Fiołki ogrodowe. Jak uprawiać te cudowne kwiaty w ogrodzie

Fiołki ogrodowe. Jak uprawiać te cudowne kwiaty w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Fiołki ogrodowe to rośliny o bardzo licznych, ozdobnych i długo kwitnących kwiatach. Pewnie to właśnie z powodu owego przepięknego kwitnienia zdobywają one coraz większą popularność w naszych ogrodach. Ponadto na rynku ogrodniczym dostępnych jest ogromna liczba odmian, również kolorystycznych, tej rośliny, dzięki czemu każdy może przypasować sobie jedną z nich.

Fiołki ogrodowe, zwane również bratkami ogrodowymi, tworzą niewysokie, dorastające do 10 - 25cm wysokości, zwarte kępy, złożone z sercowatych, zielonych liści. Na szczytach łodyg, ponad rozetą, pojawiają się liczne kwiaty. Wielkość i kolory kwiatów mogą być przeróżne, a niektóre gatunki są nawet dwu-, trójkolorowe. W większości są to wieloletnie byliny, ale mogą być również kwiatami dwuletnimi. Charakteryzują się intensywnym zapachem kwiatów.

Jeżeli chodzi o fiołki ogrodowe wieloletnie, to najlepszym dla nich stanowiskiem jest miejsce w lekkim półcieniu, o wysokiej wilgotności. Gleba próchnicza i żyzna. Wysiewamy je z nasion lub rozmnażamy przez podział dużych roślin. Kwitnienie następuje dwa razy w roku, najpierw na wiosnę, później drugi raz jesienią. Poniżej przedstawione są najpopularniejsze odmiany fiołków ogrodowych wieloletnich.

Fiołek wonny – osiąga wysokość kilkunastu centymetrów. Kwiaty nieduże, w kolorze fioletowym lub białym, o intensywnym, przyjemnym zapachu.

Fiołek rogaty – jest odrobinę niższy niż fiołek wonny, ale za to kwitnie dłużej. Kwiaty umieszczone na wzniesionych łodygach, dość duże, w odcieniach fioletu lub żółci.

Fiołek koreański – dorasta do około dziesięciu centymetrów wysokości. Oprócz niebiesko – fioletowych kwiatów, ozdobą są tutaj również rozety z liści, które mają kolor zielony ze srebrnym rysunkiem.

Fiołek wyniosły – jego wysokość znacznie odbiega od standardowych wysokości fiołków, gdyż spotkać można nawet półmetrowe rozety. Kwiaty proste, o jasnoniebieskich płatkach z białym środkiem.

Fiołek labradorski – dorasta do kilkunastu centymetrów wysokości, rozety składają się z zielono – purpurowych liści oraz niebieskich kwiatów.

Fiołek motylkowaty – roślina o zielonych kępach oraz białych lub białych z niebieskim środkiem kwiatach.

Fiołek leśny – dorasta do ponad 25cm wysokości. Kwiaty są fioletowe lub jasnofioletowe. Spotykany jest w polskich lasach.

Fiołki ogrodowe - bratki

Natomiast fiołki dwuletnie ( bratki - częściej spotykane w sklepach z nasionami roślin; Viola x wittrockiana)  powinny rosnąć w miejscach słonecznych, gdyż brak światła, może powodować ich brzydki wygląd. Najprostszym sposobem rozmnożenia jest użycie nasion, które wysiewamy na przełomie czerwca i lipca. Po wzejściu pikujemy co 4 – 5cm, a pod koniec lata wysadzamy na zagony, by tam przezimowały. Można je na ten czas przykryć gałązkami świerkowymi. Na wiosnę rozsadzamy co około 25cm. W sklepach ogrodniczych mamy do wyboru ogromną liczbę odmian kolorystycznych tych bratków ogrodowych, od bratków czarnych, poprzez fioletowe, niebieskie, pomarańczowe, po żółte, białe oraz przeróżne kombinacje tych kolorów.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: