Hortensja wiechowata

Hortensja wiechowata

Skomentuj artykuł

Hortensja bukietowa nazywana również wiechowatą (hydrangea paniculata), to chyba jedna z najlepszych hortensji, jaką możemy uprawiać w naszym klimacie. Nie jest bardzo wysoka, gdyż dorasta do ok. 2 m. wysokości, a jej wytrzymałość na niskie temperatury pozwala na uprawę nawet w chłodniejszych rejonach kraju. Jej największą ozdobą są okazałe, wzniesione, wiechowate kwiatostany, złożone przede wszystkim z kwitów płodnych i mniejszych płodnych. Gatunek posiada kwiaty w kolorze kremowobiałym, które w trakcie kwitnienia lekko różowieją, ale wyprowadzone od niego odmiany ozdobne, zachwycają bardziej zdecydowanymi barwami (np. ciemnoróżowe lub czysto białe) oraz większymi i rozmaicie ukształtowanymi kwiatostanami (np. wzniesione, kuliste lub niemal płaskie).

Hortensja bukietowa zakwita latem (VIII-IX) na pędach jednorocznych, dlatego jeśli planujemy jej przycinanie (co znosi bardzo dobrze), zabieg należy zaplanować na wczesną wiosnę (III). W razie potrzeby, pędy możemy skrócić dość znacznie (ok. 2/3 długości), a jeśli bardzo ostra zima spowodowała ich uszkodzenia, możemy je nawet przyciąć niemal tuż nad ziemią.



Wymagania uprawowe

Aby jednak hortensja bukietowa w naszym ogrodzie czuła się naprawdę dobrze i pięknie kwitła, należy dla niej przeznaczyć odpowiednie stanowisko. Roślina preferuje miejsca półcieniste (w słońcu lepiej kwitnie, ale potrzebuje więcej wilgoci) oraz żyzne, próchnicze i lekko kwaśne podłoża. Nie znosi przesuszania, dlatego gleba pod jej uprawę powinna być stale lekko wilgotna. Wskazane jest więc ściółkowanie, ograniczające parowanie wody. Nie mogą to być jednak gleby ciężkie, mokre i zimne, gdyż w takich warunkach rośliny często chorują, a nawet zamierają. Źle znoszą także podłoża o odczynie zasadowym, na które reagują chlorozami liści. Jeśli hortensję nawozimy (mieszankami pozbawionymi nawozów wapniowych), ostatnie dawki nawozów powinniśmy przewidzieć na lipiec, gdyż później roślina powinna mieć szansę na przygotowanie się do zimy. Pomimo iż to gatunek stosunkowo odporny na niskie temperatury, jesienią nie zaszkodzi krzewy okopczykować podobnie jak róże.

Większość hortensji nie zmienia barwy liści w okresie jesiennym, ale bywają odmiany, które w tym czasie pięknie się przebarwiają. Bez względu jednak na odmianę, przed zimą wszystkie liście opadają, a rośliny przechodzą w stan spoczynku.

Hortensja wiechowata

Hortensja wiechowata

Rozmnażanie

Hortensję bukietową rozmnaża się najczęściej z sadzonek zielnych, pobieranych latem lub z odkładów korzeniowych. Jeśli kupujemy gotową sadzonkę, lepiej wybrać roślinę w pojemniku niż z odkrytym korzeniem. Taki wybór daje większą gwarancję przyjęcia się hortensji w nowym miejscu i pozwala na sadzenie roślin w ciągu całego sezonu letniego.

Hortensja wiechowata

Hortensja wiechowata

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: