

  2. Dodał: Kasia, Tytuł: Diant Pol

    Pelargonia jest piękna. Nam dostarczyła firma Diant Pol.

  3. Dodał: Paulina Witek, Tytuł: Azalia.-Podlewanie i nawożenie.

    Roślina ma duże zapotrzebowanie na wodę,która powinna być miękka lub odstała.Nie znosi nieuzdatnionej wody z kranu.Nawozimy po przekwitnieniu od maja do końca lipca-nawozem nie zawierającym wapnia.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także