Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Hortensja, Hortensje - Hydrangea

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Hortensja, Hortensje - Hydrangea
  • Hortensja, Hortensje - Hydrangea

Dodatkowe: 25 z 515

Pozostale zdjęcia: Hortensja, Hortensje - Hydrangea
Opis:

Hortensja obejmuje wiele gatunków, z których głównie kilka znalazło uznanie i są obecnie jednymi z najczęstszych krzewów jakie możemy spotkać zarówno w domu jak i w ogrodzie (zależnie od gatunku). Hortensja pochodzi z terenów Azji i Ameryki a jej głównym atutem jest przepiękne kwitnienie okazałych kwiatostanów, licznie się pojawiających i mieniących się w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu, a nawet barwy niebieskiej oraz wielu odcieni tych barw, zmieniających się w okresie kwitnienia, przybierające nawet barwę zieleni. Najbardziej znaną hortensją jest hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla uprawiana głównie jako doniczkowa, ale dobrze radzi sobie w gruncie, zwłaszcza w cieplejszych regionach Polski, osiągająca 1-1,5 metra wysokości. Hortensja drzewiasta (drzewkowata, krzewiasta) Hydrangea arborescens osiąga około 1,5 metra wysokości, dużych liściach, prawie sercowatych na brzegach ostroząbkowanych. Najbardziej znaną jej odmianą jest H. a. ‘Grandiflora’. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) wyższa od poprzedniej, osiągająca około nawet kilka metrów wysokości. Liście duże eliptyczne. Kwiatostany stożkowe do 30 cm długości. Oprócz tych najczęściej występujących gatunków coraz częściej możemy spotkać się z formą pnącą Hydrangea petiolaris, dochodzącej nawet do 25 m wysokości, hortensja kosmata H. aspera osiągająca do 3 m wysokości z kwiatostanem w postaci baldachogrona, hortensja dębolistna Hydrangea quercifolia, która ma bardzo charakterystyczne liście, które jak sama nazwa wskazuje mają kształt przypominający liść dębu, osiąga około 1,5 m i ma wiechowate kwiatostany.

Uprawa:

Hortensje wymagają stanowisk półcienistych, podłoża żyznego, próchniczego, wilgotnego o odczynie kwaśnym (pH 5,5). Zasadowe podłoże prowadzi do chlorozy objawiającej się żółknięciem liści. Wymaga intensywnego nawożenia od wiosny do lipca, nawozami bez wapnia. Rozmnażamy ją poprzez sadzonki z pędów bocznych w inspekcie. Hortensje wymagają zabiegu przycinania, które zależne jest od tego czy dana hortensja kwitnie na pędach tegorocznych czy zeszłorocznych.

Zastosowanie:

Zależnie od gatunku wykorzystywane jako roślina doniczkowa, na taras, balkon do ogrodu, jako krzew hodowany w gruncie w grupach, pojedynczo, na trawniku, na rabacie.

Kwitnienie:

Zależne od gatunku: H. ogrodowa- czerwiec-lipiec, h. drzewiasta- lipiec- wrzesień, h. bukietowa- sierpień-wrzesień, h. pnąca- czerwiec- lipiec, h. kosmata- sierpień- wrzesień, h. dębolistna- sierpień- wrzesień.

Zimowanie:

Zależnie od gatunku odporność na mrozy różna: wystarczająco mrozoodporne są hortensja drzewiasta, bukietowa, pnąca, dębolistna, bardziej wrażliwa na mróz jest h. ogrodowa, którą należy okryć głównie w rejonach o chłodniejszym klimacie, natomiast h. kosmatUwagi:

Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: hortensja

Oceń artykuł:
przetwarzam....
5.00 / 2 razy oceniany

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Artykuł ma 42 komentarzy:

Czy mozna liczyc na dokladny opis poszczegolnych gatonkow hortensji i ich zdjecia ?

dodał(a): Matelka

Wkrótce powinien pojawić się w dziale poradnik ogrodniczy artykuł w którym będzie można odnaleźć więcej informacji na ich temat.

dodał(a): Sargon

Fajniutki opis..ale gdzie wzmianka o częstości i obfitości podlewania?? ;/;/;/

dodał(a): Asia001

Piękne są te niebieski. Czy można hortensje uprawiać w doniczce, na balkonie??

dodał(a): grazyna

Hortensje podlewamy zazwyczaj umiarkowanie. Wszystko zależy jednak od tego na jakim stanowisku je mamy. Oczywiście jak mamy bardziej słoneczne stanowisko, to podlewanie częste, w upały codziennie. Hortensja musi mieć zapewnioną wilgoć, przy jej braku liście opadają. Co do uprawy w donicy na balkonie, to jak najbardziej, ale nie może to być stanowisko, gdzie roślina będzie narażona na południowe słońce, chyba, że zapewnimy jej sami cień. Na słońcu dojdzie do poparzenia liści. Nie raz miałem z tym doczynienia, więc nie radzę próbować.

dodał(a): Sargon

Dzieki za dokladny opis poszczegolnych hortensji. SARGON jestes WIELKI !!

dodał(a): matelka

proszę o poradę - moja hortensja nie kwitnie,mam ją już wiele lat, przesadziłam na nowe miejsce dwa lata temu i nadal nic. co robić? proszę o poradę

dodał(a): Wiktoria

a co zrobić jak nagle liście więdną i kwiaty opadają dosłownie z dnia na dzień??

dodał(a): teresa

Byłam ostatnio u znajomych nad morzem. W ich ogrodzie przepięknie kwitły hortensje. Zachwyciłam się tymi kwiatami. Mam ogródek przy domu i chciałabym też je mieć. Czy może mi ktoś poradzić o jakiej porze roku najlepiej je sadzić?

dodał(a): Renata

Tytuł: Hortensje

Bardzo lubię te rośliny, lecz bardzo trudno utrzymać u niej zdrowe i piękne liśće. Mam piękną białą hortensje, ale żeby była taka piękna muszę wkładać w to wiele pracy...

dodał(a): Kornel

na rynku pojawiły się odmiany jedno( oprócz popularnych niebiesko - fioletowych, białych i różowych)i dwukolorowe - warto poszukać, a jesienią czy nawet zimą, ścięte kwiaty, prawie zasuszone, można dodawać do kompozycji florystycznych w kolorze naturalnym bądź po wcześniejszym farbowaniu

dodał(a): magda

Tytuł: Hortensja

Nie lubi słońca ani wapiennego podłoża. Podłoże powinno być kwaśne. Potrzebuje dużo wody.

dodał(a): Kornel

Tytuł: hortencja

Hortenja kwitnąca na pędach drugorocznych przemarza najcześciej na wiosnę, należy ją zbezpieczyć przed przemarzaniem. Dlatego nie kwitnie nawet przez kilka lat, w tym roku hortencje kwitły bardzo obficie

dodał(a): stasia

Tytuł: pytanie

a co robimy z przekwitłymi kwiatami?usuwamy je?

dodał(a): ela

Tytuł: hortensja

Na wiosne kupilam malenka sadzonke hortensji i trzymalam ja w doniczce na balkonie, ladnie sie rozielenila, ale we wrzesniu wiedly jej liscie i opadly.Co sie stalo? Jak temu zaradzic? A moze to naturalne? Czy cos z niej bedzie jeszcze na wiosne? Jak ja uchowac przez zime? Porosze o porade.

dodał(a): Ewa

Saragon! Mam dwie hortensje: pierwsza wsadzona w ogródku, niska, malutkie kwiatki, kiepsko rośnie (ale rośnie, a druga w wielkiej donicy - piekny krzak, ale kwiaty jeszcze zanim rozkwitną na bukietach zasychają i są jakby poparzone przez słońce. Pomóż!

dodał(a): kasia

Tytuł: Hortensja

Ja posadziłam swoje hortensje pod domem, gdzie jest sucho (wystający dach)i na podłożu piaskowym. Teraz nic nie robię, tylko latam z konewką.

dodał(a): gabi

Kiedy mozna przesadzic hortensje w inne miejsce na dzialce??

dodał(a): marysia

Tytuł: hortensja

Do Wiktorii - czy napewno zasilasz swoje hortensje nawozem. Bez tego nie będą kwitły. Pozdrawiam. Moje kwitną jak szalone. Mam ich około 20-tu.

dodał(a): gabi

Tytuł: Hortensja

W jakim terminie przesadzamy hortensje.

dodał(a): Andrzej G.

Tytuł: kiedy sadzić hortensje

Ja wszystkie swoje hortensje sadziłam wiosą.Mam ich 7.Wszystkie się przyjęły,rosną i pięknie kwitną.A taką niebieską jak na zdjęciu uzyskałm z ... różowej - zasilając ją specjalnym nawozem do hortensji,który zabarwił ją na niebiesko.:)

dodał(a): Alicja P.

Tytuł: Pąki

Mam pytanie dotyczące pąków kwiatowych hortensji ogrodowej. Czy jesienią są one już widoczne, jak u azalii czy u rożaneczników?

dodał(a): barbella

Tytuł: Pelargonie

Kiedy i jak pobierać sadzonki z pelargoni

dodał(a): Ika

Tytuł: hortensja

Szanowny Sargonie! kiedy doczekamy sie jakichs odpowiedzi na nurtujace nas pytania? Juz jest polowa kwietnia, a my ciagle czekamy.Z powazaniem.

dodał(a): Ewa

hortensje rozmnażam podobnie jak porzeczkę, bukszpan- przygiąc gałązkę do ziemi(przymocować)obojętnie kiedy od wiosny do jesieni i zasypać ziemią,podlewać. Jak sie ukorzeni ,odciąc od matecznej.Ja odcinam w tedy jak wypuści nowy swój wierzcholkowy listek.A jak w trakcie roku zdarzy sie że zlamie się gałązka, to tez wsadzić do ziemi tylko na w pół leżąco i podlać. Hortensja nie lubi słońca tylko półcień,a nawet cien(północne strona domu) kwitnie wtedy długo.

dodał(a): kaśka

Mam hortensje ogrodową.Wsadziłam ją do gruntu w zeszłym roku, a w tym roku wiosną przymarzła.Czy już jej nie uratuję i muszę ją wykopać?

dodał(a): Iwona

w ubiegłym roku kupiłam w doniczce hortensję różową, potem zrobiła się niebieska a w tym roku pięknie kwitnie ZIELONO ???? CO ROBIĘ NIE TAK?

dodał(a): Renia

Tytuł: Sadzenie hortensji

W jakich odległościach sadzić hortensje

dodał(a): anna

Tytuł: hortensje

kupiłam hortensję w doniczce. Przesadziłam ją do dużej donicy, ale nie wiem czy przetrwa lato, a potem zimę. Zeszłoroczna nie przetrwała zimy.

dodał(a): Grażyna J.

Tytuł: Hortensja

Kupiłam hortensje niebieską jest piękna ale nie wiem czy mogę ją posadzić w cieniu pod octowcem bo tam miałaby cień i e miarę wilgotno , może mi ktoś doradzi czy to dobry pomysł,proszę o rade.

dodał(a): Maria

Tytuł: hortensja

Mam wiele hortensji,kwitną jak szalone,ale muszą być zasilane,a na zimę otulam,zaś wiosną przycinam tylko zwschnięte kwiaty.

dodał(a): Magi

Tytuł: Hortensja

Moje hortesje stoja na bardzo slonecznym tarasie i jednej w szybkim w bardzo szybkim czasie zaczely schnac liscie i kwiaty.Czy da sie ja jakos uratowac.

dodał(a): Ewa

słyszałam, ze hortensje przynosza nieszczescia.czy to prawda?

dodał(a): kinga1

czy białe hortensje tez sie da barwić ??

dodał(a): mm

Czy można przesadzić cały duży krzak hortensji i w jakim okresie??Rośnie na rabatce i tak wyrosła że nie można przejść.

dodał(a): Basia500

Czy należy przycinać hortensje na zimę? Jeżeli tak, to kiedy?

dodał(a): amalia

Tytuł: hortensja i balkon

można trzymać hortensję na balkonie? Mam nadzieję że tak, bo właśnie zakupiłam

dodał(a): assia

Tytuł: hortensja bukietowa, ogród

Kiedy najlepiej jest zasadzić hortensje bukietowa?

dodał(a): zimowit

Tytuł: Hortensja bukietowa

mam hortensję od kilu lat, nigdy mi nie zmarzła w zimie tylko w czasie ulewnych deszczy kwiaty uginają się

dodał(a): Wanda

Tytuł: dddddddddddddddddddd

Hortensja obejmuje wiele gatunków, z których głównie kilka znalazło uznanie i są obecnie jednymi z najczęstszych krzewów jakie możemy spotkać zarówno w domu jak i w ogrodzie (zależnie od gatunku). Hortensja pochodzi z terenów Azji i Ameryki a jej głównym atutem jest przepiękne kwitnienie okazałych kwiatostanów, licznie się pojawiających i mieniących się w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu, a nawet barwy niebieskiej oraz wielu odcieni tych barw, zmieniających się w okresie kwitnienia, przybierające nawet barwę zieleni. Najbardziej znaną hortensją jest hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla uprawiana głównie jako doniczkowa, ale dobrze radzi sobie w gruncie, zwłaszcza w cieplejszych regionach Polski, osiągająca 1-1,5 metra wysokości. Hortensja drzewiasta (drzewkowata, krzewiasta) Hydrangea arborescens osiąga około 1,5 metra wysokości, dużych liściach, prawie sercowatych na brzegach ostroząbkowanych. Najbardziej znaną jej odmianą jest H. a. ?Grandiflora?. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) wyższa od poprzedniej, osiągająca około nawet kilka metrów wysokości. Liście duże eliptyczne. Kwiatostany stożkowe do 30 cm długości. Oprócz tych najczęściej występujących gatunków coraz częściej możemy spotkać się z formą pnącą Hydrangea petiolaris, dochodzącej nawet do 25 m wysokości, hortensja kosmata H. aspera osiągająca do 3 m wysokości z kwiatostanem w postaci baldachogrona, hortensja dębolistna Hydrangea quercifolia, która ma bardzo charakterystyczne liście, które jak sama nazwa wskazuje mają kształt przypominający liść dębu, osiąga około 1,5 m i ma wiechowate kwiatostany.

dodał(a): lala

Tytuł: czarne pędy u hortensji

W zeszłym roku po raz 1 uprawiałam hortensję (niebieską)- kwitła pięknie. Na zimę dałam do nieogrzewanego garażu- ale i tak puściła liście (łagodna zima). Teraz te liście opadły, niektóre pędy są czarne, ale wypuszczają nowe pączki liściowe. Czy to jakaś choroba, czy tak ma być? Wyciąć je czy zostawić?

dodał(a): Magda

Tytuł: hortensje.

białych hortensji nie da sie zabarwić na inny kolor,ale inne kolory tak

dodał(a): gosia

« poprzednia 1 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]