Hortensja ogrodowa - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Hortensja ogrodowa - odmiany, uprawa i pielęgnacja

13 komentarzy

Szukając kwitnących krzewów do swojego zielonego zakątka, nie możemy zapomnieć o hortensji ogrodowej. Jej licznie pojawiające się kolorowe kwiatostany latem praktycznie zasłaniają całą roślinę, tworząc przepięknie pachnącą kompozycję. W zależności o odmiany możemy dobrać wielkość oraz kolory w taki sposób, aby idealnie komponowały się w miejscu przeznaczenia, a wypoczywanie w jej towarzystwie sprawiało nam jak najwięcej przyjemności.

Hortensja ogrodowa - ogólny opis

Hortensja ogrodowa jest krzewem liściastym, o pokroju krzaczastym, który może osiągać nawet 150 cm wysokości. Pochodzi z Azji i chociaż uprawiana jest w dużej części świata, tylko tam można spotkać ją w postaci dziko rosnącej. Liście mają owalny kształt oraz kolor ciemnej zieleni. Bardzo licznie pojawiają się na gałązkach, dzięki czemu nawet poza okresem kwitnienia krzew bardzo ładnie się prezentuje. Niestety nie są zimozielone, czyli na zimę nie można podziwiać ich piękna.


Nieduże kwiaty u większości odmian zebrane są w kuliste kwiatostany, które bardzo licznie pojawiają się na roślinie. Mogą przybierać różne kolory od białego, poprzez odcienie różu oraz czerwieni, aż do niebieskiego i różnych wariantów tej barwy. Te gęste baldachogrona mogą osiągać nawet do 25 centymetrów średnicy. Pojawiają się w miesiącach od czerwca do września, ale niektóre odmiany uprawiane są jako przyśpieszone w doniczkach, dzięki czemu ich kwiaty możemy podziwiać już na wiosnę, szczególnie popularne przy ozdabianiu wnętrz kościołów w czasie świąt wielkanocnych.


BIOPON nawóz do hortensji. Gwarantuje intensywne wybarwienie kwiatów i obfite kwitnienie

BIOPON nawóz do hortensji. Gwarantuje intensywne wybarwienie kwiatów i obfite kwitnienie

Uprawa i pielęgnacja hortensji ogrodowej

Stanowisko do uprawy hortensji nie może być przypadkowe. Wymaga podłoża dość żyznego, najlepiej próchniczego, wilgotnego, ale nie ze stojącą wodą. Jeżeli mamy możliwość, sprawdzamy odczyn gleby, który powinien być kwasowy, pH około 5,5. Odczyn powyżej 7,0 może prowadzić do chorób hortensji. Nie wystawiamy ich na ciągłe, bezpośrednie działanie promieni słonecznych, jednocześnie nie pozbawiamy dostępu do światła. Odpowiednie będzie stanowisko półcieniste.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Czy wiesz, że…

Odczyn gleby ma bezpośredni wpływ na kolor kwiatów hortensji. Przy pH 5,5 będą one bardziej niebieskie, przy pH 6,5 bardziej czerwone. Utrzymując kwasowość pomiędzy tymi poziomami, mamy szansę uzyskać kwiatostany dwukolorowe.

Unikamy wystawiania krzewów na silne podmuchy wiatru. Aby hortensja lepiej rosła oraz obficiej kwitła, należy regularnie ją nawozić, szczególnie w miesiącach wiosennych oraz na początku lata. Do tego celu możemy używać nawozów mineralnych bez dodatku wapnia lub specjalnych nawozów przeznaczonych do hortensji, które dostępne są w większości lepszych sklepów ogrodniczych.

Roślina ta nie przepada za mrozami, dlatego też należy odpowiednio przygotować ją na zimę. Zaczynamy od dołu, usypując grubą warstwę kory, która ma zapobiegać przemarzaniu korzeni. Nadziemną część hortensji owijamy siatką cieniującą. Wiosną, kiedy owe zabezpieczenia zdejmujemy, rozbieramy również roślinę ze starych liści, które do tej pory same jeszcze nie opadły. Przycinanie przeprowadzamy dopiero, gdy hortensja odżyje i zacznie się jej wzrost. Wtedy dokładnie widać, które gałązki są definitywnie obumarłe i możemy się ich pozbyć.

czytaj dalej...

13 komentarzy

 1. Dodał: Darek, Tytuł: Kłopoty z kwitnieniem

  Roma - prawdopodobnie przycinasz końcówki gałązek jesienią lub na wiosnę. Tego robić nie wolno w przypadku hortensji.

 2. Dodał: Roma, Tytuł: Kłopoty z kwitnienem.

  Moja hortensja rośnie wspaniale, potężna zieleń, duży krzew, ale albo nie zakwita, albo ma 2 lub trzy kwiaty. Co może być przyczyną ( poza brakiem doświadczenia w uprawie kwiatów ).

 3. Dodał: jadwiga, Tytuł: przesadzanie hortensji z do niczki do ogrodu

  akupilam piekna hortensje ogrodowa w doniczce ktora ma juz duzo rozkwitnietych kwaiatow prosze o porade kiedy moge ja przesadzic do ogrodu

 4. Dodał: Wanda, Tytuł: przycinanie hortensji

  Kiedy i na jaką wysokość przycinamy?/jesienią,czy wiosną,czy można skracać pędy ubiegłoroczne na kyórych są już listki/

 5. Dodał: Anna, Tytuł: warunki uprawy

  Posadziłam hortensję blisko domu, od wschodu, całe popołudnie jest w cieniu i takie warunki jej bardzo pasują.W drugim roku wzrostu kwitła cudnie i długo, podlewana obficie.

 6. Dodał: Ilona, Tytuł: kolor nienieski

  W innym artykule czytalam, ze hortensje niebieskie zachowuja kolor niebieski w ziemi kwasnej z ph ponizej 7, a tu z kolei, że przy ph 6,5 i nizszym kwiaty beda bardziej czerwone. Kto ma racje?

 7. Dodał: danuta, Tytuł: wysadzanie z doniczki

  kiedy nalezy wysadzic do ziemi z doniczki hortensje

 8. Dodał: Magda, Tytuł: choroby hortensji

  kwiaty zaschły jakby zostały otoczone pajęczyną czym to zlikwidować czy da się uratować kwiat

 9. Dodał: ewa z mazur, Tytuł: brązowe kwiaty hortensji

  na mojej białej hortensji brązowieją płatki kwiatów. niezbyt długo cieszyłam się nieskazitelnymi kwiatami. dlaczego tak sie dzieje?

 10. Dodał: Elżbieta Zdzisława, Tytuł: zmiana koloru z różowego na niebiesko-fioletowy

  Bardzo proszę o napisanie jak wrócić do różowego koloru.

 11. Dodał: aleksandra, Tytuł: rozmnażnie

  no właśnie proszę was bardzo o dokładniejszy opis jak się rozmnaża hortensje.pozdrawiam

 12. Dodał: czesia, Tytuł: JASNE LISCIE

  Hortensje w tym roku maja jasne liscie zakwaszamy torfem i podlewam nawozem ,czy to możliwe ze na zime były sciolkowane liśćmi .

 13. Dodał: Tośka, Tytuł: rysunek ....

  Nie rozumiem jakie to są pędy odziomkowe,a pędy zielone boczne, myślałam,że to jest to samo. Proszę bardziej zrozumiale określić,słyszałam o odkładaniu pędów na ziemię, proszę o szczegółową informację. To są piękne kwiaty. Dziękuję,pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Hortensje