Pokrzywa zwyczajna- rośliny lecznicze w ogrodzie

Pokrzywa zwyczajna- rośliny lecznicze w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)  należy do bardzo pospolitych bylin występujących powszechnie w całej Europie, również w Afryce,  Ameryce oraz Azji.  Możemy ją spotkać na bezdrożach, obrzeżach lasów, nieużytkach, polanach, w zaroślach  jak również w ogrodach, gdzie traktowana jest jako chwast. Charakteryzuje się czterokanciastą łodygą, która osiąga nawet 1,5 metra wysokości. Piłkowane liście oraz łodyga pokryte są parzącymi włoskami. Od czerwca do października ukazują się kwiaty- męskie niepozorne, natomiast żeńskie są zielonkawe, zebrane w podłużne wiechy.
   

Niewiele osób wie, że pokrzywa powszechnie uznawana za chwast ma wiele właściwości leczniczych i w niektórych kręgach nadal jest powszechnie używana- zwłaszcza w lecznictwie ludowym. Właściwości lecznicze wykazują wszystkie części rośliny. Z substancji czynnych jakie wchodzą w skład rośliny należy wymienić m.in. witaminy- C, K, B2, A, chlorofil, kwasy organiczne, żelazo, karoten, wapń, potas, garbniki, flawonoidy.
   

Pokrzywę można rozmnożyć zarówno poprzez nasiona jak i kłącza. Jako, że Urtica dioica w naturalnych warunkach występuje na bardzo zróżnicowanym podłożu, często bardzo ubogim, tak więc poradzi sobie prawie na każdym stanowisku, również zacienionym.
   

Najlepszą wartość odżywczą wykazują rośliny o młodych liściach, a więc te ze zbioru wiosennego. Drugiego zbioru dokonuje się po odrośnięciu roślin czyli w okresie letnim. Zbiór kłącza można przeprowadzić jesienią bądź wiosną. Wykopane kłącza należy oczyścić, umyć i wysuszyć.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: