Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa

5 komentarzy

Hortensja bukietowa - Hydrangea należy do rodzaju Hydrangeaceae, obejmującego ponad trzydzieści gatunków. Hortensje porastają tereny wschodniej Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej. U większości gatunków o dekoracyjności świadczą przede wszystkim piękne, gatunkowo zróżnicowane kwiaty, pojawiające się w okresie letnim. Od setek lat uchodzą one za elitę roślin ozdobnych.
   

Hydrangea paniculata jest jedną z najbardziej popularnych reprezentantek hortensji. Naturalne siedliska tego gatunku występują w Chinach, Japonii, na Wyspach Kurylskich oraz Sachalinie. Przy optymalnych warunkach przybierają formę niskiego drzewka osiągającego około czterech metrów wysokości. W naszym klimacie osiągają około dwóch metrów. O jej dekoracyjności świadczą białe kwiatostany składające się z licznych kwiatów- przede wszystkim płonnych. Kwiaty są stożkowate osiągające ponad 25 cm długości. Kwitnienie trwa od sierpnia do września. Pod koniec kwitnienia kwiaty przebarwiają się na różowo, po czym zasychają. Liście eliptyczne, duże- osiągające nawet kilkanaście centymetrów długości, szorstkie pojawiające się na wzniesionych, sztywnych pędach. Początkowo pokryte są kutnerem, z czasem drewniejące i nagie.
   

 

Chcąc cieszyć się zdrową rośliną kwitnącą mnóstwem kwiatów należy zapewnić jej optymalne warunki. Wybierając stanowisko pamiętajmy o tym, że hortensje wymagają stanowisk osłoniętych przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Tak więc warto jej zapewnić stanowisko półcieniste np. ocienione przez korony drzew. Hortensje mają duże wymagania odnośnie podłoża. Powinno ono być próchnicze, żyzne o kwaśnym odczynie. Hortensje sprzedawane są w doniczkach, tak więc możemy je sadzić przez prawie cały rok. Pamiętajmy, że przed posadzeniem należy przygotować podłoże. Powinno być ono odchwaszczone i zmieszane z kwaśnym torfem. Dołek powinien być dwukrotnie większy, aniżeli bryła korzeniowa. Przed samym posadzeniem na pewien czas doniczkę zanurzamy w wodzie. Dobrym sposobem na ocenienie czy bryła korzeniowa jest dobrze nasączona będzie brak pojawiających się bąbelków. Krzew sadzimy na takiej samej głębokości jak w doniczce. Uzupełniamy dołek podłożem wcześniej wymieszanym z kwaśnym torfem i lekko ubijamy. Zostawiamy małe wgłębienie wokół krzewu i ponownie podlewamy. Jeżeli posiadamy hortensje, która została posadzona w zasadowym podłożu możemy je zakwasić na kilka sposobów m.in. podsypując roślinę kwaśnym podłożem i delikatnie je przekopując. Możemy również ściółkować igliwiem, korą bądź zastosować specjalne nawozy.

Krzewy ze względu na wytwarzanie dużej masy zielonej oraz kwiatów wymagają dużo wilgoci. Często opady atmosferyczne nie są w stanie zaspokoić ich potrzeb, zwłaszcza jeżeli rosną na suchym i bardziej słonecznym stanowisku, dlatego należy w razie potrzeby dodatkowo podlewać krzew. Do nawożenia hortensji wykorzystujemy specjalne nawozy przeznaczone dla roślin kwasolubnych nie zawierające wapnia. Nawożenie rośliny należy zakończyć już w lipcu, ponieważ powinna się ona przygotować do zimowego spoczynku. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również przycinanie. Akurat przy hortensji nie mamy zbyt wiele pracy. Kwitnąca na pędach tegorocznych wymaga cięcia w okresie wiosennym nad 4- 5 pąkiem, licząc od podłoża. Poza tym usuwamy także pędy uszkodzone, chore oraz zbyt pokładające się.

czytaj dalej...

5 komentarzy

 1. Dodał: janusz, Tytuł: hortensia bukietowa

  witam ja mam hortensie biala z fioletem kwitnie jak piana dopiero zakwitla raz bo piesek ja nie podlewa cz jak rozsadze nie stanie sie nic i kiedy to zrobic

 2. Dodał: Janek 2013-07-07 22;28, Tytuł: hortęsja bukietowa

  mam hortensje już drugi rok w ubiegłym roku kwitły bardzo ładnie w tym roku już mają pąki i mam nadzieje że też pięknie zakwitną. Podlewam je deszczówką i zakwaszam siarczanem amonu,łyżka stołowa na 10 litrów wody. Mają 100 centymetrów wysokości.Są to odmiany Pinky Winky i Wanili frejsse.

 3. Dodał: Teresaela, Tytuł: Moja hortensja

  Witam, ja mam hortensję już szósty rok i ani razu mi nie zakwitła,przesadzałam ją już dwukrotnie, podlewam nawożę i nic z tego. Dlaczego nie kwitnie.

 4. Dodał: anna, Tytuł: hortensja bukietowa

  posiadam dwie cytrynowa i rózowa mają dopiero dwa lata pięknie kwitną

 5. Dodał: GRAZYNA, Tytuł: Hortensja bukietowa

  Witam MAM HORTENSJE BUKIETOWA,I CHCIALABYM POPOROWADZIC JA W FORMIE DRZEWKA.kIEDY I JAK MAM TO ZROBIC.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: