Newsletter serwisuHortensje- podstawowe informacje o najczęściej występujących gatunkach i efektywnej ich pielęgnacji.

Występują one w Ameryce oraz Azji, w której należą do elity kwiatowej. Znanych jest wiele gatunków hortensji, ale tylko nieliczne znalazły uznanie i już od wielu lat są dominującymi zarówno w mieszkaniu, tarasie czy ogrodzie, zależnie od gatunku. Wśród tych krzewów nadal najpopularniejsza jest hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla, która uprawiana jest jako roślina doniczkowa, jak i w gruncie, zwłaszcza w cieplejszych regionach Polski. Jest ona najbardziej atrakcyjna i występuje w wielu barwnych odsłonach. Możemy spotkać odmiany o kwiatach niebieskich, różowych, czerwonych, białych oraz wielu odcieniach wyżej wymienionych barw, jak również o dwubarwnych kwiatach. Wielu posiadaczy hortensji, chce mieć w posiadaniu hortensję kwitnącą na niebiesko, dziwi często, dlaczego u sąsiada widzimy hortensję wybarwioną bardziej na niebiesko, a u nas wciąż jest różowa. Przyczyną tej różnicy jest podłoże, które im kwaśniejsze, tym kwiaty bardziej przybierają odcień niebieski. Chcąc uzyskać kwiaty w barwie niebieskiej lub z odcieniem niebieskiego, należy zapewnić roślinie kwaśne podłoże, nawozić specjalnymi nawozami (roztwór ałunu amonowego, sodowego lub potasowego) oraz podlewać miękką wodą. Odmiany o kwiatach białych i czerwonych, nie nadają się do przebarwiania. Stosując powyższe zalecenia po pewnym czasie powinniśmy dostrzec przebarwienie, choć nie jest powiedziane, że uzyska się barwę czystą niebieską.

 

Hortensja ogrodowa osiąga około jednego metra wysokości, uprawiana w mieszkaniu osiąga mniejsze rozmiary. Zakupując hortensję, należy ją przez pewien czas pozostawić w cienistym, chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu. Dzięki odpowiednim zabiegom uprawowym, można doprowadzić do kwitnienia w wcześniejszym terminie. Właściwe kwitnienie trwa w okresie czerwca i lipca. W okresie letnim, możemy ją wynieść na taras, do ogrodu lub postawić przy otwartym oknie. Po przekwitnięciu powinniśmy ją przenieść w chłodniejsze miejsce (4-8ºC), w takich warunkach trzymamy, ją aż do pojawienia się pierwszych pąków ( około lutego), wówczas przenosimy w cieplejsze miejsce. Hortensja ogrodowa nadaje się również do uprawy w ogrodzie, zwłaszcza w cieplejszych regionach kraju. Musimy znaleźć jej takie stanowisko, które będzie osłonięte przed mroźnymi wiatrami. Wymaga ona okrycia na okres zimy, zwłaszcza w chłodnych regionach kraju. Może przemarzać, zwłaszcza podczas późnych wiosennych przymrozków.

Bardziej wytrzymała na mróz jest hortensja bukietowa, która w przeciwieństwie do poprzedniej kwitnie na pędach tegorocznych, więc gdy przemarznie nie jest to tragedią. Hydrangea panicualata jest krzewem szeroko rozrastającym się, dochodzącym do kilku metrów wysokości. Mimo, że kwiaty nie są tak barwne jak u h. ogrodowej, to jednak białe kwiatostany dochodzące do 30 cm długości, pojawiające się w sierpniu- wrześniu, robią niesamowite wrażenie. Najbardziej popularną odmianą h. bukietowej (wiechowatej)  jest ‘Grandiflora’. Może być prowadzona  w formie małego drzewka, wygląda wówczas bardzo efektownie. 

Hortensja o wyprostowanych, grubych, sztywnych pędach osiągająca wysokość do 1,5 m, to gatunek hortensji drzewiastej (drzewkowatej, krzewiastej). Ten gatunek również, jak hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych. Jej odmiana wielkokwiatowa ‘Grandiflora’ tworzy w początkowym okresie zielonkawobiałe kwiaty, które wraz z upływem czasu stają się śmietankowobiałe a następnie lekko różowieją. Kwiaty zebrane w ogromne półkuliste kwiatostany o średnicy około 20 cm, ukazujące się od lipca do września.

Oprócz tych najbardziej znanych gatunków warto wymienić, również hortensję pnącą, która  w ostatnim czasie, znajduje coraz większe uznanie. Jest pnączem, które dorasta nawet do 25 m wysokości. Dzięki korzonkom przybyszowym znakomicie się wspina w górę. Pięknie się prezentuje porastając stare drzewa. Chcąc wykorzystać ją na zakrycia ściany, należy zapewnić jej podpory o silnej konstrukcji. Hortensja pnąca ma dekoracyjne zarówno liście (zielonobłyszczące), jak i kwiaty, zebrane licznie, duże, płaskie kwiatostany o białej barwie, pojawiające się od czerwca do lipca.

 


W ostatnim czasie coraz częściej możemy napotkać nowe gatunki hortensji, które również znalazły uznanie w oczach ogrodników i coraz częściej możemy je spotkać w ogrodach. Warto wymieć hortensję dębolistną Hydrangea quercifolia, która charakteryzuje się bardzo ciekawym ulistnieniem, przypominającym liście dębu, które w okresie jesiennym przebarwiają się na czerwony i brązowy kolor. Hortensja  piłkowana Hydrangea serrata dochodząca do 1,5 metra wysokości o grubopiłkowanych liściach, płaskich kwiatostanach rozwijających się od czerwca do sierpnia. Hortensja kosmata Hydrangea aspera o lancetowatych liściach, płaskich wielkich kwiatostanach, nawet do 25 cm, kwitnąca w sierpniu- wrześniu, podatna na przemarzanie. Hortensja Sargenta Hydrangea sargentiana, dochodzi do 3 metrów wysokości, a w warunkach naturalnych nawet do 4 m. Zarówno liście jak i kwiaty charakteryzują się dużym rozmiarem , nawet do 30 cm, kwitnąca w lipcu i sierpniu.         

 Hortensja ogrodowa

Wielkie znaczenie w uprawie tych gatunków ma zapewnienie im odpowiedniego podłoża, które warunkuje odpowiedni wzrost, jak i kondycję roślin. Pamiętajmy, że podłoże pod hortensję powinno być próchnicze, żyzne o kwaśnym odczynie. Jeżeli podczas sadzenia nie zapewniliśmy odpowiedniego podłoża, należy wykorzystać inne sposoby na zakwaszenie podłoża, jednak minie trochę czasu zanim podłoże uzyska odpowiedni odczyn. Jednym ze sposobów jest podsypanie rośliny kwaśnym torfem i jego przekopanie, poza tym nawożenie specjalnymi nawozami, do hortensji ściółkowanie igliwiem, korą. Oprócz podłoża ważne jest stanowisko, które powinno być raczej półcieniste, które pozwala hortensjom dobrze znieść letnie upały. Ponieważ hortensje wytwarzają dużo masy zielonej i wiele dużych kwiatów wymagają dużo wilgoci i obfitego nawożenia. W upalne dni brak wilgoci powoduje więdnięcie liści. Do nawożenia powinniśmy używać nawozy specjalne dla hortensji, które nie zawierają wapna. Ostatni raz nawozimy w lipcu, aby hortensje miały czas przygotować się do zimowego spoczynku. W tym czasie u hortensji ogrodowej zawiązują się pąki kwiatowe, które zakwitają w następnym roku. 

Jeżeli chodzi o przycinanie hortensji, należy zwracać uwagę na to, czy dany gatunek kwitnie na pędach tegorocznych czy ubiegłorocznych. W zależności od tego dostosowuje się sposób cięcia. W przypadku hortensji ogrodowej, kwitnącej na pędach zeszłorocznych, po przekwitnięciu usuwamy stare kwiatostany przycinając ponad pierwszym pąkiem liściowym oraz uszkodzone i chore pędy. Pod koniec marca lub na początku kwietnia należy skrócić pędy kwitnące w roku ubiegłym, które tniemy nad dolnymi pędami bocznymi, które wytworzyły paki kwiatowe. Hortensja piłkowana, dębolistna, Sargenta, kosmata to krzewy kwitnące, które tak samo jak h. ogrodową przycinamy wiosną, a cięcie powinno się ograniczyć do usunięcia zeszłorocznych kwiatostanów, oraz przemarzniętych pędów. Hortensja bukietowa, krzewiasta, kwitnące na pędach tegorocznych tniemy w okresie wiosennym III/IV, nad 4-5 pąkiem.

 

Hortensje możemy rozmnażać poprzez sadzonki zielne z pędów bocznych lub odziomkowych w czerwcu. Sadzonki ukorzeniają się w ciągu 3-4 tygodni, w podłożu będącym mieszanką torfu z piaskiem, sadzonki korzeniowe w sierpniu, odkłady wiosną (naginamy wybrany pęd i mocujemy go do podłoża, następnie przysypujemy około dwóch węzłów, ukorzeniają się po około 4-6 tygodniach).

Najczęstsze choroby atakujące hortensje to m.in. mączniak prawdziwy, który ma postać białego nalotu na liściach, pędach oraz kwiatostanach, powodujący ich zamieranie. Usuwamy go chemicznie odpowiednimi preparatami. Gnijące kwiatostany są oznaką wystąpienia szarej pleśni, z którą również walczymy za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Żółknięcie liści jest najczęściej objawem chlorozy, która jest konsekwencją małej kwasowości podłoża.

 

Redaktor artykułu: Sargon.


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.89 / 37 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: dobry artykuł

Z zaciekawieniem przeczytałam artykuł. Jast krótki i treściwy, a o to chodzi, jeżeli chce sie otrzymać informacje i porady. Brakuje mi w nim tylko takich rzeczy jak: - od kiedy zasilać hortensje wiosną - w jakim okresie nawozić i co ile, by hortensja była niebieska, a ma się preparat koloryzujący do hortensji - aby kwiaty hortensje o kolorze czerwonym, białym nakrapianym były intensywniejsze, co robić?

dodał: Gosia-młody ogrodnik 2008-12-30 10:23:44

Tytuł: Zgadzam się z przedmówczynią

Rzeczywiście artykuł jest rzeczowy. W pigułce zawarł autor to co każdy młody ogrodnik wiedzieć o hortensji powinien. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych niekompletnych artykułów na ten temat w internecie.

dodał: Aga 2009-01-23 12:32:51

Tytuł: o artykule

ten artykuł jest długi jest pare nie potrzebnych informacij jako 11 letnie doświadczenie mam i powiem że artykuł nie kłamie a często to się zdarza że artykuły kłamią więc go oceniam 9/10

dodał: doświadczona ogrodniczka 2009-05-13 19:55:06

Tytuł: Dzięki za ciekawe informacje

Co robić gdy liście hortensji zaczynają żółknąć ?

dodał: iga 2009-06-02 14:38:26

Tytuł:

kiedy zasilać hortensje

dodał: zonia 2009-06-16 15:29:49

Tytuł:

kiedy mam ściąć u hortensji suche kwiaty?

dodał: ela 2009-07-06 21:46:40

Tytuł: odpowiedź na pytanie Eli

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)kwitnie na pędach zeszłorocznych. Zawiązuje pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitnie latem następnego roku. Przekwitłe pędy kwiatostanowe należy ściąć po kwitnieniu i np. zasuszyć, a roślinkę koniecznie okryć na zimę. Ścinając pędy wiosną, pozbawi Pani roślinkę zawiązanych latem pąków,a co za tym idzie także kwitnienia. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) i krzewiasta (Hydrangea arborescens) kwitnie na pędach tegorocznych dlatego u tych roślin można ściąć wszystkie pędy wiosną, nawet tuż nad ziemią. Przekwitłe kwiatostany u obu tych gatunków może Pani również pozostawić na krzewie przez zimę-ciekawie wyglądają w ogrodzie pokryte szronem:)

dodał: oLusia 2009-12-14 19:00:49

Tytuł: hortensja

Kierdy przesadzać stare krzaki hortensji

dodał: Alicja 2010-02-07 19:49:21

Tytuł: Czy pnaca nadaje sie na balkon ?

hortensję pnącą ciekawiła by mnie jak pnacze na balkon , czy si e nadaję jaki pojemnik by trzeba kupic i czy to jest realne ?

dodał: Edyta 2010-03-18 12:35:52

Tytuł: 1.Artykuł w jednej sprawie \"kłamie\". 2. Hort. pnąca na balkon.

Po pierwsze hortensja pnąca wcale nie potrzebuje podpór przy ścianie, ma silne korzonki czepne i wspina sie samodzielnie nawet po gładkim murze. Po drugie hort. pnaca zdecydowanie nie nadaje do uprawy w pojemniku na balkonie. Jesli chcesz ja mieć "w bloku" i jeśli mieszkasz nisko, to może uzyskasz zgodę sąsiadów i administracji na posadzenie jej w ziemi pod ścianą, wtedy bedzie sie wspinać obok balkonów i częściowo po kratach balkonowych. Widziałam to na jednym z bloków, wygląda świetnie. Hort. pn. nie niszczy tynków, więc można bezpiecznie ją sadzić. To oczywiście nie wszędzie jest możliwe i sensowne. Na balkonie w pojemniku posadż coś małego, rosnącego na 2 metry...

dodał: Beata 2010-03-19 08:40:56

Tytuł: czy mazna nawozic hortensje obornikiem

Slyszalem ze mozna nawozic obornikiem czy to prawda?

dodał: Rombol 2010-04-11 17:57:42

Tytuł: niebieska hortęsja

ja podlewam hortęsję kwaśnym mlekiem , można też zakopa z jednej strony krzaka stary chleb, wówczas krzak będie dwubarwny.

dodał: Urszula 2010-04-27 19:12:08

Tytuł: Sąsiedztwo z azaliami???

Proszę o odpowiedz ,czy hortensje mogą rosnąć w bliskim sąsiedztwie z azaliami? pozdrawiam:)

dodał: kasia 2010-05-04 19:01:48

Tytuł: niebieska hortensja - kłopoty

Ma pytanie o pielęgnację niebieskiej hortensji wielkokwiatowej. Posadziłam ją w ubiegłym roku w ogrodzie w kwaśnym podłożu zaopatrując w odpowiedni nawóz do hortensji niebieskiej. Okryłam na zimę, zasiliłam nawozem wiosną wg wskazówek na opakowaniu, a moja roślinka nie rośnie???:((( Wypuściła kilka malutkich listeczków, więc żyje ale coś jest nie tak??? może jednak zaszkodziły jej tegoroczne mrozy???

dodał: marzenna 2010-05-23 19:58:11

Tytuł: przemarzniecie

Co zrobić gdy Hortensja Bukietowa biała przemarznie ? Do tej pory nie ma jednego pąka ,ale wydaje sie ze łodygi sa "zywe" .. . .Czy mozna przyciac nisko zeby odbiły ?

dodał: jacek 2010-06-03 22:57:24

Tytuł: czerwienieją liście

Mam pytanie zakupiłem hortensję różową która po wsadzeniu zmieniła kolor liści na brązowy czym to może byś spowodowane???? proszę o pomoc gdyż chcia?ym ją wyleczyć

dodał: Marcin 2010-06-29 15:24:17

Tytuł: brak kwiatów

Mam hortensje pnącą i krzaczastą :),żadna jeszcze nie zakwitła.Pnącą mam drugi rok,krzaczasta 4 lata.Czy jest szansa, że jeszcze zakwitną.

dodał: Anna 2010-10-01 18:33:50

Tytuł: Co robić ?

Dostałam hortensje a ona gdy przyjęła się zaczęła zmieniać niektóre liście na białe na cz choruje pomóżcie .

dodał: orina 2010-10-12 13:26:17

Tytuł: rozmnażanie hortensji

Mam hortensje na działce i bardzo spodobała mi się uprawa ich i postanowiłam rozmnożyć i wydaje mi się że uda mi się to zrobić.

dodał: elżbieta 2010-10-30 21:13:37

Tytuł: Co robić z hortensją?

Jeśli przytnę łodygi hortensji ,to czy ona będzie kwitła.

dodał: gosia 2011-04-04 19:58:12

Tytuł: co robi aby nie uschła ?

mam hortensje i mi usychają co mam z nimi robi ucina je

dodał: daria 2011-06-25 08:01:01

Tytuł: hortensja posadzona jesienią

posadziłam hortensję młodą jesienią zeszłego roku kiedy powinna zakwitnąć.

dodał: mariola 2011-07-07 20:07:34

Tytuł: dobry artykuł !

Nie wiem jaka jest przyczyna, ze moja hortensja nie kwitnie, nie obcięłam pędów zeszłorocznych, przykryłam ją na zimę agrowłókniną, czy może jej brakować jakiś składników odżywczych i to jest powód, pomóżcie...

dodał: kasia 2011-07-13 15:17:05

Tytuł: dobry artykoł

dotond nie wiedziałam jak pielengnowac mojom chortensje ale weszłam na tom strone i sie dowiedziałam jak jom pielengnować moja hortensja kwitnie i odzyskala swoj niebieski kolor

dodał: kasiula 2011-07-28 14:14:42

Tytuł: KWIATY MOJA MIŁOŚĆ

NIE BARDZO PRZEJMUJĘ SIĘ MOIMI HORT.OCZYWIŚCIE PIĘKNIE KWITNĄ,SĄ ZASILANE NAWOZAMI DO CHORT. ROZMNOŻYŁAM PRZEZ UŁAMANIE GAŁĄZKI I WSADZENIEM OBOK DO GRUNTU.ROŚNIE I PO 2 LATACH KWITNIE.A NP.DATURĘ ROZMNOŻYŁAM Z LIŚCIA,JEST OKAZAŁA.

dodał: KRYS 2011-08-10 22:00:39

Tytuł: Pielęgnacja czerwonej hortensji

Mam hortensje ogrodową koloru czerwonego. Co zrobić żeby zakwitła bardzo efektownie i czym podlewać tzn jaki nawóz jest najlepszy?

dodał: Kacper 2011-09-28 18:50:44

Tytuł: Czy można przechować w bloku

Otrzymałam małe sadzonki hortensji w czerwcu przyjęły się chcę przechować je w domu , ale temperatury niskiej nie będzie gdyż mieszkam w bloku. Wiosną posadzę je na działce czy musze takie małe przycinać wiosna

dodał: Jadwiga 2011-10-04 08:39:21

Tytuł: hortensja rozmnażanie

Mam pytanie. Czy małe hortensje rozmnożone w tym roku można trzymać w domu, dopuki nie podrosną i dopiero posadzić do ogrodu.

dodał: elakrztuk 2011-10-08 20:18:37

Tytuł: kwiaty hortensji

Mam hortensje która nie kwitnie ma piękne liście nie ma kwiatów co robić

dodał: adam 2011-10-09 20:16:23

Tytuł: Hortensja rozmnażanie

elakrztuk-oczywiście że możesz ale nie tyle w domu co w chłodniejszej piwnicy od czasu do czasu lekko podlewając tyle by bryła korzeniowa nie wyschła "na wiór",a na wiosnę wysadź do odrodu. Powodzenia.

dodał: Studentka 2011-10-20 09:31:27

Tytuł: W odpowiedzi na komentarz Pani Beaty

Pani Beato, zarzuca Pani, że w jednej kwestii artykuł "kłamie". Nie zgodzę się z Panią. Oczywiście, hortensja może się piąć po murze, jak najbardziej jest do tego przystosowana dzięki korzonkom przybyszowym. Chciałbym jednak zaznaczyć, że przy bardziej gładkich elewacjach, przy sporych rozmiarach zwłaszcza po deszczu, kiedy ciężar pnącza się zwiększa może dojść do oderwania się części rośliny. Ponieważ hortensja pnąca jest dość krucha, zapewne dojdzie do złamania. Znam wiele takich przypadków, opieram się na bogatym doświadczeniu, tak więc w artykule zalecam mocne i stabilne podpory.

