Newsletter serwisuHortensje - uprawa, pielęgnacja, przycinanie i odmiany

Hortensje - Hydrangea  należą do bardzo  popularnych krzewów ozdobnych jakie możemy spotkać w ogrodach. Od setek lat królują i zapewne już tak zostanie, gdyż ich dekoracyjność nie podlega dyskusji. Najbardziej znanym gatunkiem tego rodzaju jest hortensja ogrodowa- Hydrangea macrophylla. Mało kto wie, że na świecie występuje około 35 gatunków hortensji. W ostatnim czasie w sprzedaży coraz częściej możemy spotkać mało znane gatunki, które również zachwycają swoją dekoracyjnością. Naturalne siedliska hortensji występują w Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Ich dekoracyjność wynika przede wszystkim z ciekawego kwiatostanu. Możemy je uprawiać w ogrodzie oraz w pojemnikach na tarasie czy balkonie. Hydrangea macrophylla może być także uprawiana w domu.
   

Najpopularniejszą reprezentantką tego rodzaju jest hortensja ogrodowa. Dla wielu jest to najbardziej dekoracyjna hortensja kwitnąca od czerwca do lipca. W naszym klimacie osiągają około metra wysokości, a w Japonii dochodzą nawet do 4 metrów wysokości. Nie jest w pełni odporna na mróz, tak więc często przemarza podczas wiosennych przymrozków. Aby zakwitła, należy ją okrywać. Występuje w wielu barwnych odsłonach. Najczęściej spotykana jest w barwie różowej, białej, fioletowej, ale możemy ją spotkać także w barwie czerwonej i niebieskiej. Należy pamiętać, że im podłoże kwaśniejsze tym kwiaty są bardziej niebieskie. Uprawiając ją w mieszkaniu, po przekwitnięciu przenosimy w chłodniejsze miejsce i tam przetrzymujemy do pojawienia się pierwszych pąków (koniec zimy)  po czym przenosimy w cieplejsze miejsce. Hortensja bukietowa Hydrangea panicualata również należy do najpopularniejszych hortensji, choć już nie występuje w tak wielu barwnych odsłonach jak hortensja ogrodowa. W swojej ojczyźnie osiąga nawet 4 m wysokości. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej kwitnie na pędach tegorocznych, tak więc bez żadnych problemów zakwitnie mimo wiosennych przymrozków. Charakteryzuje się bardzo dużymi, białymi kwiatami pojawiającymi się pod koniec lata, których długość dochodzi nawet do 30 cm. Hortensja krzewiasta zwana drzewiastą bądź drzewkowatą charakteryzuje się wyprostowanymi pędami osiągającymi około 1,5 m. Kwitnie na pędach tegorocznych od lipca do września.

U formy podstawowej płaskawe kwiatostany, natomiast w odmianach kuliste osiągające duże rozmiary- około 20 cm średnicy. Oprócz tych najbardziej popularnych reprezentantek tego rodzaju warto wspomnieć również o hortensji pnącej Hydrangea petiolaris osiągającej nawet 25 m wysokości. Doskonale przystosowane do czepiania się podpór. Przepięknie wygląda pnąc się po sędziwych drzewach. Charakteryzuje się błyszczącym ulistnieniem oraz licznymi kwiatami zebranymi w płaskie kwiatostany, ukazujące się latem. Hortensja dębolistna Hydrangea quercifolia swoją wyjątkowość zawdzięcza charakterystycznym liściom przypominającym liście dębu. Hortensja piłkowana Hydrangea serrata, hortensja Sargenta Hydrangea sargentiana, hortensja kosmata Hydrangea aspera zachwycają swoimi bardzo dekoracyjnymi kwiatostanami.

 

Skuteczność uprawy hortensji jest uzależniona od zapewnionego im odpowiedniego stanowiska. Stanowisko nie powinno być zbyt nasłonecznione, najlepiej półcieniste osłonięte przed silnym wiatrem. Podłoże powinno być bardzo żyzne i próchnicze, koniecznie o kwaśnym odczynie. Najprostszym sposobem na zakwaszenie podłoża jest jego wymiana przy sadzeniu, na kwaśny torf. Jeżeli roślina została posadzona w innym podłożu możemy skorzystać z kilku sposobów na jego zakwaszenie, choć proces zakwaszania będzie dość długi. Jednym ze sposobów jest podsypanie rośliny kwaśnym torfem i jego przekopanie, poza tym nawożenie specjalnymi nawozami, ściółkowanie igliwiem, korą. Bardzo ważnym czynnikiem jest także dostateczna wilgotność podłoża. Należy zauważyć, że krzewy muszą wytworzyć dużo masy zielonej i kwiatów do czego niezbędna jest wilgoć oraz uzupełnianie składników pokarmowych poprzez nawożenie. Niejednokrotnie brak wilgoci powoduje więdnięcie liści podczas upałów, ogranicza kwitnienie oraz osłabia całą roślinę. Przy nawożeniu stosujemy nawozy przeznaczone dla roślin kwasolubnych, nie zawierające dużych ilości wapnia. Nawozimy wczesną wiosną w momencie ruszenia wegetacji, następnie w maju. Pamiętajmy, że przestajemy nawozić hortensje około lipca, aby rośliny miały czas na przygotowanie się do zimowego spoczynku.    

Przy uprawie hortensji koniecznie należy zapoznać się z ich preferencjami w zakresie cięcia. Na tej płaszczyźnie bardzo się różnią. Możemy wyróżnić gatunki kwitnące na pędach tegorocznych oraz takie, które kwitną na pędach starszych. Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach starszych. Pąki zawiązują się w okresie letnim roku poprzedzającego kwitnienie. Cięcie nie jest zajmujące i sprowadza się do usunięcia przekwitłych kwiatostanów. Wiosną skracamy pędy kwitnące w roku ubiegłym, które tniemy nad dolnymi pędami bocznymi, które wytworzyły pąki kwiatowe. Usuwamy również pędy uszkodzone, zmarznięte, chore itd. Hortensję krzewiastą i bukietową tniemy wiosną nad 4-5 pąkiem. U nasady usuwamy pędy uszkodzone oraz chore. Hortensję piłkowaną, dębolistną, Sargenta, tniemy tak samo jak hortensję ogrodową, a więc  przycinamy wiosną. Cięcie powinno się ograniczyć do usunięcia zeszłorocznych kwiatostanów oraz przemarzniętych pędów.   

Hortensje nie należą do najtańszych roślin, tak więc do stworzenia większych grup roślin czy żywopłotu potrzebne są spore środki finansowe. Ekonomiczniej będzie wykorzystać łatwość ich rozmnażania. Możemy je rozmnożyć poprzez  sadzonki zielne z pędów bocznych lub odziomkowych w czerwcu. Sadzonki ukorzeniają się w ciągu 3-4 tygodni, w podłożu będącym mieszanką torfu z piaskiem. Poprzez sadzonki korzeniowe rozmnażamy hortensje w sierpniu, a odkłady w okresie wiosennym.   

Jeżeli hortensjom zapewnimy dobre warunki do rozwoju z pewnością zachwycą nas zdrowym wzrostem i bujnym kwitnieniem. Takie efekty są oczekiwane przez każdego ogrodnika. Jednak nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli i pojawiają się problemy w postaci wystąpienia chorób i szkodników. Do najczęstszych chorób nękających osłabione rośliny należy zaliczyć mącznika prawdziwego. Mączasty nalot pojawiający się na wszystkich częściach rośliny prowadzi do ich zamierania. W przypadku jego pojawienia się należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem, zgodnie z dołączoną instrukcją stosowania. Gdy zaobserwujemy gnijące kwiatostany zapewne krzew został zaatakowany przez szarą pleśń. Częstą chorobą o podłożu fizjologicznym nękającą hortensje jest chloroza, będąca konsekwencją zbyt zasadowego podłoża. W przypadku jej pojawienia się należy podjąć działania mające na celu zakwaszenie podłoża.      

Wśród najpopularniejszych odmian hortensji ogrodowej należy wymienić odmiany kwitnące na czerwono ‘Deutschland’, ‘Red Baron’. Niebieskie reprezentantki to ‘Nikko Blue’, ‘Adria Blue’, różowe to ‘’Doris’, ‘Pia’, ‘Rosita’, ‘Adria Rosa’, a do białych możemy zaliczyć np. ‘Nymphe’ oraz ‘Schneeball’. Przy hortensji bukietowej należy wspomnieć o odmianie ‘Grandiflora’ najbardziej odpornej ze wszystkich hortensji, której kwiaty osiągają do 30 cm długości. Pozostałe odmiany hortensji bukietowej warte uwagi to np. ‘Kyusku’ o kwiatach białych z czasem różowiejących, ‘Tardiva’ o kwiatach białych, ‘Pink Diamond’ o kwiatach różowych, ‘Pinky Winky’ o kwiatach białoróżowych. ‘Annabelle’ jest najpopularniejszą odmianą hortensji krzewiastej o białych półkolistych kwiatach. Inną znaną odmianą jest także ‘White Dome’ o śnieżnobiałych kwiatach. ‘Intermedia’, ‘Rosalba’, ‘Bluebird’ to odmiany hortensji błyszczącej.


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.00 / 16 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: hortensja kwiat

mam w ogrodzie hortensje 5 lat, mieszkam w gorach jest tu kwasna ziemia ,kwiat rosnie w polcienu ,krzak jest piekny ma duzo wielkich zielonych lisci ale nie kwitnie dlaczego sasiadka ma hortensje ktora tak piekni kwitnie a ja co robie nie tak Moze za duzo nawozu

dodał: basia 2012-07-20 22:47:47

Tytuł: moja też nie kwitnie

jest piękna zdrowa a nie kwitnie,czemu?trzeci rok w ziemi

dodał: Bogumiła 2012-07-22 19:37:47

Tytuł: moja tylko raz nie kwitla

moja tez byla piekna zdrowa w zeszlym roku ale nie kwitla dopiero w tym roku ma nie zliczona ilosc kwiatow ale dlatego ze ja okrylam w zimie

dodał: Barbara z Wiednia 2012-07-29 18:16:00

Tytuł: dzięki,no to ją okryjemy

też jej zrobie pierzynkę na zimę i zobaczymy co z niej wyrośnie :)

dodał: Bogumiła 2012-08-15 10:59:28

Tytuł: hortensja..........

Tak ja też ją okryję , tylko czy gałązki ze świerka wystarczą, mam ją już 4 lata.

dodał: Tośka 2012-08-28 11:37:01

Tytuł: hortensja........

Moja ma zdrowe liscie, była okryta zima itylko parę kwiatów

dodał: halina 2012-08-30 22:50:13

Tytuł: HORTENSJA-PRZYCI,ECIE

MÓJ MĄŻ OKRYŁ ALE I TAK PRZYMARZŁA, DOPIERO TERAZ MA POJEDYŃCZE KWIATY, ALE BUKIETOWE KWITNĄ PIĘKNIE TYLKO CZY MOGĘ JE PRZYCIĄĆ , ALBO UFORMOWAĆ CZYLI PRZYCIĄĆ NAJBARDZIEJ WYBUJAŁE PĘDY POZDRAWIAM

dodał: DANUTA 2012-09-01 19:02:00

Tytuł: Hortensja przesadzanie

Chcialabym przesadzic hortensje ,ale nie wiem kiedy zrobic to najlepiej jesienia czy wiosna?

dodał: Gosia 2012-09-13 10:37:14

Tytuł: Hortensja przesadzanie

Mam ogromna hortensje,ktora nie kwitnie.Jak ja podzielic i przesadzic.Czy taki zabieg pomoze?

dodał: Jola 2012-11-04 11:46:51

Tytuł: Hortensja pilkowana

miała być piękna ale wszystkie pączki zasychaly co zrobić jest posadzona pod orzechem może to zle?

dodał: Dana 2012-11-19 19:45:47

Tytuł: hortensja trzyletnia

rośnie w ogródku pod blokiem.Pierwszy rok po przesadzeniu z doniczki zakwitła w lipcu miała pięć ładnych kwiatów.Ponieważ chciałam żeby była jeszcze piękniejsza podsypałam nawozem do kwiatow kwitnących i w efekcie dała mi tego lata jeden kwiat! Ale jaki! wyglądał jak trzykilogramowa kapusta koloru bordo itaki pozostał do końca listopada

dodał: stenia 2013-01-27 18:10:47

Tytuł: hortensja pnąca

Moja pnąca hortensja bardzo mi się rozłazi,idzie nie tylko w górę ale też po ziemi,czy moge te pendy cale wycinac?

dodał: 2013-08-18 16:40:17

Tytuł: przesadzanie

Czy mogę w sierpniu wysadzić moją hortensję z trasu do gruntu?

dodał: Dorota 2013-08-25 14:48:24

Tytuł: Dlaczego nie kwitnie?

Dlatego,że jest za głęboko posadzona. Pąki przy szyjce korzeniowej powinny być przysypane maksymalnie 2- centymetrową warstwą ziemi.Na zimę można dodatkowo nasypać torfu i kory, ake wiosną po przymrozkach rozgarnąć.

dodał: Danka 2013-10-07 12:51:21

Tytuł: odpowiedź do Dana -Hortensja pilkowana

Witam miałam podobny problem z orzechem laskowym ,z tym że w jego cieniu rosła jabłoń leszczyna wytwarza na liściach kwas który powoduje zamieranie innych roślin ,radze jak najszybciej hortensje przesadzić lub wyciąć gałęzie z leszczyny

dodał: Aga334 2014-03-19 20:49:31

Tytuł: zakwitnie --

Moja hortensja, którą mam 6 lat też nie chciała zakwitnąć,podlałam ją mikoryzą rok temu, w tym roku zapowiada się niezliczona ilość kwiatów.

dodał: Tośka 2014-06-05 06:48:42


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]