Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Tuja, Tuje, Żywotnik- Thuja

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Tuja, Tuje, Żywotnik- Thuja
  • Tuja, Tuje, Żywotnik- Thuja

Dodatkowe: 25 z 28

Pozostale zdjęcia: Tuja, Tuje, Żywotnik- Thuja
Opis:

Tuje obejmują zaledwie 6 gatunków, z których tylko część zdominowała większość naszych ogrodów. Należą one do cyprysowatych, a naturalne ich siedliska występują w Ameryce Północnej i wschodniej Azji, gdzie osiągają nawet 60 m wysokości. W naszych realiach są o wiele niższe. Są to zimozielone drzewa, rzadziej krzewy o stożkowej, kolumnowej koronie. Gałęzie są spłaszczone, często pokryte dachówkowato przylegającymi łuskowatymi liśćmi. Szyszki mają kształt podłużny lub jajowaty, zwykle licznie występujące. Najważniejsze gatunki to: żywotnik zachodni (Thuja occidentalis), żywotnik wschodni (Thuja orientalis), żywotnik olbrzymi (Thuja pilcata). Żywotnik zachodni jest niezastąpiony przy nasadzeniach żywopłotowych, osiągający od 5 do 20 m wysokości o stożkowej koronie, osiągającej nawet do 5 m szerokości. Wraz z upływem lat korona staje się luźniejsza i nieregularna. Liście matowozielone, przylegające, dochodzące do 4-7 mm długości. Kwiaty pojawiają się na końcach gałązek i zawiązują się jesienią poprzedniego roku. Szyszki podłużne, eliptyczne 0,8- 1,3 cm o brązowym zabarwieniu w fazie dojrzałej. Z najpopularniejszych odmian warto wymienić ‘Aureospicata’ o stożkowym pokroju (w ciągu 10 lat osiągają około 3 m); złocista odmiana ‘Aurescens’; szybkorosnąca ‘Brabant’ (10 letnie okazy osiągają nawet 3 m; ‘Danica’ karłowa odmiana o kulistym pokroju; ‘Smaragd’ najczęściej stosowane na żywopłoty o wąskostożkowej budowie i szmaragdowozielonej barwie (po 10 latach osiąga do 2 m i 50/60 cm średnicy); ‘Teddy’ o kulistym pokroju, wolnorosnąca. Żywotnik wschodni występuje w postaci drzewa lub krzewu, najczęściej o wielu pniach, osiągające do 15 m wysokości, stożkowej koronie, osiągającej nawet 4 m szerokości. Liście żywozielone lub żółtawozielone, nakrzyżległe, przylegające, tępo zakończone lub zaostrzone. Szyszki jajowate do kulistych (do 2 cm), składające się z 6-8 mięsistych łusek pokrytych niebieskim nalotem. Z najpopularniejszych odmian warto wymienić ‘Aurea Nana’ będącą jedną z najpiękniejszych odmian o gęstym, jajowatokulistym pokroju, jasnozielona i wolnorosnąca; ‘Morgan’ złocista, kulista, wolnorosnąca forma. Żywotnik olbrzymi w naszych warunkach osiąga do 15 (30) m, korona stożkowata, z czasem kolumnowa. Liście na zewnętrznej stronie żywozielone, od spodu szarozielone z białymi plamkami. Szyszki podłużne, eliptyczne (do 2 cm). Jego odmiany to m.in. ‘Kórnik’ dość szybko rosnąca, stożkowa forma, doskonała na cięte żywopłoty; ‘Zebrina’ o stożkowym pokroju, szybko rosnąca, wrażliwa na mroźne wiatry; ‘Jan’ o soczysto zielonym zabarwieniu, dość szybko rosnąca, nadająca się na żywopłoty.

Uprawa:

Thuje wymagają stanowisk słonecznych do lekko cienistych, gleby świeżej, żyznej, przepuszczalnej, z umiarkowaną wilgotnością. Żywotnik zachodni lubi gleby piaszczysto- gliniaste, wapienne i dobrze znosi cięcie. Żywotnik wschodni i olbrzymi wolą gleby lekkokwaśne do alkaicznych oraz są wrażliwe na upały i suszę. Żywotniki możemy rozmnożyć poprzez sadzonkowanie w okresie wiosennym (III-IV) lub jesiennym (IX-X). Pobrane sadzonki nie powinny być większe niż 10 cm oraz powinny zawierać tzw. piętkę, czyli kawałek drewienka z pędu, od którego odrywamy sadzonkę. Sadzonki pobieramy z wierzchołków pędów. Sadzonkujemy w piasku zmieszanym z torfem i pozostawiamy w zimnym inspekcie. Lepiej się ukorzeniają sadzonki nie zdrewniałe. Możemy rozmnożyć również przez nasiona, wysiane w marcu/ kwietniu, po uprzedniej stratyfikacji.

Zastosowanie:

W nasadzeniach stosowane są głównie odmiany gatunków. Wykorzystywane są na żywopłoty, osłony przeciwwiatrowe, gęste szpalery, pojedynczo, w grupach. Wykorzystywane zarówno w ogrodach, działkach, parkach i zieleńcach.

Zimowanie:

Raczej mrozoodporne (Żywotnik zachodni może lekko przemarzać na otwartych przestrzeniach, żywotnik wschodni bardziej wrażliwy i młode okazy lepiej okrywać, żywotnik olbrzymi mrozoodporny).Oceń artykuł:
przetwarzam....
3.17 / 18 razy oceniany

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Artykuł ma 79 komentarzy:

ta strona jest super dzięki niej zrobiłam zadanie na przyrode. mam 12 lat

dodał(a): uczennica

ciekawi mnie, jak długo żyją tuje?

dodał(a): nauczyciel

Tuje (żywotniki)żyją bardzo długo nawet kilkaset lat. Przykładowo wiek najstarszego żywotnika zachodniego oszacowano na 1000 lat. Pozdrawiam!

dodał(a): Sargon

Tytuł: tuja - pielęgnacja

kiedy najlepiej przycinać tuje?w którym miesiącu?

dodał(a): czytelniczka

Tytuł: RDZA

MAM PROBLEM Z TUJAMI BRĄZOWIEJĄ POMIMO OPCINANIA ZARARZONYCZ GAŁĘZI NADAL BRĄZOWIEJĄ CO MAM ROBIĆ?

dodał(a): DOROTA

co robić gdy tuja brązowieje

dodał(a): pasta

Tytuł: Tuja - pielęgnacja

Czy zimą powinnam podlewać tuje posadzone w plastikowych donicach, stojące na tarasie. Jeżeli nie to kiedy powinnam przestać je podlewać, po pierwszych przymrozkach?

dodał(a): Kato

tuje jak i inne iglaki można podsypywać specjalnymi nawozami (jest ich dużo na rynku) przeciw brunatnieniu igieł, poza tym tuja powinna być posadzona w podłożu o odpowiednim ph (dla iglaków), wokół okorowana. na efekty trzeba jednak poczekać

dodał(a): magda

co zrobić jeśli tuja brązowieje

dodał(a): Paweł

Chciababym obsadzić tujami ogród wzdłuż ogrodzenia,niestety około 2-2,5 m mam rozprowadzony drenaż z oczyszczalni i nie wiem czy tuje nadają się, gdyż chodzi o to aby krzewy którymi będzie obsadzany płot nie miały zbyt dużego systemu korzeniowego, zeby nie zniszczyły drenażu oczyszczlni

dodał(a): ann.piekarska

prosze napisac jak mam przechowac tuje w zimie teraz mam na balkonie

dodał(a): dana

Tytuł: pielę gnacja-pr zecinanie

Kiedy przycinać tuje

dodał(a):

Tytuł: TUJA ZIMĄ

Jak najlepiej przezimować tuje - moje stoją na balkonie w plastkowych doniczkach i widzę, że zaczęły brązowieć?

dodał(a): Monika

Tytuł: Tuje

kiedy sie przycina tuje?jaka musza miec wysokosc,chodzi mi o zywotnik..Pozdrawiam

dodał(a): wojtek

jak tuja brązowieje to kup srodek grzybobujczy .to napewno pomoze

dodał(a): maria

Tytuł: Tuje

Najlepiej przycinać wczesną wiosną ale ostatnie cięci robimy w pierwszej połowie sierpnia jak zresztą większość roślin

dodał(a): Sławek

Tytuł: tuja

mam teraz tuje na balkonie maja ok 30 cm i nie wiem czy mam je okrywac i podlewac zima czy niw prosze o pomoc

dodał(a): gosiaczek

Tytuł: Brązowienie tuji

Brazowieje mi tuja co mam robic

dodał(a): Patryczek

Tytuł: brazowienie, do patryczka

to co wam brazowieje to moze byc cyprus,powiem o cochodzi,ja tez chciałam miec tuje w ogrodzie ale nie wiedziałam ze one nazywaja sie tuje i kupilam 4 cyprusy na wiosne i wstawiłam do ogrodu no i w zimie zaczeły brazowiec oczywiscie od słonca i wiatru i zimna jestem amatorem ale powili sie ucze o kwiatach i wiem coraz wiecej,dopiero w tamtym roku dowiedzialam sie o tujach,ze sa podobne do cyprusów ale normalnie znosza zime i nie brazowieja a cyprus musi byc hodowany w domu bo z ginie w zimie.zorjentujcie sie dokładnie co to jest,no to natyle co bym mogla poradzic.

dodał(a): violetta17

Tytuł: brązowienie tuji,do Violetta 17

Praktycznie wszystkie tuje zimą brązowieją.Wyjątek to szmaragd.Nawożenie kończę w czerwcu i brązowienie jest mniejsze. Cyprysiki najnormalniej zimują w gruncie.Nie przeginaj z tym. Pamiętaj o nawozach na zimę /są specjalnie dobrane-więcej potasu/ i będzie dobrze.Spoko,będzie dobrze.Powodzenia

dodał(a): elde

Tytuł: Uszkodzenie

Po tegorocznej zimie część gałęzi moich tuji nadłamały się,czy można je jeszcze jakoś ocalić?

dodał(a): Mariusz

Tytuł: tuja

robią się brązowe co pomoże

dodał(a): roza

Będąc w lesie pozbierałam korę z drzew czy można ją obsypać wkoło zasadzonych tuj.Czy to czemuś służy?

dodał(a): Oeiana

Tytuł: Jak

Czy Tuje mogą zostać w plastikowych doniczkach zimą na podwórku?

dodał(a): Marzena

Tytuł: BRĄZOWIENIE TUJI - PORADA

WITAM, brązowienie tuji w czasie jesienno-zimowym to całkowicie naturalna zmiana, taka już mają, że na zimę brązowieją lub rudzieją - to zależy od odmiany. Na wiosnę, gdy tylko robi się ciepło znów zaczynają wegetację, pobierają więcej wody, zaczynają wytwarzać soki, rozpoczyna się fotosynteza i wracają do ich pięknych barw. Jeśli do końca kwietnia tuja, która ma pod dostatkiem słoneczka dalej jest brązowa, to znaczy że albo przemarzła, albo zaatakowana jest przez chorobę grzybową. Łatwo sprawdzić czy to grzyb zdrapując korę zaraz nad ziemią: jeśli jest brązowa lub ciemna to jest to grzyb i raczej należy tuję spalić żeby choroba się nie rozprzestrzeniła na inne roślinki, jeśli szyjka korzeniowa jest jasna, zdrowa i żywa, soczysta to znaczy że liście są poparzona, mógł tego dokonać również śnieg. I wtedy należy starannie tują się opiekować, ewentualnie przyciąć, żeby pobudzić ją do wypuszczania nowych pędów:) To tyle. Życzę miłej pracy w ogrodzie:) Pozdrawiam

dodał(a): Asiula

Tytuł: tuje - żywotniki

Jest b. wiele odmian tiu. Ja właśnie kupiłam do swojego ogrodu tuję zachodnią "SUNKIST" i tuję "KONIFEREN". O tej pierwszej już się naczytałam i wiem, że lubi glebę gliniastą, ale i KONIFEREN nie wiem nic. Sunkist ma zieleń złocistą, jasną aż do żółtej. Chciałabym posadzić na przemian, żeby zieleń była urozmaicona. Nie wiem jednak, czy ta druga odmiana ma te same wymagania.

dodał(a): Wiesia

Tytuł: Usychanie żywotnika zachodniego ( TUJA)

TUJE - kolumnowe w żywopłocie - chorują na choroby grzybowe i wymagaja oprysku Euparenem lub innym podobnym srodkiem o dość duzym stęzeniu(wiekszym niż dla roslin sadowniczych )Opryskiwać nalezy co 7 - 10 dni , przynajmniej 5 - 7 razy. Drzewa nalezy zasilic jakims nawozem azotowym na wiosne kilkakrotnie (do połowy czerwca)Najlepiej w odległości ok.1 m od pnia drzewa zrobic otwór jakims pretem i w ten otwór wsypać nawóz ,bedzie on pobierany przez rosline systematycznie wraz z wodą. Dopóki nie bedzie widocznej poprawy po opryskiwaniach na zielonych częściach - roslin nie przycinac . Dobrze jest tez nieco skrócić wierzchołki roslin.Efekt zabiegu powinien byc widoczny juz po 2 miesiacach . Zyczę sukcesów .

dodał(a): Cyprysik

Tytuł: tuja- nasiona

czy można tuje zasadzić z nasion? czy one wyrosną? jeżeli nie to jak w domowy sposób można je wsadzić?

dodał(a): O g r o D n i k

Tytuł: tuja -żywotnik

uzupełnienie:dob rym srodkiem do ochrony tuji jest też TOPSIN 500 sprzedawany w małych opakowaniach .spryskiwać należy całą roślinę wraz z pniem przy pomocy opryskiwacza ciśnieniowego lub atomizera. Zabiegi powtarzać co 7 dni .powinno wystarczyć 5 - zabiegów .pamietać też trzeba o nawożeniu azotem

dodał(a): cyprysik

Niedawno posadziłam tuje na działce. Chciała bym wiedzieć kiedy je przyciąć i jak, żeby ładnie się rozkrzewiły. W tej chwili mają około 0,5 m wysokości.

dodał(a): Iwa

Tytuł: tuja

Proszę o odpowiedź jak duże są korzenie tuji-która ma aktualnie wysokość 5-6 m ?

dodał(a): sonne10

Tytuł: czy tuje wydzielaja trujace substancje ?

Słyszałam, że nie można sadzić -tuji na osiedlach mieszkaniowych, wydzielają ponoć pod wpływem temp. trujące olejki eteryczne, czy to prawda ? jeśli tak to o które gatunki chodzi ?

dodał(a): sonne10

Tytuł: tuja nasiona

...probowałam samaragdy wychodowac z nasion ...ale jedno mi wyrosło...kuzynka mi mowiła ze gdzies kiedys zasłyszała ze nasiona szmaradgy trzeba najpiierw wymoczyc...np i noc do jakiegos worekcza np z jakiegos materialy...i do wody na noc ...nastepnie wyciagnąć z wody i...ponoc jakas sybstancja ma w ten sposob sie wyplukac...i wtedy ponoc wykielkuja i rosną...ja nie sprobowalam poniewaz nie mam juz nasion szmaragdu...a zawsze zbierałam nasionka w swoim ogrodzie... ...z kolei ukorzenianie ...ani razu sie mi nie udalo... pozdraiam i powodzenia

dodał(a): efeliana

Tytuł: Coś jest nie tak.

W moim ogrodzie, od 4 lat, rośnie przeszło 40 żywotników. W tym roku z jednym zaczęło się dziać coś niedobrego, a mianowicie na wysokości 3/4 ( ok. 130 cm )zaczął się przechylać , niby więdnąć , ale nie posiada żadnych przebarwień, jest cały zielony. U podstawy nie widać żadnych śladów kretów, nornic itp. zresztą profilaktycznie zastosowałem odstraszacz. Inne są w doskonałej formie mimo, że rosną tuż obok.Nie wiem co z tym fantem począć? Proszę pomóżcie

dodał(a): Glacuś

Tytuł: Czy mozna sadzic?

Witam.Zakupilem 10 tui(nazwy nie pamietam) Czy moge je teraz posadzic czy w lipcu raczej nie powinienem???Jak to zrobic najl;epiej???

dodał(a): Michał

Tytuł: Do Michała

Sadź. Ja w zeszłym roku posadziłem 15.06 i pięknie rosną

dodał(a): Glacuś

Tytuł: tuje

Mąż obciął tuje w połowie ich wysokości w najszerszym ich miejscu (miały 2m. wys.).Czy da się jeszcze uformować ich kształt?.Proszę o radę.

dodał(a): Natalia

Tytuł: tuja z nasionka

muszę się Wam pochwalić-otóż zebrałam nasionka z swoich tuji,które mają już po ok.3m, wysiałam 70 nasinek i teraz mam 65 mini tuj, systematycznie je podlewam i nawożę-rosną "jak na drożdżach" :)

dodał(a): mika

Tytuł: Tuja- co mam zrobic?

Witam, moje tuje są ok 6-letnie.Niestety zauważyłam że zaczynają brązowiec ale bardzo dziwnie bo od środka drzewka. Gałązki odchodzące od głównego pnia do połowy są suche. Drzewka są bardzo gęste więc z zewnątrz wcale nie widac by schły.Dziwi mnie to gdyż mamy połowę sierpnia. Co to może byc? Czy zwykły środek przeciw brązowieniu igieł wystarczy ? Pozdrawiam

dodał(a): franczeska

Tytuł: Tuja i jej właściwości

Słyszałem że tuje wydzielają trujące substancje.Czy to prawda?

dodał(a): NOWER

Tytuł: nasiona

mam sześcioletnie tuje i strasznie obrosły w nasiona przez co nie rosną i usychają... co można poradzić w takiej sytuacji?????

dodał(a): Kamil

Tytuł: THUJA

Mam na swojej 3a działeczce trzy 2,5 m smaragdy Są przepiękne Po posadzeniu długo siedziały czyli wogóle nie rosły Po trzech latach ruszyły Rosną jak na drożdżach Nie dostają nawozu, nie brązowieją więc nic nie robię bo ich wygląd nie prosi o pomoc czyli mam szczęście Mogę się nimi tylko zachwycać Pozdrawiam

dodał(a): Ewa

Tytuł: THUJA

Dostałam od męża siostry thuję-gatunku nie znam Posadziłam ją Zaczęła brązowieć W końcu zamiast być zielona to ona zrobiła się cała brązowa Spisałam ją na straty ponieważ miała 1.5m wys i myślałam, że zaszkodziło jej to przesadzanie i że poprostu uschnie Ale podlewałam ją cały czas Jaki efekt ?Słuchajcie ona się zaczęła zielenić Wiadrami lałam odstojałą wodę (od wiosny do obecnej chwili -sierpień)Opłaciło się Dziś jest CAŁA zielona SPRÓBUJCIE może i u Was pomoże

dodał(a): Ewa

Tytuł: co zrobić

mam posadzonych kilkanaście tui jedna obok drugiej i nie wiem dlaczego po około dwóch latach przy jednakowym ich traktowaniu różnica w wysokości jest nawet 30-50cm.Co zrobić aby się zrównały czy tylko cięcie wchodzi w grę?

dodał(a): Jola

Tytuł: tuja

mam szescioletnia tuje i chce ja przesadzic.kiedy i jak mam to zrobic.

dodał(a): krzychu

Tytuł: Tuja szmaragd

Kupiłam w maju 150 szt.wysokość 170 cm.wykopane z gruntu na żywopłot, widzę że żółkną i usychają od dołu do środka gałązki.Oberwałam suche i opryskałam je TOPSIN M 500,po dwóch takich zabiegach chcę je opryskać ASAHI SL.BARDZO proszę o poradę, czy to ich koniec czy może jakaś przyczyna.

dodał(a): iwona

Tytuł: Tuja i pąki

Mam tuje 2 lata, na których niedawno pojawiły się jakieś pąki. Jest ich tak dużo, że z daleka wydają się żółknąć. Niektóre pąki są już brązowe. CO robić?

dodał(a): Katarzyna

Tytuł: Nasiona

Witam, mam śliczne kilkuletnie tuje ale w tym roku mają strasznie dużo nasion co trzeba robić żeby ich nie było. Nie wiem czy to taka odmiana czy czegoś ma za dużo bądź za mało, ale te nasionka zaczynają opadać a krzaki robią się strasznie rzadkie. Może coś poradzicie

dodał(a): Agatek :)

Tytuł: tuje

Trzymam tuje w pomieszczeniu zamkniętym,niestety zaczęły schnąć i żółkną,co robić?

dodał(a): aga

Tytuł: tuja-klatka schodowa

Mam trzy tuje na klatce schodowej w doniczkach.Kupiłem je miesiąc temu i tuja zaczyna być brązowa co moe być przyczyną?

dodał(a): sławek

« poprzednia 1 2 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]