Rośliny balkonowe dla każdego

Rośliny balkonowe dla każdego

3 komentarzy

Pięknie ukwiecony balkon to wizytówka naszego mieszkania lub domu. Jednak kwiaty wymagają opieki, pozostawione na pastwę losu, szybko zasychają i w konsekwencji giną. Istnieją jednak sposoby, aby rośliny balkonowe nie pochłaniały nam zbytniej ilości czasu. Odpowiedni dobór kwiatów zapewni nam piękny zielony zakątek na balkonie, nie wymagający jednocześnie ciągłej opieki.

Miłośnicy roślin wiedzą, ze najpiękniej na każdym balkonie prezentują się bujnie kwitnące odmiany sezonowe. Begonie, pelargonie czy surfinie odpowiednio zadbane obsypane są setkami kwiatów. Niestety wszystkie te rośliny wymagają intensywnej opieki. Wystarczy zapomnieć o jednym podlaniu podczas upałów, a efekty tego są porażające. Istnieją jednak odmiany roślin balkonowych, nad którymi opieka jest mniej uciążliwa. Dzięki dobremu doborowi roślin oraz przygotowaniu ich do naszej nieobecności, możemy znacząco ograniczyć czas jaki musimy im poświęcać. Jeśli chcemy, aby na naszym balkonie rośliny zagościły na wiele lat, posadźmy kompozycje z bylin połączoną z pnączami i krzewami. Kompozycję taką możemy uzupełnić roślinami jednorocznymi oraz ziołami.

 

 

Jakie rośliny wybrać na balkon?

Odpowiedni dobór roślin jest kluczową sprawą. W procesie wyboru powinniśmy uwzględnić położenie naszego balkonu. Balkony zlokalizowane od południa w okresie letnim są niezwykle osłoneczniona i bardzo szybko się nagrzewają.  Jeśli na balkonie jest dużo słońca, dobierzmy rośliny lubiące takie warunki. Jest mnóstwo kwiatów preferujących takie ciepłe, słoneczne stanowiska. Dobrze sprawdzają się rośliny uprawiane na skalnikach takie jak: rojniki, rozchodniki, smagliczki czy zawciągi. Dodatkowo możemy uzupełnić je krzewami jałowców, wiciokrzewów i berberysów oraz roślinami jednorocznymi takimi jak: wilce, groszki czy kobee.  Na słonecznym balkonie dobrze rosną bratki, aksamitki oraz proste odmiany pelargonii.  Taka sama zasada tyczy się balkonów ocienionych, z małą ilością nasłonecznienia. Dobierzmy na nie kwiaty cieniolubne, które w tym miejscu będą dobrze się czuły.  Cieniolubne funkie, barwinki, bluszcze czy paprocie doskonale sprawdza się na takim balkonie. Wśród krzewów na uwagę zasługują trzmieliny, tuje i cyprysiki. Całość uzupełniamy fiołkami, konwaliami i oczywiście fuksjami. W sklepach ogrodniczych dostępne są nasiona gotowych mieszanek roślin balkonowych. W składzie takiej mieszanki jest kilkadziesiąt różnych gatunków nadających się do uprawy na stanowiskach słonecznych oraz w cieniu.

 

Rośliny balkonowe dla każdego - pelargonie

Rośliny balkonowe dla każdego - pelargonie

W czym uprawiać rośliny balkonowe?

Jeśli nie mamy czasu na opiekę nad naszymi roślinami wybierzmy pojemniki ceramiczne lub drewniane o grubych ściankach. Pojemniki te wolno się nagrzewają chroniąc korzenie przed słońcem i upałem. Dodatkowo w okresie zimowym zabezpieczą nasze kwiaty przed przemarzaniem. W plastikowych skrzynkach korzenie szybko się nagrzewają i mogą łatwo przesychać. Ważne jest, aby naczynie, w którym uprawiamy rośliny było dość duże. Ziemia w takim pojemniku będzie wstanie zgromadzić więcej wody co pozwoli nam na rzadsze podlewanie. Na dnie każdej skrzynki powinien znajdować się drenaż oraz otwory odprowadzające nadmiar wody. Brak ujścia może doprowadzić do gnicia bryły korzeniowej i obumierania roślin.

Rosliny na balkonie

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Anna Elżbieta, Tytuł: Pelargonie

    Pelargonie to cudne byliny. Upiększają mój balkon i moje miejskie życie. Ty też możesz je pokochać. Wystarczy udać się do ogrodnictwa lub chociaż do marketu.

  2. Dodał: Juleczka, Tytuł: Balkon pełen kwiatków

    Kocham kwiatki balkonowe i inne a wy jak jak tak to jesteście COOL a jak nie to buuuu polecam

  3. Dodał: stokrotka, Tytuł: doniczki na balkon

    Ostatnio widziałam eleganckie donice na balkon i nie tylko. Technorattan jest odporny na pogodę i z pewnością ozdobi każdy balkon. Polecam:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także