dodał: Sargon 2012-01-13 11:04:53

Tytuł: Ratujcie moje hortensje

Kupiłam kilka dni temu 3 przepięknie kwitnące hortensje( blado-różową. różową i niebieską )) Wczoraj te różowawe przywiędły, niebieska nadal ładna. Stoją nocą w pokoju a w dzień wystawiam je na balkon. Może jest jeszcze za zimno na wystawianie ? Kiedy mogę je wsadzić do gruntu ? Nic nie wiem na ten temat. Hortensje mam pierwszy raz. Bardzo mi się podobają i nie chcę ich zmarnować. Poradźcie co robić aby przetrwały u ignorantki, kupującej kwiaty bez wiedzy o ich pielęgnacji !!!

dodał: Maria 2012-04-01 11:43:30

Tytuł: Usychanie lisci hortensji

Moj problem polega na tym , ze zanim zakwitna powoli zazynaja wysychac koncowki lisci a co za tym idzie kwiaty sa mniejsze, nie dlugotrwale i tez szybko usychaja,zmienilam ziemie,na odpowiednia dla hortensji, nawozilam i nic nie pomaga. W tym roku obserwuje i ponownie ten sam problem. Wszyscy maja piekne a ja.........zazdroszcze.

dodał: Maria 2012-04-10 17:27:00

Tytuł: HORTENSJA USYCHA HELP :(

MAM HORTENSJĘ KTÓREJ PĄK ZUPEŁNIE USCHNĄŁ CO MAM ZROBIĆ?

dodał: ANITA 2012-05-05 22:11:15

Tytuł: hortensja-cud nad cudami

Jak chcesz mieć kilka kolorów kwiatow na jednym krzaku to wsadz w każda lodyge wychodzaca z ziemi zerdzewialy gwózdz i w nastepnym roku jak zakwitnie to dostaniesz szoku,jakie cuda Ci rożnokolorowe wyrosną-POWODZENIA

dodał: Margola 2012-06-10 17:58:39

Tytuł: brązowieją kwiaty

Witam, brązowieją mi kwiaty hortensji- wydaje mi się, że jest to od słońca. Co mam zrobić- obciąć taki kwiat- czy zostawić?

dodał: Moni 2012-06-17 12:12:08

Tytuł: hortensje,które nie kwitną

mam 4 wielkie krzaki hortensji,są piękne zielone i mają 5 lat i.... nigdy nie kwitną.Co robę źle.dlaczego brak kwiatostanu mimo naprawdę pięknej zielonej czupryny???

dodał: Elżbieta 2012-06-21 14:57:33

Tytuł: Hortensja,.

Dziś dostałam ten piękny kwiat -będę o nią dbała jest przepiękna !

dodał: Halina 2012-07-07 12:42:08

Tytuł: Nie przeszkadzać im a będą piękne!!

mam w ogrodzie 4krzaki pieknych bujnych Hortensji - NIC przy nich nie kombinuję oprócz podsypania 2-3 razy w sezonie granulowanym nawozem do Hortensji. Kwitną obłędnie!!! - przechodnie robią zdjęcia i się zachwycają. Acha - nie okrywam na zimę!!! bo poprostu nie wiedziałam że trzeba!!!. Ale teraz wiem i nadal nie będę okrywać. Kwitną kilka tygodni , zmieniają kolory i zachwycają. POZDRAWIAM WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW HORTENSJI i myślę, że trzeba im jak naj mniej przeszkadzać, a odpłacą się swoim pięknem.

dodał: magda 2012-08-02 08:49:43

Tytuł: nie przeszkadzac im a ...

Magda, a gdzie je masz, na sloncu, czy w cieniu ?

dodał: KAROLINA 2012-08-12 10:02:33

Tytuł: hortensje i ich pielęgnacja

jak widać nikt nikomu na zadne pytanie nie odpowie. a z hortensjami jest naprawdę problem. pozdrawiam

dodał: rudzioszek 2012-08-29 14:58:23

Tytuł: Dlaczego nie kwitną?

Myślę że czasem hortensjom trzeba zmienić stanowisko,one kwitną bez żadnych zabiegów tam,gdzie im idealnie pasuje miejsce i podłoże.Moje w tym roku tez nie zakwitły ale wokoło rozrosły się inne kwiaty.Zobaczymy w przyszłym roku.Dam sobie na wstrzymanie :))

dodał: Mucha 2012-08-29 21:48:46

Tytuł: hortensjabukietowa

Czy można uprawiać hortensje w pojemniku wkopanym w ziemie?

dodał: justyna 2012-09-04 11:44:20

Tytuł: H. ogrodowa kwitnie w sierpniu

Moja h. ogrodowa zupełnie w tym roku przemarzła. Jednak zasilałem ją dwa razy w kwietniu i lipcu. Codziennie wieczorem była dobrze podlewana. Wspaniale odbiła i o dziwo w sierpniu zakwitła. Naprawdę. Ma 6 pięknych dużych kwiatów. Druga natomiast, która też przemarzła odbiła ładnie ale nie zakwitła.

dodał: Robert 2012-09-09 13:48:25

Tytuł: jaka to choroba?

Moja hortensja tez ma brązowiejące kwiaty, po deszczach wymagała podpórki bo łodygi "zwiędły" a teraz brązowieją równiez liście, co jest tego przyczyną??? Zaznaczam, że nie wiem jaki to gatunek, kupiłam i posadziłam po raz pierwszy. Kwitnie pięknie na biało.

dodał: Renata 2012-09-14 13:35:57

Tytuł: jaki gatunek jest najbardziej odporny i w końcu zakwitnie ?

Posadziłem h.przed i za domem i w ogrodzie na wsi, są pięknie zielone mimo nawożenia nie kwitną. Teraz chce posadzić przed furtką ale nie wiem jaka odmiana się nadaje od południa ,czy wsadzić lepiej jesienią czy wiosną ?

dodał: Tomek 2012-09-17 18:42:51

Tytuł: moja Hortensja

Moja Hortensja kwitła jak oszalała, dokupiłem drugą. Brak zabiegów typu podlewanie i nawożenie! Późną jesienią gdy nie ma liści (przymrozki) obcinam do zera, wiosną odrasta do około metra. W tym roku nie kwitły ponieważ mamy suszę (w okolicy tak samo - brak kwiatów) Zimą są przysypane śniegiem z podjazdu :) Miejsce słoneczne nie osłonięte, gleba mieszana troszku torfu.

dodał: Radek 2012-09-27 17:40:58

Tytuł: hortensje -uprawa

mam 8 hortensji w ogrodzie, najstarsza ma ponad 30 lat - niebieska,ma ok.40 pięknych kwiatów, a najmłodsza..tydzień. Uwielbiam je, bo są mało kłopotliwe w uprawie. Wiosną usuwam suche pędy i ziemię wokół niej zasilam nawozem do hortensji. Powtarzam zasilanie dwukrotnie do końca lipca. Przy dużych upałach lub długiej suszy solidnie wieczorem podlewam kilkoma wiadrami wody - najlepiej z beczki.Odwdzięczają się długim i pięknym kwitnięciem. Jedna h. bukietowa posadzona 3 lata temu ma już ok.80 cm i drugi rok pięknie kwitnie na biało, rozrasta się także na boki czego nie przewidziałam i pcha się na hortensję ogrodową w kolorze niebieskim. Gdy naturalnie zaschną ścinam najpiękniejsze i robię w domu zimowe dekoracje lub wstawiam pojedynczo do długich wysokich wazonów. Pozdrawiam wszystkich wielbicieli hortensji.Ps.Teraz jestem na etapie dostrzegania piękna floksów

dodał: Misia 2013-08-05 16:23:22

Tytuł: dlaczego nie kwitnie?

niema tu odpowiedzi na to pytanie w uprawie i pielęgnacji tez niema a krzaki śa zielone silne mają kwaśno cieplo mokro i co jeszcze?robić by wreszcie zakwitły

dodał: barbara 2013-11-05 08:42:29

Tytuł: Hortensje w doniczce?

Kupiłam kwitnącą niebieską Hortensję w doniczce czy można posadzić ją w ogrodzie? Bo na doniczce nie ma żadnej informacji.Proszę o odpowiedz.

dodał: Ania 2015-03-20 16:22:08


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Zobacz także:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]