Hortensje- podstawowe informacje o najczęściej występujących gatunkach i efektywnej ich pielęgnacji.

Hortensje- podstawowe informacje o najczęściej występujących gatunkach i efektywnej ich pielęgnacji.

52 komentarzy

Występują one w Ameryce oraz Azji, w której należą do elity kwiatowej. Znanych jest wiele gatunków hortensji, ale tylko nieliczne znalazły uznanie i już od wielu lat są dominującymi zarówno w mieszkaniu, tarasie czy ogrodzie, zależnie od gatunku. Wśród tych krzewów nadal najpopularniejsza jest hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla, która uprawiana jest jako roślina doniczkowa, jak i w gruncie, zwłaszcza w cieplejszych regionach Polski. Jest ona najbardziej atrakcyjna i występuje w wielu barwnych odsłonach. Możemy spotkać odmiany o kwiatach niebieskich, różowych, czerwonych, białych oraz wielu odcieniach wyżej wymienionych barw, jak również o dwubarwnych kwiatach. Wielu posiadaczy hortensji, chce mieć w posiadaniu hortensję kwitnącą na niebiesko, dziwi często, dlaczego u sąsiada widzimy hortensję wybarwioną bardziej na niebiesko, a u nas wciąż jest różowa. Przyczyną tej różnicy jest podłoże, które im kwaśniejsze, tym kwiaty bardziej przybierają odcień niebieski. Chcąc uzyskać kwiaty w barwie niebieskiej lub z odcieniem niebieskiego, należy zapewnić roślinie kwaśne podłoże, nawozić specjalnymi nawozami (roztwór ałunu amonowego, sodowego lub potasowego) oraz podlewać miękką wodą. Odmiany o kwiatach białych i czerwonych, nie nadają się do przebarwiania. Stosując powyższe zalecenia po pewnym czasie powinniśmy dostrzec przebarwienie, choć nie jest powiedziane, że uzyska się barwę czystą niebieską.

 

Hortensja ogrodowa osiąga około jednego metra wysokości, uprawiana w mieszkaniu osiąga mniejsze rozmiary. Zakupując hortensję, należy ją przez pewien czas pozostawić w cienistym, chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu. Dzięki odpowiednim zabiegom uprawowym, można doprowadzić do kwitnienia w wcześniejszym terminie. Właściwe kwitnienie trwa w okresie czerwca i lipca. W okresie letnim, możemy ją wynieść na taras, do ogrodu lub postawić przy otwartym oknie. Po przekwitnięciu powinniśmy ją przenieść w chłodniejsze miejsce (4-8ºC), w takich warunkach trzymamy, ją aż do pojawienia się pierwszych pąków ( około lutego), wówczas przenosimy w cieplejsze miejsce. Hortensja ogrodowa nadaje się również do uprawy w ogrodzie, zwłaszcza w cieplejszych regionach kraju. Musimy znaleźć jej takie stanowisko, które będzie osłonięte przed mroźnymi wiatrami. Wymaga ona okrycia na okres zimy, zwłaszcza w chłodnych regionach kraju. Może przemarzać, zwłaszcza podczas późnych wiosennych przymrozków.

Bardziej wytrzymała na mróz jest hortensja bukietowa, która w przeciwieństwie do poprzedniej kwitnie na pędach tegorocznych, więc gdy przemarznie nie jest to tragedią. Hydrangea panicualata jest krzewem szeroko rozrastającym się, dochodzącym do kilku metrów wysokości. Mimo, że kwiaty nie są tak barwne jak u h. ogrodowej, to jednak białe kwiatostany dochodzące do 30 cm długości, pojawiające się w sierpniu- wrześniu, robią niesamowite wrażenie. Najbardziej popularną odmianą h. bukietowej (wiechowatej)  jest ‘Grandiflora’. Może być prowadzona  w formie małego drzewka, wygląda wówczas bardzo efektownie. 

Hortensja o wyprostowanych, grubych, sztywnych pędach osiągająca wysokość do 1,5 m, to gatunek hortensji drzewiastej (drzewkowatej, krzewiastej). Ten gatunek również, jak hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych. Jej odmiana wielkokwiatowa ‘Grandiflora’ tworzy w początkowym okresie zielonkawobiałe kwiaty, które wraz z upływem czasu stają się śmietankowobiałe a następnie lekko różowieją. Kwiaty zebrane w ogromne półkuliste kwiatostany o średnicy około 20 cm, ukazujące się od lipca do września.

Oprócz tych najbardziej znanych gatunków warto wymienić, również hortensję pnącą, która  w ostatnim czasie, znajduje coraz większe uznanie. Jest pnączem, które dorasta nawet do 25 m wysokości. Dzięki korzonkom przybyszowym znakomicie się wspina w górę. Pięknie się prezentuje porastając stare drzewa. Chcąc wykorzystać ją na zakrycia ściany, należy zapewnić jej podpory o silnej konstrukcji. Hortensja pnąca ma dekoracyjne zarówno liście (zielonobłyszczące), jak i kwiaty, zebrane licznie, duże, płaskie kwiatostany o białej barwie, pojawiające się od czerwca do lipca.

Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki roślin ozdobnych – KLIKNIJ TUTAJ

 

czytaj dalej...

52 komentarzy

 1. Dodał: BOŻENA, Tytuł: tysiące pąkow

  od 3 lat mam hortensje ogrodową i bukietową ,kwiaty miała tylko przy zakupie po przesadzeniu do gruntu też było OK! ale na następny rok nic ,ogrodowa to nawet liści nie miała ledwo coś od ziemi odrosło ,a bukietowa owszem krzak jak się patrzy ale tylko 3 pąki się pojawiły i to tak póżno że nie zdążyły rozkwitnąć bo nadeszła zima i zmarzły.W tym roku koleżanka mi poradziła - Podlać nawozem (krowiakiem} powiedziała mi jak go rozrobić i jak go używać by nie popalić roślin ,a że mieszkam w okolicy Warszawy to była tak dobra że dostarczyła mi hihihi tego krowiego co nie co śmieję się bo ten krowiak przebył długą drogę z MZA zanim dotarł do mojego ogródka ,ale efekt nie samowity !!! po pierwszym podlaniu po 3 dniach zobaczyłam że bukietowa pokryta jest mnóstwem paków i z dnia na dzień są coraz większe a jet ich że tak powiem tysiące. A ogrodowa wypuściła 2 paki '

 2. Dodał: Kasia, Tytuł: Hortensje

  15 kwietnia kupilam 3 hortensje bukietowe , posadziłam zgodnie z zaleceniami i jak wsadzilam tak stoją .Maja na patykach po pare listkow , czy one Mi się przyjmną , podlalam nawozem Substral -magiczna sila .W ktorym roku po posadzeniu wiosną nowej hortensji ona zakwita .Proszę o radę.

 3. Dodał: Ania, Tytuł: Jak uratować hortensje?

  W zeszłym roku dostałam duża i pięknie kwitnąca hortensje. Niestety popełniłem błąd gdyż stala w donicy na pełnym słońcu. I choć starałam się podlewać regularnie jej kwiaty i liście uschly. Próbowałam ja ratować ale nie wiem czy z suchych łodyg coś jeszcze da się zrobić. Małe korzenie są i nie uschly. Czy i co mogę zrobić?

 4. Dodał: Ania, Tytuł: Hortensje w doniczce?

  Kupiłam kwitnącą niebieską Hortensję w doniczce czy można posadzić ją w ogrodzie? Bo na doniczce nie ma żadnej informacji.Proszę o odpowiedz.

 5. Dodał: barbara, Tytuł: dlaczego nie kwitnie?

  niema tu odpowiedzi na to pytanie w uprawie i pielęgnacji tez niema a krzaki śa zielone silne mają kwaśno cieplo mokro i co jeszcze?robić by wreszcie zakwitły

 6. Dodał: Misia, Tytuł: hortensje -uprawa

  mam 8 hortensji w ogrodzie, najstarsza ma ponad 30 lat - niebieska,ma ok.40 pięknych kwiatów, a najmłodsza..tydzień. Uwielbiam je, bo są mało kłopotliwe w uprawie. Wiosną usuwam suche pędy i ziemię wokół niej zasilam nawozem do hortensji. Powtarzam zasilanie dwukrotnie do końca lipca. Przy dużych upałach lub długiej suszy solidnie wieczorem podlewam kilkoma wiadrami wody - najlepiej z beczki.Odwdzięczają się długim i pięknym kwitnięciem. Jedna h. bukietowa posadzona 3 lata temu ma już ok.80 cm i drugi rok pięknie kwitnie na biało, rozrasta się także na boki czego nie przewidziałam i pcha się na hortensję ogrodową w kolorze niebieskim. Gdy naturalnie zaschną ścinam najpiękniejsze i robię w domu zimowe dekoracje lub wstawiam pojedynczo do długich wysokich wazonów. Pozdrawiam wszystkich wielbicieli hortensji.Ps.Teraz jestem na etapie dostrzegania piękna floksów

 7. Dodał: Radek, Tytuł: moja Hortensja

  Moja Hortensja kwitła jak oszalała, dokupiłem drugą. Brak zabiegów typu podlewanie i nawożenie! Późną jesienią gdy nie ma liści (przymrozki) obcinam do zera, wiosną odrasta do około metra. W tym roku nie kwitły ponieważ mamy suszę (w okolicy tak samo - brak kwiatów) Zimą są przysypane śniegiem z podjazdu :) Miejsce słoneczne nie osłonięte, gleba mieszana troszku torfu.

 8. Dodał: Tomek, Tytuł: jaki gatunek jest najbardziej odporny i w końcu zakwitnie ?

  Posadziłem h.przed i za domem i w ogrodzie na wsi, są pięknie zielone mimo nawożenia nie kwitną. Teraz chce posadzić przed furtką ale nie wiem jaka odmiana się nadaje od południa ,czy wsadzić lepiej jesienią czy wiosną ?

 9. Dodał: Renata, Tytuł: jaka to choroba?

  Moja hortensja tez ma brązowiejące kwiaty, po deszczach wymagała podpórki bo łodygi "zwiędły" a teraz brązowieją równiez liście, co jest tego przyczyną??? Zaznaczam, że nie wiem jaki to gatunek, kupiłam i posadziłam po raz pierwszy. Kwitnie pięknie na biało.

 10. Dodał: Robert, Tytuł: H. ogrodowa kwitnie w sierpniu

  Moja h. ogrodowa zupełnie w tym roku przemarzła. Jednak zasilałem ją dwa razy w kwietniu i lipcu. Codziennie wieczorem była dobrze podlewana. Wspaniale odbiła i o dziwo w sierpniu zakwitła. Naprawdę. Ma 6 pięknych dużych kwiatów. Druga natomiast, która też przemarzła odbiła ładnie ale nie zakwitła.

 11. Dodał: justyna, Tytuł: hortensjabukietowa

  Czy można uprawiać hortensje w pojemniku wkopanym w ziemie?

 12. Dodał: Mucha, Tytuł: Dlaczego nie kwitną?

  Myślę że czasem hortensjom trzeba zmienić stanowisko,one kwitną bez żadnych zabiegów tam,gdzie im idealnie pasuje miejsce i podłoże.Moje w tym roku tez nie zakwitły ale wokoło rozrosły się inne kwiaty.Zobaczymy w przyszłym roku.Dam sobie na wstrzymanie :))

 13. Dodał: rudzioszek, Tytuł: hortensje i ich pielęgnacja

  jak widać nikt nikomu na zadne pytanie nie odpowie. a z hortensjami jest naprawdę problem. pozdrawiam

 14. Dodał: KAROLINA, Tytuł: nie przeszkadzac im a ...

  Magda, a gdzie je masz, na sloncu, czy w cieniu ?

 15. Dodał: magda, Tytuł: Nie przeszkadzać im a będą piękne!!

  mam w ogrodzie 4krzaki pieknych bujnych Hortensji - NIC przy nich nie kombinuję oprócz podsypania 2-3 razy w sezonie granulowanym nawozem do Hortensji. Kwitną obłędnie!!! - przechodnie robią zdjęcia i się zachwycają. Acha - nie okrywam na zimę!!! bo poprostu nie wiedziałam że trzeba!!!. Ale teraz wiem i nadal nie będę okrywać. Kwitną kilka tygodni , zmieniają kolory i zachwycają. POZDRAWIAM WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW HORTENSJI i myślę, że trzeba im jak naj mniej przeszkadzać, a odpłacą się swoim pięknem.

 16. Dodał: Halina, Tytuł: Hortensja,.

  Dziś dostałam ten piękny kwiat -będę o nią dbała jest przepiękna !

 17. Dodał: Elżbieta, Tytuł: hortensje,które nie kwitną

  mam 4 wielkie krzaki hortensji,są piękne zielone i mają 5 lat i.... nigdy nie kwitną.Co robę źle.dlaczego brak kwiatostanu mimo naprawdę pięknej zielonej czupryny???

 18. Dodał: Moni, Tytuł: brązowieją kwiaty

  Witam, brązowieją mi kwiaty hortensji- wydaje mi się, że jest to od słońca. Co mam zrobić- obciąć taki kwiat- czy zostawić?

 19. Dodał: Margola, Tytuł: hortensja-cud nad cudami

  Jak chcesz mieć kilka kolorów kwiatow na jednym krzaku to wsadz w każda lodyge wychodzaca z ziemi zerdzewialy gwózdz i w nastepnym roku jak zakwitnie to dostaniesz szoku,jakie cuda Ci rożnokolorowe wyrosną-POWODZENIA

 20. Dodał: ANITA, Tytuł: HORTENSJA USYCHA HELP :(

  MAM HORTENSJĘ KTÓREJ PĄK ZUPEŁNIE USCHNĄŁ CO MAM ZROBIĆ?

 21. Dodał: Maria, Tytuł: Usychanie lisci hortensji

  Moj problem polega na tym , ze zanim zakwitna powoli zazynaja wysychac koncowki lisci a co za tym idzie kwiaty sa mniejsze, nie dlugotrwale i tez szybko usychaja,zmienilam ziemie,na odpowiednia dla hortensji, nawozilam i nic nie pomaga. W tym roku obserwuje i ponownie ten sam problem. Wszyscy maja piekne a ja.........zazdroszcze.

 22. Dodał: Maria, Tytuł: Ratujcie moje hortensje

  Kupiłam kilka dni temu 3 przepięknie kwitnące hortensje( blado-różową. różową i niebieską )) Wczoraj te różowawe przywiędły, niebieska nadal ładna. Stoją nocą w pokoju a w dzień wystawiam je na balkon. Może jest jeszcze za zimno na wystawianie ? Kiedy mogę je wsadzić do gruntu ? Nic nie wiem na ten temat. Hortensje mam pierwszy raz. Bardzo mi się podobają i nie chcę ich zmarnować. Poradźcie co robić aby przetrwały u ignorantki, kupującej kwiaty bez wiedzy o ich pielęgnacji !!!

 23. Dodał: Sargon, Tytuł: W odpowiedzi na komentarz Pani Beaty

  Pani Beato, zarzuca Pani, że w jednej kwestii artykuł "kłamie". Nie zgodzę się z Panią. Oczywiście, hortensja może się piąć po murze, jak najbardziej jest do tego przystosowana dzięki korzonkom przybyszowym. Chciałbym jednak zaznaczyć, że przy bardziej gładkich elewacjach, przy sporych rozmiarach zwłaszcza po deszczu, kiedy ciężar pnącza się zwiększa może dojść do oderwania się części rośliny. Ponieważ hortensja pnąca jest dość krucha, zapewne dojdzie do złamania. Znam wiele takich przypadków, opieram się na bogatym doświadczeniu, tak więc w artykule zalecam mocne i stabilne podpory.

 24. Dodał: Studentka, Tytuł: Hortensja rozmnażanie

  elakrztuk-oczywiście że możesz ale nie tyle w domu co w chłodniejszej piwnicy od czasu do czasu lekko podlewając tyle by bryła korzeniowa nie wyschła "na wiór",a na wiosnę wysadź do odrodu. Powodzenia.

 25. Dodał: adam, Tytuł: kwiaty hortensji

  Mam hortensje która nie kwitnie ma piękne liście nie ma kwiatów co robić

 26. Dodał: elakrztuk, Tytuł: hortensja rozmnażanie

  Mam pytanie. Czy małe hortensje rozmnożone w tym roku można trzymać w domu, dopuki nie podrosną i dopiero posadzić do ogrodu.

 27. Dodał: Jadwiga, Tytuł: Czy można przechować w bloku

  Otrzymałam małe sadzonki hortensji w czerwcu przyjęły się chcę przechować je w domu , ale temperatury niskiej nie będzie gdyż mieszkam w bloku. Wiosną posadzę je na działce czy musze takie małe przycinać wiosna

 28. Dodał: Kacper, Tytuł: Pielęgnacja czerwonej hortensji

  Mam hortensje ogrodową koloru czerwonego. Co zrobić żeby zakwitła bardzo efektownie i czym podlewać tzn jaki nawóz jest najlepszy?

 29. Dodał: KRYS, Tytuł: KWIATY MOJA MIŁOŚĆ

  NIE BARDZO PRZEJMUJĘ SIĘ MOIMI HORT.OCZYWIŚCIE PIĘKNIE KWITNĄ,SĄ ZASILANE NAWOZAMI DO CHORT. ROZMNOŻYŁAM PRZEZ UŁAMANIE GAŁĄZKI I WSADZENIEM OBOK DO GRUNTU.ROŚNIE I PO 2 LATACH KWITNIE.A NP.DATURĘ ROZMNOŻYŁAM Z LIŚCIA,JEST OKAZAŁA.

 30. Dodał: kasiula, Tytuł: dobry artykoł

  dotond nie wiedziałam jak pielengnowac mojom chortensje ale weszłam na tom strone i sie dowiedziałam jak jom pielengnować moja hortensja kwitnie i odzyskala swoj niebieski kolor

 31. Dodał: kasia, Tytuł: dobry artykuł !

  Nie wiem jaka jest przyczyna, ze moja hortensja nie kwitnie, nie obcięłam pędów zeszłorocznych, przykryłam ją na zimę agrowłókniną, czy może jej brakować jakiś składników odżywczych i to jest powód, pomóżcie...

 32. Dodał: mariola, Tytuł: hortensja posadzona jesienią

  posadziłam hortensję młodą jesienią zeszłego roku kiedy powinna zakwitnąć.

 33. Dodał: daria, Tytuł: co robi aby nie uschła ?

  mam hortensje i mi usychają co mam z nimi robi ucina je

 34. Dodał: gosia, Tytuł: Co robić z hortensją?

  Jeśli przytnę łodygi hortensji ,to czy ona będzie kwitła.

 35. Dodał: elżbieta, Tytuł: rozmnażanie hortensji

  Mam hortensje na działce i bardzo spodobała mi się uprawa ich i postanowiłam rozmnożyć i wydaje mi się że uda mi się to zrobić.

 36. Dodał: orina, Tytuł: Co robić ?

  Dostałam hortensje a ona gdy przyjęła się zaczęła zmieniać niektóre liście na białe na cz choruje pomóżcie .

 37. Dodał: Anna, Tytuł: brak kwiatów

  Mam hortensje pnącą i krzaczastą :),żadna jeszcze nie zakwitła.Pnącą mam drugi rok,krzaczasta 4 lata.Czy jest szansa, że jeszcze zakwitną.

 38. Dodał: jacek, Tytuł: przemarzniecie

  Co zrobić gdy Hortensja Bukietowa biała przemarznie ? Do tej pory nie ma jednego pąka ,ale wydaje sie ze łodygi sa "zywe" .. . .Czy mozna przyciac nisko zeby odbiły ?

 39. Dodał: marzenna, Tytuł: niebieska hortensja - kłopoty

  Ma pytanie o pielęgnację niebieskiej hortensji wielkokwiatowej. Posadziłam ją w ubiegłym roku w ogrodzie w kwaśnym podłożu zaopatrując w odpowiedni nawóz do hortensji niebieskiej. Okryłam na zimę, zasiliłam nawozem wiosną wg wskazówek na opakowaniu, a moja roślinka nie rośnie???:((( Wypuściła kilka malutkich listeczków, więc żyje ale coś jest nie tak??? może jednak zaszkodziły jej tegoroczne mrozy???

 40. Dodał: kasia, Tytuł: Sąsiedztwo z azaliami???

  Proszę o odpowiedz ,czy hortensje mogą rosnąć w bliskim sąsiedztwie z azaliami? pozdrawiam:)

 41. Dodał: Urszula, Tytuł: niebieska hortęsja

  ja podlewam hortęsję kwaśnym mlekiem , można też zakopa z jednej strony krzaka stary chleb, wówczas krzak będie dwubarwny.

 42. Dodał: Rombol, Tytuł: czy mazna nawozic hortensje obornikiem

  Slyszalem ze mozna nawozic obornikiem czy to prawda?

 43. Dodał: Beata, Tytuł: 1.Artykuł w jednej sprawie \"kłamie\". 2. Hort. pnąca na balkon.

  Po pierwsze hortensja pnąca wcale nie potrzebuje podpór przy ścianie, ma silne korzonki czepne i wspina sie samodzielnie nawet po gładkim murze. Po drugie hort. pnaca zdecydowanie nie nadaje do uprawy w pojemniku na balkonie. Jesli chcesz ja mieć "w bloku" i jeśli mieszkasz nisko, to może uzyskasz zgodę sąsiadów i administracji na posadzenie jej w ziemi pod ścianą, wtedy bedzie sie wspinać obok balkonów i częściowo po kratach balkonowych. Widziałam to na jednym z bloków, wygląda świetnie. Hort. pn. nie niszczy tynków, więc można bezpiecznie ją sadzić. To oczywiście nie wszędzie jest możliwe i sensowne. Na balkonie w pojemniku posadż coś małego, rosnącego na 2 metry...

 44. Dodał: Edyta, Tytuł: Czy pnaca nadaje sie na balkon ?

  hortensję pnącą ciekawiła by mnie jak pnacze na balkon , czy si e nadaję jaki pojemnik by trzeba kupic i czy to jest realne ?

 45. Dodał: Alicja, Tytuł: hortensja

  Kierdy przesadzać stare krzaki hortensji

 46. Dodał: oLusia, Tytuł: odpowiedź na pytanie Eli

  Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)kwitnie na pędach zeszłorocznych. Zawiązuje pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitnie latem następnego roku. Przekwitłe pędy kwiatostanowe należy ściąć po kwitnieniu i np. zasuszyć, a roślinkę koniecznie okryć na zimę. Ścinając pędy wiosną, pozbawi Pani roślinkę zawiązanych latem pąków,a co za tym idzie także kwitnienia. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) i krzewiasta (Hydrangea arborescens) kwitnie na pędach tegorocznych dlatego u tych roślin można ściąć wszystkie pędy wiosną, nawet tuż nad ziemią. Przekwitłe kwiatostany u obu tych gatunków może Pani również pozostawić na krzewie przez zimę-ciekawie wyglądają w ogrodzie pokryte szronem:)

 47. Dodał: ela, Tytuł:

  kiedy mam ściąć u hortensji suche kwiaty?

 48. Dodał: zonia, Tytuł:

  kiedy zasilać hortensje

 49. Dodał: iga, Tytuł: Dzięki za ciekawe informacje

  Co robić gdy liście hortensji zaczynają żółknąć ?

 50. Dodał: doświadczona ogrodniczka, Tytuł: o artykule

  ten artykuł jest długi jest pare nie potrzebnych informacij jako 11 letnie doświadczenie mam i powiem że artykuł nie kłamie a często to się zdarza że artykuły kłamią więc go oceniam 9/10

 51. Dodał: Aga, Tytuł: Zgadzam się z przedmówczynią

  Rzeczywiście artykuł jest rzeczowy. W pigułce zawarł autor to co każdy młody ogrodnik wiedzieć o hortensji powinien. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych niekompletnych artykułów na ten temat w internecie.

 52. Dodał: Gosia-młody ogrodnik, Tytuł: dobry artykuł

  Z zaciekawieniem przeczytałam artykuł. Jast krótki i treściwy, a o to chodzi, jeżeli chce sie otrzymać informacje i porady. Brakuje mi w nim tylko takich rzeczy jak: - od kiedy zasilać hortensje wiosną - w jakim okresie nawozić i co ile, by hortensja była niebieska, a ma się preparat koloryzujący do hortensji - aby kwiaty hortensje o kolorze czerwonym, białym nakrapianym były intensywniejsze, co robić?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także