Uprawa róż

Uprawa róż

1 komentarzy

Róża to królowa wszystkich kwiatów. Może to banalne, ale taka jest prawda. Żadne inne kwiaty nie są tak często wręczane, jak róże i nic tak nie cieszy jak piętnaście czy więcej czerwonych długich róż.

Róże uprawia się praktycznie wszędzie, pochodzą z rodziny Różowatych.

Miniaturowe odmiany kwiatów można uprawiać w doniczce.

Uprawa róż

Stanowisko –  Powinno być słoneczne, przewiewne oraz jasne.

Podlewanie –  Różyczki, które uprawiamy w doniczce podlewamy dwa razy w tygodniu w ciągu roku, natomiast latem zawsze wtedy, kiedy mają sucho. Róże ogrodowe, wtedy, gdy długo nie padają deszcze, głównie latem. Nie mając dostatecznej ilości wody rośliny słabiej kwitną. Róże uprawiane w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, należy podlewać wcześnie rano, bądź wieczorem. Wynika to z faktu, że jeżeli krople wody spadną na płatki, to na skutek działania słońca dojdzie do poparzenia.

Rozmnażanie – Z nasion lub sadzonek. Doświadczeni ogrodnicy rozmnażają przez szczepienie.

Podłoże –  Gliniasto-piaszczysta gleba.

Nawożenie –  Róże ogrodowe powinno się nawozić w marcu i powtórnie w lipcu, nawozami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Kwiaty doniczkowe nawozimy nawozami dla roślin kwitnących.

Naturalnym i sprawdzonym nawozem jest rozcieńczony wyciąg z pokrzywy.

Kwitnienie –  Kwiaty kwitną od lata do jesieni.

Zabiegi pielęgnacyjne

Przekwitnięte kwiaty róż należy obcinać, żeby nie dopuścić do wytworzenia się owoców, które osłabiają roślinę i uniemożliwiają  jej dalsze kwitnienie.

Chcąc przyśpieszyć wzrost róż należy w czasie sadzenia dodać do ziemi sporo nawozów organicznych, na przykład dobrze rozłożonego kompostu. Gdy osiągniemy już efekt to potem wspomagamy rośliny specjalnie przeznaczonymi nawozami, które możemy kupić w sklepie ogrodniczym.

Jeżeli chcemy, żeby róże z tak zwanej grupy mieszańców bukietowych zakwitły nam powtórnie należy często i w miarę szybko obrywać przekwitnięte kwiaty.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Janusz, Tytuł: podcinanie róż

    na jakiej wysokości od podłoża przycinamy róże na zimę?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Róże

Koniecznie zobacz: