Hortensja pnąca

Hortensja pnąca

6 komentarzy

Wciąż jeszcze hortensja pnąca- Hydrangea petiolaris nie zyskała tak dużej popularności jak jej kuzynki w formie krzewu np. hortensja ogrodowa, hortensja bukietowa, hortensja krzewiasta. W ostatnim czasie coraz więcej osób podejmuje się jej uprawy ze względu na jej dekoracyjność oraz niewygórowane wymagania.
   

Naturalne siedliska hortensji pnącej występują w Azji, a konkretnie w Japonii, Chinach i Korei. W swoim naturalnym środowisku osiąga ponad dwadzieścia metrów wysokości. W naszym klimacie ich wysokość może osiągnąć około dziesięciu metrów. Jej liście są ciemnozielone z połyskiem, jajowate, piłkowane oraz zaostrzone do 10 cm długości. W okresie jesiennym ładnie się przebarwiają na żółto. Kwiaty mają postać luźnych i szerokich wiechowatych kwiatostanów o słodkawym zapachu w barwie białej, która znakomicie uzupełnia się z barwą liści. Płonne kwiaty osiągają bardzo duże rozmiary- nawet do 25 cm. Pojawiają się w okresie letnim i kwitną około dwóch miesięcy (VI-VII). Jest to potężne pnącze dlatego też wymaga masywnych podpór, po których będzie się wspinać za pomocą korzeni przybyszowych. Liście hortensji pnącej pojawiają się już wczesną wiosną.
   

Aby cieszyć się szybkim wzrostem pnącza warto zapewnić jej optymalne warunki. Tak jak przystało na hortensje preferuje stanowiska półcieniste do cienistych. W takich warunkach znakomicie się czuje i zdrowo rośnie.  Dodatkowo stanowisko nie powinno być wietrzne. Wybierajmy takie miejsca w których nie będą jej zagrażać silne wiatry. Wykazuje dużą odporność na ujemne temperatury. Podłoże powinno być bezwapienne, bardzo próchnicze o dużej wilgotności. Dostateczna wilgotność jest podstawowym czynnikiem warunkującym dobre przyrosty tego wyjątkowego pnącza. Pamiętajmy, że pnącze wraz z rozrostem będzie potrzebować coraz więcej miejsca nie tylko części nadziemnej, ale również podziemnej. Nim przystąpimy do posadzenia rośliny pamiętajmy o przygotowaniu podłoża. Powinno być odchwaszczone i głęboko przekopane. Często pnącza sadzone są przy murach, budynkach, gdzie podłoże w ich obrębie jest zbite i pełne różnego rodzaju gruzu oraz kamieni. Musimy podłoże oczyścić z tych „śmieci” , a powstałe braki uzupełnić.

Hortensję pnącą możemy sadzić od wiosny do jesieni. Przygotowany dołek powinien być sporo większy od bryły korzeniowej uprzednio nasączonej wodą. Sadzimy ją na takiej samej głębokości jak rosła uprzednio.  Warto wokół rośliny zostawić lekkie wgłębienie, aby podczas podlewania woda nie rozlewała się tylko została w pełni wykorzystana przez posadzoną roślinę. Po posadzeniu przytwierdzone do palika pędy kierujemy na przygotowane podpory. Jeżeli jest to krata przytwierdzona do budynku powinnyśmy uwzględnić około trzydziestocentymetrową odległość pomiędzy kratą a ścianą.

czytaj dalej...

6 komentarzy

  1. Dodał: JUREK, Tytuł: hortensja pnąca /górska /alpejska

    najistoniejsze są odpowiednie podpory bez których ta roślina praktycznie nie potrafi życ.Doskonale rośnie na pniach np. sosny gdy drzewo ma ok 30 lat i goły (do określonej wysokości ) pień, potrafi się wspiąc do wysokości ok. 15 m ( Arboretum PAN w Rogowie ). Całkowicie mrozoodporna. Pięknie wygląda w zimie w stanie bezlistnym gdy usunie się większośc suchych kwiatostanów. Absolutnie godna polecenia, niedoceniana w naszym klimacie.. Powodzenia

  2. Dodał: Krystyna, Tytuł: Hortensja pnąca

    Po 3 latach zakwitła, ale ma stanowisko słoneczne. Ma 6 kwiatów, duże, ale takie luźne, już się osypują w czerwcu. Ma wiele gałązek, trudno ją uformować.Druga rośnie w cieniu i nie ma kwiatów za to wspaniałe liście.

  3. Dodał: bbbb, Tytuł: będzie kwitła

    Moja była posadzona dwa lata temu, w tym roku po raz pierwszy zakwitnie, niestety ma tylko dwa kwiaty.

  4. Dodał: Lucyna, Tytuł: hortensja pnąca

    Moja roślinka ma już 3 lata i jeszcze nie kwitła.Może powinnam zrobić coś jeszcze,oprócz podlewania i nawożenia?

  5. Dodał: Aleksandra, Tytuł: To piękna roślina :)

    Hortensja pnąca to faktycznie mało wymagająca roślina. Mam ją w swoim ogrodzie już sporo lat.Jest bardzo wielka i wspina się po starej jabłonce, której nie wycinam ze względu na tę hortensję. Potwierdzam, że jest odporna złe warunki klimatyczne, szczególnie mrozy.

  6. Dodał: Maryla, Tytuł: hortensja pnąca

    mam tę hortensję dwa lata ale jeszcze nie zakwitła, nie wiem, ile czasu po posadzeniu potrzebuje ten kwiat aby zakwitnąć?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także