Pokrzywa zwyczajna- rośliny lecznicze w ogrodzie

Pokrzywa zwyczajna- rośliny lecznicze w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Właściwości lecznicze pokrzywy docenione zostały już w starożytności. Bogactwo składnikowe sprawia, że wykazuje  ona dobroczynny wpływ na wiele dolegliwości mogących nam dokuczać. Przede wszystkim wykazuje działania przeciwkrwotoczne i moczopędne. Właściwości przeciwkrwotoczne wykorzystywane są do tamowania krwawień wewnętrznych m.in. macicznych, w układzie pokarmowym. Wpływa na podniesienie zawartości hemoglobiny we krwi, korzystne przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach związanych z anemią. Właściwości moczopędne ziela można wykorzystać przy problemach układu moczowego oraz  chorób nerek. Dowiedziono, że pokrzywa zwyczajna podwyższa ilość wydalanego moczu i substancji toksycznych. Pozytywnie działa na przewód pokarmowy wzmagając przemianę materii. Pomaga przy biegunce, obniża poziom cukru we krwi oraz ciśnienie. Działa pozytywnie na wzrost włosów, tak więc bardzo często możemy się spotkać z szamponami pokrzywowymi oraz innymi kosmetykami do których produkcji wykorzystuje się pokrzywę.
   

Z pokrzywy zwyczajnej możemy przyrządzić odwary, herbatki, wyciągi, soki. Niektórzy wykorzystują ją także jako składnik zup oraz sałatek.
   

W dobie królowania antybiotyków- leków syntetycznych spójrzmy wstecz. Przeanalizujmy dokonania minionych pokoleń na płaszczyźnie fitoterapii. Olbrzymi dorobek jaki został nam pozostawiony systematycznie wzbogacany dzięki rozwojowi nauki sprawia, że coraz więcej dolegliwości możemy wyleczyć za pomocą roślin leczniczych, a co najważniejsze korzystając z ich właściwości możemy wielu chorobom również zapobiegać. Bogactwo roślinne sprawia, że mamy naprawdę duży asortyment i możliwości, więc jak najwięcej z niego korzystajmy.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: