Białe róże - najciekawsze odmiany

Białe róże - najciekawsze odmiany

Skomentuj artykuł

Biel jest barwą symbolizującą czystość, niewinność wręcz błogość. W ogrodzie odgrywa dużą rolę, gdyż neutralizuje zbytnią wyrazistość i kontrastowość zestawień. Możemy ją bez obaw łączyć z wszystkimi barwami tęczy. Ogrody monochromatyczne w odcieniach bieli zachwycają swoją elegancją oraz romantycznością. Białe ogrody zwane także księżycowymi znakomicie prezentują się także w nocy, kiedy biała barwa kwiatów odbija księżycowy blask. Takie ogrody są specyficzne i nie każdy się do nich przekona. W zasadzie w ogrodach najczęściej możemy się spotkać  z białymi akcentami w postaci biało kwitnących roślin. Występują one pojedynczo, w grupach bądź w formie monochromatycznej kompozycji. Przy komponowaniu rabat pamiętajmy, że biało kwitnące rośliny pięknie się prezentują na ciemnym tle. Sprawdzą się tutaj iglaki w ciemnych odcieniach zieleni np. cis.

Również wśród róż nie brakuje biało kwitnących odmian, które zostaną przybliżone w niniejszym artykule.

Do najciekawszych odmian róż wielkokwiatowych kwitnących na biało z pewnością należy "Pascali". Jej kwiaty są białe z lekko kremowym wnętrzem. Jest wartościową odmianą wykazującą podwyższoną odporność na choroby i przemarzanie. Osiąga do 1.4 m wysokości. Charakteryzuje się pełnymi kwiatami osiągającymi nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Duże kwiaty są także chlubą odmiany "Mount Shasta". Jest to amerykańska odmiana wyhodowana w drugiej połowie XX w. Jej pełne kwiaty w fazie pąka mają różowawy odcień. Osiąga około metra wysokości. Sztywny pokrój jest charakterystyczny dla odmiany "John Kennedy". Jej pełne kwiaty i długie łodygi sprawiają, że jest doskonała do cięcia. W fazie pąka ma barwę zielonkawą, a  w fazie rozkwitu czysto białą.
   

Z róż rabatowych na uwagę zasługuje odmiana "Margaret Merrill" wyhodowana w latach 70. XX w. Osiąga około 50-60 cm i charakteryzuje się pełnymi kwiatami w perłowej barwie. Dodatkowo jest bardzo pachnąca. "Edelweiss" zwana "Snowline" to również przedstawicielka białych róż rabatowych. Jej średniej wielkości kwiaty są wewnątrz lekko żółtawe. Bujne krzewy osiągają około 1,5 m wysokości. 

"Schneewalzer" jest młodą odmianą róży pnącej, wyhodowaną pod koniec lat 80. XX w. Zalicza się ona do grupy Climber. Osiąga do 3 m wysokości, kwitnąc w okresie od czerwca do późnej jesieni. Jej pełne kwiaty są w barwie czysto białej i doskonale się prezentują na tle jej ciemnozielonych liści. Kremowobiała barwa jest charakterystyczna dla odmiany "Direktor Benschop". Odmiana o bardzo silnym wzroście osiąga do 5 m wysokości. Jej kwiaty są półpełne o przyjemnym zapachu. Do grupy Ramblers zaliczymy kwitnącą na biało "White New Dawn". Charakteryzuje się niskim wzrostem oraz pełnymi kwiatami. Do tej samej grupy zaliczymy także stare odmiany takie jak "Snowflake" i "Madeleine Selzer" o pełnych kwiatach. Bardzo obfitym kwitnieniem charakteryzuje się odmiana "Bobby James". Jej półpełne kwiaty tworzą duże kwiatostany. Kwitnie w czerwcu i należy do bardzo żywotnych odmian.
   

Białe róże

Z róż okrywowych warto wspomnieć o odmianie "Nana", która zachwyca śnieżnobiałymi, bardzo delikatnymi kwiatami. Pojedynczymi kwiatami charakteryzuje się odmiana "Apfelblüte" osiągająca około 80 cm wysokości, doskonała na skarpy. Ponieważ jest sporym krzewem wysadzamy ją w ilości dwóch sztuk na metr kwadratowy. Zwartym pokrojem i podwyższoną wytrzymałością charakteryzuje się odmiana "Innocencia" o śnieżnobiałych kwiatach. Osiąga około 50-60 cm wysokości. Bardzo dekoracyjne kwiaty posiada odmiana "Venice". Biel kwiatów ocieplona jest bardzo charakterystycznymi pręcikami w barwie żółtej. Wykazuje podwyższoną wytrzymałość. Niewielką reprezentantką tej grupy jest także "Snow Carpet" o bardzo drobnych, białych kwiatach z lekkim- kremowym uzupełnieniem.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Róże