Róża wielkokwiatowa

Róża wielkokwiatowa

Skomentuj artykuł

Róże wielkokwiatowe to obecnie najczęściej uprawiane róże. Mimo, że uznawane są za bardziej kapryśne, a ich piękno w dużej mierze zależne jest od aury, chętnych nie brakuje. Doskonałe do ogrodu, niezastąpione na kwiat cięty. Przy zapoznaniu się z podstawowymi zasadami uprawy róż wielkokwiatowych, zyskamy większe szanse na sukces, a duże, barwne kwiaty, sprawią, że ogród stanie się jeszcze elegantszy. Róże szlachetne to królewskie kwiaty, w każdym ogrodzie powinien znaleźć się okaz z tej elitarnej grupy krzewów.

Róże wielokwiatowe występują obecnie w olbrzymiej ilości odmian, mniej lub bardziej kapryśnych. Pamiętajmy, że do tej grupy zaliczymy liczne mieszańce herbatnie. W sprzedaży pojawia się coraz więcej odmian odporniejszych na niekorzystne warunki pogodowe, a także choroby i szkodniki, dzięki czemu uprawa mieszańców staje się o wiele mniej absorbująca. Poza mieszańcami grupę róż wielkokwiatowych uzupełniają róże herbatnie Rosa Tea, pięknie pachnące o zapachu przypominającym aromat chińskiej herbaty. Powstały w wyniku połączenia odmian chińskich z różami Noissetea i burbońskimi. Ze względu na większą wrażliwość zostały wyparte przez mieszańce herbatnie. Do tej grupy zaliczymy także remontantki, a więc róże powtarzające kwitnienie, bardziej odporne na mrozy.

Piękno róż wielkokwiatowych

Róże wielkokwiatowe zachwycają przede wszystkim kwiatami, które już w fazie pąka, wyglądają niezwykle malowniczo. Pąki kwiatowe są wydłużone, a rozwinięte kwiatostany potrafią osiągać bardzo duże rozmiary. Dostępne odmiany występują w olbrzymiej ilości barw oraz odcieni. Krzewy charakteryzują się wzniesionym pokrojem, pędy sztywne, sięgające nawet 1,5 m wysokości (zazwyczaj osiągają do jednego metra wysokości). Na tle ciemnych liści bardzo wyraziście prezentują się kwiatostany, ukazujące się już w czerwcu. Róże wielkokwiatowe powtarzają kwitnienie. 


Róża wielkokwiatowa w wielu odsłonach

Do najpiękniejszych róż wielkokwiatowych zaliczymy:

„Blue Girl”-przepiękna odmiana o lawendowych kwiatach z przebarwiającym się środkiem kwiatostanu.

„Black Magic”- odmiana i intensywnie czerwonych kwiatostanach.

„Pascali” odmiana o dużych kremowobiałych kwiatach.

„Acapella”- odmiana o wiśniowo- czerwonych, pachnących kwiatach, na zewnątrz bardziej srebrzystych. Osiąga do około metra wysokości.

„Nostalgie”- jedna z piękniejszych odmian, osiągająca do około 80- 90 cm wysokości. Jej duże kwiaty wewnątrz kremowe, na zewnątrz czerwone. Dodatkowo wewnętrzne, kremowe płatki w środkowej części kwiatostanu są czerwono obrzeżone.

„Allgold”- niska odmiana o intensywnie żółtych kwiatostanach.

„Erotika”- odmiana o czerwonych, półpełnych kwiatach, przekraczająca metr wysokości.

„Lolita”-odmiana osiąga do około metra wysokości. Jej zaletą są duże, miodowo-żółte, pachnące kwiaty.

„Monica”- odmiana sięgająca jednego metra wysokości o pięknych kwiatach w odcieniach czerwieni, żółci, pomarańczy.

„Gold Glow”- odmiana osiąga do około jednego metra wysokości, charakteryzująca się cytrynowożółtymi kwiatami.

„Chopin” jej wysokość dochodzi do powyżej metra wysokości. Charakteryzuje się zmienną barwą, w fazie pąka żółtawe, następnie kremowe do białych.

Casanova”– odmiana przekraczająca metr wysokości o dużych kwiatach , których średnica dochodzi nawet do 15 cm. Kwiaty kremowo- żółte, delikatnie pachną.

„Carina”-odmiana o dużych, różowych, pełnych kwiatach. Jej wysokość przekracza metr wysokości.

„Double Delight”-odmiana o pięknie wybarwionych kwiatach. Środek kremowy. Natomiast płatki oddalające się od środka czerwono obrzeżone.

„Komet”- odmiana o czerwonych kwiatach.

„Mainzer Fastnacht”- odmiana o liliowych, pełnych i pachnących kwiatach.

„Peace”- znana jako „Gloria Dei”piękna odmiana o dużych kremowych kwiatach z różowymi smugami. Jej wysokość osiąga około jednego metra.

„Sunny Sky” odmiana o pełnych, żółtych kwiatach, której wysokość sięga 1,2 m.

„Irena”- odmiana o intensywnie czerwonych kwiatach.

„Watykan”-wysoka odmiana o żółtych i pachnących kwiatach.

„Citrina”- odmiana o żółtych kwiatach.

„Cariba”- odmiana bardzo oryginalna o dwubarwnych, czerwono żółtych kwiatach, składających się na kwiatostan.

„Golden Silk” odmiana żółtych i pachnących kwiatach.

„Magdalena”- odmiana o dużych i pomarańczowych kwiatach.

„Wonderful”- odmiana o czysto żółtych kwiatach.

„Polarstern”- odmiana o kremowobiałych kwiatach.

„Whisky”- odmiana o bursztynowożółtych kwiatach.

Stanowisko

Róże wielkokwiatowe wymagają stanowiska słonecznego, zacisznego, na którym obficie kwitną. Unikamy stanowisk zacienionych, gdyż rośliny będą słabo kwitły a także staną się jeszcze bardziej podatne na liczne choroby. Optymalne podłoże dla róży wielkokwiatowej to próchnicza gleba, wzbogacona dużą dawką kompostu, dzięki któremu stanie się zasobniejsza, lepiej będzie magazynować wodę, a składniki pokarmowe nie będą narażone na zbytnie wymywanie w czasie opadów deszczu. Podłoże powinno być dostatecznie wilgotne, aby roślina prawidłowo się rozwijała i obficie kwitła. Dla ograniczenia parowania wody z podłoża warto je ściółkować, dzięki czemu unikniemy także nadmiernej ekspansji chwastów.

Róża wielkokwiatowa

Róża wielkokwiatowa

Uprawa

Przed zakupem róży wielkokwiatowej należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc odchwaścić, głęboko uprawić, a także w razie potrzemy wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Róże świetnie sobie radzą na podłożu próchniczym, piaszczysto- gliniastym, ponieważ nie znoszą stojącej wody.

Róże w okresie wiosennym i jesiennym dostępne są z odkrytym systemem korzeniowym, a także z niewielką ilością ziemi, zabezpieczone m.in. jutą bądź folią.  Poza tym przez cały rok dostępne są krzewy, sprzedawane w pojemnikach. Dają one nam możliwość skutecznego sadzenia, także w innych terminach okresu wegetacyjnego. Róże z odkrytym systemem korzeniowym sadzimy wiosną przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego oraz jesienią po zakończeniu okresu wegetacyjnego.

Wybierając krzewy zwracamy uwagę na ich zdrowotność, system korzeniowy, a także ilość pędów. Najlepiej jak zakupiona sadzonka ma dobrze rozwinięty system korzeniowy oraz trzy i więcej zdrowych, silnych pędów nadziemnych, zielonych, bez zmian na skórce.

Kupujemy rośliny ze sprawdzonych punktów sprzedaży oraz oznaczone.

Rośliny o nagich korzeniach, przed posadzeniem należy kilka godzin moczyć w wodzie, poza tym przed posadzeniem zależnie od potrzeby możemy przyciąć korzenie, maksymalnie na długość 20 cm. Poza tym usuwamy korzenie uszkodzone. Róże sadzimy w taki sposób, aby miejsce szczepienia znajdowało się kilka centymetrów w podłożu, aby lepiej je chronić przed zmarznięciem w okresie zimy.
   
Po posadzeniu roślinę obficie podlewamy.

Róża wielkokwiatowa

Róża wielkokwiatowa

Z zabiegów pielęgnacyjnych, o których należy pamiętać w okresie wegetacyjnym  to:

Nawożenie- pierwsze nawożenie możemy zastosować przy sadzeniu, wzbogacając je kompostem. Nie używamy w pierwszym roku po posadzeniu nawożenia mineralnego. Podłoże zasobne wystarczy roślinie do zaadaptowania się na nowym stanowisku. Nawożenie w pierwszym roku po posadzeniu prowadzi do rozwoju części nadziemnej i słabego rozrostu korzeni, które zamiast penetrować podłoże będą utrzymywać się bliżej powierzchni, a tym samym będą bardziej narażone na przesuszenie, przemarzanie itp. Najlepiej stosować nawóz o spowolnionym działaniu, który uwalnia składniki odżywcze zależnie od potrzeb rośliny dzięki zmiennym czynnikom atmosferycznym.

Pierwszą dawkę nawozu dostarczamy roślinie w marcu, a więc wczesną wiosną, a drugą w czerwcu. Po tym terminie nie stosujemy nawozów azotowych, ponieważ pędy nie zdążą zdrewnieć, a roślina będzie bardziej narażona na przemarznięcie. Warto stosować nawozy przeznaczone dla róż, gdyż składem dostosowane są one do potrzeb tych królewskich roślin.

Podlewanie – podstawowy zabieg pielęgnacyjny niezbędny do prawidłowego rozwoju rośliny. Niezbędne w okresie suszy. Przeprowadzamy je najlepiej wczesnym rankiem, podlewając roślinę obficie, tak aby woda miała możliwość dotrzeć do systemu korzeniowego. Lepiej rzadziej podlewać, a bardziej obficie. Przy podlewaniu, strumień wody kierujemy bezpośrednio na podłoże, aby nie natrafił on na liście, które po zmoczeniu, są bardziej podatne na rozwój chorób grzybowych.

Spulchnianie podłoża- pozwala napowietrzyć podłoże, co sprzyja roślinie. Po spulchnieniu dobrze jest zastosować nawóz.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: