Szczepienie róż

Szczepienie róż

Skomentuj artykuł

Róże rozmnażamy różnie- generatywnie, poprzez nasiona oraz wegetatywnie, poprzez zdrewniałe bądź zielne sadzonki, odkłady, odrośle korzeniowe, a także szczepienie. W zależności od gatunku, róże mniej lub bardziej preferują konkretne rozwiązania. Mieszańce ogrodowe to jedne z wielu róż, które możemy rozmnożyć poprzez szczepienie- okulizację.

Dla amatora, szczepienie róży może wydać się bardzo zawiłe, a tak naprawdę nie jest ono skomplikowane, a wymaga jedynie poznana podstawnych zasad, a także nabrania wprawy.

Po co szczepimy róże ?

Róże szlachetne szczepimy na podkładce, którą stanowi zazwyczaj dzika róża. Charakteryzuje się ona wysoką tolerancyjnością i doskonale sobie radzi w naszym klimacie. Jest przeciwieństwem dla słabych, ale pięknych odmian ogrodowych. Chcąc uzyskać róże bardziej trwałe, wykazujące wyższą tolerancyjność na zmienne i nieprzychylne warunki, warto je okulizować, a więc na wytrzymałej róży dzikiej, należy zaszczepić pączek róży szlachetnej. Dzięki temu zaszczepiona odmiana lepiej poradzi sobie  w uprawie, stanie się bardziej mrozoodporna oraz mniej podatna na choroby.

Podkładka

Aby zaszczepiona róża dobrze radziła sobie w naszym ogrodzie, należy dobrać odpowiednią podkładkę. W Polsce najczęściej stosowana jest Rosa canina, a więc róża dzika.

Róża dzika określana także jako szypszyna pospolicie występuje w otaczającym nas krajobrazie. Ma w sobie wiele uroku, ale ceniona jest przede wszystkim ze względu na owoce. Zawierają one wiele substancji biologicznie czynnych, stanowiąc  doskonały surowiec, do produkcji preparatów witaminizujących, którymi można wzmocnić organizm. Warto pamiętać także o licznych właściwościach leczniczych. Krzew o małych wymaganiach glebowych, wytrzymały na mrozy, mniej podatny na choroby i szkodniki, osiąga do około 4 m wysokości.



Poza różą dziką stosuje się także różę wielokwiatową Rosa multiflora, zdecydowanie rzadziej różę rdzawą Rosa rubiginosa.

Róża wielokwiatowa jest gatunkiem, którego naturalne siedliska występują na kontynencie azjatyckim, a konkretnie w Korei i Japonii. Osiąga do 2,5- 3,0 m wysokości o ładnym pokroju (przewieszające pędy). Kwitnie w maju, kwiaty białe z delikatnym odcieniem różu. Owoce dekoracyjne, ale bardzo drobne. Ciekawy gatunek, bardzo często rozmnażany poprzez nasiona, które nie wymagają stratyfikacji i szybko kiełkują.

Róża rdzawa niższa od wcześniejszych gatunków, sięga do 2 m wysokości. Różowe kwiaty ukazują się od czerwca, a po przekwitnięciu ukazują się dekoracyjne owoce. Gatunek mało wymagający, w pełni mrozoodporny oraz odporny na suszę. Wykorzystywany głownie na żywopłoty, stanowiące schronienie dla niewielkich żyjątek. Róża rdzawa charakteryzuje się mocno kolczastymi pędami.

Zaproponowane podkładki mają swoje wady i zalety, nie ma idealnej podkładki. Nie mniej jednak w Polsce preferuje się podkładki z róży dzikiej, najczęściej stosuje się odmiany takie jak „Laksa”, „Schmids Ideal”, „Inermis”.
Szczepienie róż

Szczepienie róż

Róże szczepione na podkładce z róży dzikiej są bardziej mrozoodporne, mniej podatne na choroby, żywotne, choć może być problem z odrostami. Podkładki z róży wielokwiatowej nadają się przede wszystkim do szczepienia róż rabatowych, wybranych pnących, gorzej znoszą zbyt zasadowe podłoże, płycej się korzenią, podatne na nicienie. Odmiany róż wielkokwiatowych zaszczepionych na podkładce z róży wielokwiatowej są mniej żywotne, a róże z czasem gorzej rosną. Mała popularność podkładek z mrozoodpornej róży rdzawej wynika m.in. z  wolniejszego wzrostu, bardzo kolczastych pędów. Wydaje się, że stosowanie podkładek z rodzimych gatunków jest słuszne, nie mniej jednak nie ma idealnej podkładki i należy o tym pamiętać.
   
Narzędzia do okulizacji

Przy okulizacji róż niezbędny jest odpowiedni nóż tzw. okulizak. Jest to podstawowe narzędzie, które powinniśmy nabyć, chcąc sprawnie przeprowadzić zabieg szczepienia. Nóż musi być bardzo ostry, gdyż cięcie musi być sprawne i gładkie.

Do zabezpieczenia miejsca szczepienia można zastosować rafię, a więc włókna pozyskiwane z Raphia, rośliny z rodziny arekowatych. Można także zastosować paski folii, gumową taśmą itp.

Szczepienie róż

Szczepienie róż

Jak przebiega zabieg szczepienia ?

Aby podjąć się szczepienia należy pozyskać podkładkę. Jeżeli nie mamy możliwości jej zdobycia (można spróbować nabyć u szkółkarza) pozostaje nam samodzielnie wyhodowanie podkładki z nasion. Pamiętajmy, że nasiona róży dzikiej wymagają stratyfikacji.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Róże

Koniecznie zobacz: