Skrzyp polny - rośliny lecznicze w ogrodzie

Skrzyp polny - rośliny lecznicze w ogrodzie

2 komentarzy

Skrzyp polny (Equisetum arvense) jest jednym z wielu gatunków zaliczanych do rodziny skrzypowatych (Equisetaceae). Znalazł szerokie zastosowaniew lecznictwie, choć należy przyznać, że współcześnie jest trochę zapomniany. W ogrodzie, mimo swej wyjątkowej formy traktowany jest jako chwast i wskaźnik kwasowości podłoża. Jest szczególną byliną, występującą powszechnie w naszym kraju. Możemy go spotkać zarówno na ugorach, poboczach, miedzach, jak również obrzeżach lasów, aż do regla górnego. Jeżeli zwrócimy uwagę na jego nazewnictwo, to należy zauważyć, że w tradycji ludowej istnieją jeszcze inne nazwy jakimi określa się Equisetum arvense np. kostka, przęstka, krzemionka oraz przęślica. W Polsce oprócz skrzypu polnego występują jeszcze inne gatunki, ale tylko skrzyp polny znalazł zastosowanie w lecznictwie. Bardzo ciężko jest go wypielić z ogrodu, gdyż z każdego, nawet niewielkiego odcinka kłącza powstaje nowa roślina. W rolnictwie stosuje się specjalne środki chemiczne do jego zwalczania.
   

Equisetum arvense osiąga do 40 cm wysokości oraz charakteryzuje się wytwarzaniem dwóch, bardzo zróżnicowanych pędów. Wczesną wiosną ukazują się żółtobrunatne do czerwonawych pędy zarodnikowe, zakończone kłosem w którym od marca do maja wytwarzają się zarodniki. Po ich uwolnieniu pęd obumiera.  Z czasem z uwolnionych zarodników powstają pędy płonne, a więc  charakterystyczne zielone choinki o okółkowym rozgałęzieniu.
   

Właściwości lecznicze wykazuje Equiseti herba, a więc ziele skrzypu. Najlepszym okresem na zbiór ziela jest pora letnia, kiedy pędy płonne są dobrze wyrośnięte. Zbiera się wyłącznie rośliny zdrowie o czysto zielonej barwie. Należy je ścinać bez dolnej części rośliny, w suche dni. Suszenie powinno mieć miejsce w pomieszczeniach ciepłych i dobrze przewiewnych. Dobrze wysuszone ziele charakteryzuje się szarozieloną barwą i brakiem zapachu.
   

Skrzyp polny jest bogaty w dobrze przyswajalną krzemionkę. Zawiera także flawony, kwasy organiczne, sole mineralne, saponiny, alkaloidy. 
   

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Rado, Tytuł: Medyczne zastosowanie roślin

    Ciekawe i fajnie skonsturowane informacje, naprawdę jestem pozytywnie zaskoczony. W sumie to nie miałem bladego pojęcia o roślinach, nim co ciekawe nie przeczytałem wiedźmina :) okazało się, że takie jaskółcze ziele istnieje :P i w sumie ma dobre właściwości, a teraz szukam sobie dlaej informacji w tym temacie, w sumie czytalem też o tej roślince tutaj - również bardzo fajnie jest wszystko opisane :)

  2. Dodał: Elzbieta, Tytuł: Prośba o podanie większej ilości informacji

    Ciekawe informacje na temat właściwości leczniczych skrzypu. I prawidłowo, bo taki jest temat artykułu, ale brakuje mi tu informacji dotyczących trujących właściwości skrzypu, szczególnie na zwierzęta, oraz informacji dotyczących wykorzystania go jako biologicznego oprysku przeciwko chorobom i roślin.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także