Róże - królewskie piękno w każdym ogrodzie
Róże pnące
- 1/6
- Następne
- 1/6
- Następne
Zobacz także
1Róże - królewskie piękno w każdym ogrodzie
2Choroby i szkodniki róż - rozpoznanie i zwalczanie
3Róże rabatowe – piękno w ogrodzie
4Sadzenie róż - jak sadzić róże?
5Białe róże - najciekawsze odmiany
8Żółte róże - najciekawsze odmiany
Róże pnące zaliczane są do najchętniej uprawianych róży przez tysiące ogrodników na całym świecie. Dziesiątki, a nawet setki kwiatów, w połączeniu z pokaźnymi rozmiarami, wprowadzają do każdego zakątka, gdzie są uprawiane niesamowity klimat zaczarowanego ogrodu. Dodatkowo róże pnące nie są tak kłopotliwe w pielęgnacji jak inne gatunki, a poznając podstawowe zasady uprawy staną się ulubionymi roślinami nawet największych ogrodniczych amatorów. W niniejszym artykule postaramy się Państwu przybliżyć te cudowne rośliny, aby na stałe zagościły w naszych ogrodach.
Róże pnące pomimo swojej nazwy nie są pnączami. Zaliczyć je możemy jedynie do grupy roślin pozornie pnących. W odróżnieniu od typowych pnączy, róże te nie posiadają organów czepnych, ani samoistnie nie owijają się wokół kolonizowanych przestrzeni. Pędy tych roślin wspinają się po napotkanych przeszkodach, podtrzymując się jedynie drobnymi kolcami. W związku z tym konieczne jest ich przymocowanie do specjalnie przygotowanych pergoli ogrodowych lub innych elementów architektury w naszym ogrodzie. W sklepach ogrodniczych dostępne są dwa rodzaje róży pnącej - ramblery i klimbing. Obie odmiany pochodzą z różnych części geograficznych świata i różnią się między sobą typem wzrostu, wielkością kwiatów oraz sposobem uprawy i pielęgnacji. Obie grupy bardzo często trudno jest miedzy sobą odróżnić, ponieważ poszczególne odmiany posiadają cechy niezwykle do siebie podobne.
Róże pnące sztywne
Ramblery to grupa róż o sztywnych pędach, najczęściej o bardzo licznych i dość drobnych kwiatach. Rośliny corocznie wypuszczają wiotkie i szybko rosnące pędy u podstawy krzewu, które w następnym roku rozkrzewiają się, wytwarzając drobne pędy kwiatowe. Kwiaty zebrane w grona, zazwyczaj od 5 do 25 sztuk, mają formę pojedynczą lub półpełną. Ich cechą charakterystyczną jest ich intensywny, przyjemny zapach, który sprawia że roślina wabi motyle. Krzewy doskonale nadają się do prowadzenia na wszelkiego rodzaju pergolach, altanach, ogrodzeniach oraz łukach nad furtkami ogrodowymi i kolumnach. Doświadczeni szkółkarze nie zalecają jednak uprawy przy wilgotnych ścianach oraz miejscach ze słabą cyrkulacją powietrza. Szybki przyrost, olbrzymia masa zielona w połączeniu z słabą wentylacja pędów sprzyja chorobom – szara pleśń oraz mączniak. Róże z tej grupy są dość proste w uprawie, nie mają wygórowanych wymagań glebowych. Ważne jest systematyczne podlewanie w okresie kwitnienia oraz zasilanie nawozami ogrodniczymi. Wadą sztywnych róży pnących jest fakt, że kwitną one tylko raz w okresie wczesnego lata. Po przekwitnięciu należy usunąć przekwitłe pąki. Zabieg ten poprawia estetykę krzewu a dodatkowo powstrzymuje zawiązywanie się owoców, które to osłabiają roślinę czego konsekwencją jest mniej intensywne kwitnienie w następnym roku.

Dodaj swój komentarz
Zobacz także
Kategorie
RóżeKoniecznie zobacz:
Encyklopedia
Rośliny doniczkoweKwiaty ogrodowePnączaDrzewa i krzewyBylinyJednoroczne i dwuletnieCebuloweZioła i PrzyprawyTrawyKaktusyNajpopularniejsze
Kalanchoe – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie
Sikorka bogatka – bogatka zwyczajna
Jak uprawiać Hoję, aby zawsze cieszyła nas swoją urodą
Sansewieria – uprawa, pielęgnacja i odmiany
Sundaville - uprawa i pielęgnacja
Zobacz koniecznie
Polecane
Sonda
Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?
6 komentarzy
Dodał: gruszka, Tytuł: róże
Moim zdaniem ładniejsze są róże pnące.
Dodał: Jolanta, Tytuł: Najpiękniejsze
Najpiękniejsze różyczki jakie udało mi się uchować Musiały być dobre "sadzonki" bo inne nie chciały nawet wyrosnąć. Dlatego od tej pory nie zamawiam nic do ogródka z niesprawdzonych sklepów. A Dom I Sad wiem że są godni zaufania jeśli chodzi o jakość roślinek.
Dodał: danuta, Tytuł: dziwna róża
Dostałam kiedyś różę w doniczce taką miniaturkę pięknie kwitła drobnymi czerwonymi kwiatami jak przekwitła przesadziłam ją z doniczki na rabatę do ogrodu, przycinałam ją, nawoziłam chociaż nie za bardzo o nią dbałam i nagle w tym roku rozrosła się bardzo, obecnie ma pędy do 2 m długości i potrzebuje podpór rozkrzewiła się i zakwitła. Co mam z nią dalej robić, jak ją traktować?
Dodał: paulina, Tytuł: roza na pergoli
witam zapraszam do obejrzenia moich fotek rozy na pergoli
Dodał: Paulina, Tytuł: róża na pergoli
witam, zapraszam do obejrzenia moich fotek róży na pergoli,
Dodał: elkaka, Tytuł: róże angielskie
Zakupiłam na Allegro te róże i nie wiem, jak je pielęgnować, by kwitły. Nie wiem, czy wycinać pędy wyrastające przy korzeniu oraz, jak je zabezpieczać na zimę?